Hamilelikte Çene Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Hamilelikte bazı anne adayları çene ağrısı veya çene uyuşmasından şikayetçi olabilirler. Yemek yerken ya da konuşurken çenenizdeki ağrı size rahatsızlık verebilir. Çene ağrısından kurtulmak isteyen hamile bayanlar, yazımızın devamını okuyarak, bilgi sahibi olabilirler.

Gebelik, anne adayları için heyecan verici olsa da, bununla birlikte bazen fiziksel ve duygusal bir takım değişiklikler rahatsızlık verebilir. Hamilelikte baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve kusma gibi belirtiler sık görülmektedir. Ancak bazı anne adayları çene ağrısından da şikayetçi olabilirler. Bunun altında yatan neden ise; çene eklemi hastalıkları olabilir.

Temporomandibuler Eklem (Çene Eklemi) Hastalıkları

Temporomandibular eklem; alt çene eklemidir. Konuşmak, esnemek ve çiğnemek gibi eylemleri sağlar. Temporomandibular eklem hastalıkları; çene, çene eklemi, yüz kaslarını çevreleyen sorunlardır. Bu bozukluklar; TME sendromu veya temporomandibular rahatsızlıklar olarak adlandırılır.

Hamilelikte Çene Eklemi Hastalıkları Belirtileri

Çene eklemi hastalıklarının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Çene, eklem, boyun, omuz ya da kulak çevresinde ağrı
 • Ağzı açmaya çalışırken sorunlar
 • Çene kilitlenmesi
 • Ağzı açarken ya da kaparken klik sesi
 • Çiğneme sorunu
 • Yüzün yan tarafından şişlik

Hamilelikte Çene Ağrısı Nedenleri

Gebelikte çene ağrısının özel bir nedeni yoktur. Diş hekimleri, hamilelikte çene ağrısının eklem ve çene kasları sorunlarından kaynaklandığına inanmaktalar. Gebelikte çene ağrısının olası nedenleri şunlardır:

 • KBB enfeksiyonu
 • Yirmi yaş dişlerinin çıkması
 • Kardiyovasküler durum
 • Güçsüzlük
 • Çene veya boyun ve kafa kaslarında yaralanma
 • Kalsiyum eksikliği
 • Aynı tarafta uyumak
 • Diş gıcırdatma

Diş ağrısı, sinüs sorunları ve diş eti hastalıklarının çene eklemi hastalıkları ile benzer belirtileri vardır. Bu nedenle, diş hekiminiz çene ağrısının nedenini belirlemek için klinik muayene gerçekleştirecektir.

Hamilelikte Çene Ağrısı Nasıl Geçer?

Çene eklemi hastalıklarının tedavisi; cerrahi ve konservatif tedaviler arasında değişmektedir. İlk olarak cerrahi gerektirmeyen tedavilere başvurulur, ameliyat son çaredir. Aşağıda yer alan tavsiyeler de hamilelikte çene ağrısına iyi gelebilir.

1. Soğuk Kompres:

Eğer çene ağrısı şiddetli ise, 10 dakika boyunca çene çevresine soğuk kompres yapmak ağrıyı hafifletebilir.

2. Egzersizler:

Basit germe egzersizleri çene ağrısına iyi gelebilir. Dilinizi uzatın ve bir süre aynı konumda tutun. Bu yöntem çene üzerindeki baskıyı hafifleterek, ağrıyı azaltacaktır. Bu egzersizleri diş hekiminiz gözetiminde yapın.

3. Ağrı kesici:

Dayanılmaz şiddette çene ağrısı için doktorlar tarafından kas ağrılarını gidermeye yönelik bazı ağrı kesici ilaçlar önerilebilir.

4. Gıdalar:

Yulaf ezmesi veya mısır gevreği ile birlikte keten tohumu yemek çene ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Papatya çayı da hamilelikte çene ağrısını rahatlatmak için içilebilir. Çene ağrısının şiddetlenmesini önlemek için patates püresi, süzme peynir, balık, yumurta gibi yumuşak gıdalar tercih edebilirsiniz.

Öneriler:

Çok fazla çene hareketi yapmaktan kaçının. Bağırmak ya da şarkı söylemek, çok fazla esnemek ve sert gıdalar çiğnemek de çene ağrısını arttırabilir. Telefonla konuşurken, telefonu kulak ve omuz arasında tutmayın. Çene üzerindeki baskıyı hafifletmek için dişlerinizi sıkmayın veya gıcırdatmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.