Hamilelikte Çatlaklar Önlenebilir Mi?

Bu dünyaya getirdiğin değerli bebek hayatında birçok değişiklik yaratır. Anne olmanın getirdiği değişikliklerin çoğu harika; ancak çatlaklar, doğum sonrası vücut dönüşümü kadınların uğraşması gereken en olumlu şey değildir!

Çatlaklar tüm hamile kadınların beklemesi gereken bir şey midir yoksa doğru doğum bakımı teknikleriyle önlenebilir mi?

Mayo Clinic çatlakları şu şekilde tanımlar:

Çatlaklar (çizgiler) genellikle karın, göğüs, üst kollar, kalçalar ve uyluklarda görülen ve sonunda beyaz veya griye dönüşen pembe, kırmızı veya mor çentikli çizgilerdir. Çatlaklar özellikle hamile kadınlarda, özellikle hamileliğin ikinci yarısında yaygındır. Tedavi çatlakların solmasına neden olabilir, ancak bunları tamamen ortadan kaldırmaz.

Cildimizin ikinci tabakası olan dermiste küçük yırtıklar nedeniyle çatlaklar oluşur. Kilo alımına ayak uydurmaya çalışan cilt gerilir ve çatlaklara neden olur.

Tüm kadınların yüzde doksanı, hamileliğin altıncı veya yedinci ayları civarında çatlaklar yaşayacaktır. Hamilelik, bir kadının çatlaklarının oluşmasının en yaygın nedeni olsa da, kişinin hayatında bunun olabileceği başka zamanlar da vardır. Örneğin, kişi kısa bir süre içinde önemli kilo artışı yaşarsa veya ergenlik döneminde hızlı büyüme veya hormonal değişiklikler gösterirse de ortaya çıkabilir.

Ne yazık ki, çatlakları önleyecek veya tamamen yok edecek sihirli bir krem, hap veya iksir yok. Ancak, çatlakları kontrol altında tutmak ve solma sürecine yardımcı olmak için öneriler var.

  • Hamilelik döneminde cildinizi iyi nemlendirin.
  • Susuz kalmayın.
  • C, E vitaminleri ve Çinko, cilt için mükemmeldir.
  • Dolaşımı artırmak için cildinize masaj fırçası ile masaj yapın.
  • Kolajen üretimini teşvik eden lazer tedavileri vardır. Bu, çatlakların görünümünü azaltabilen dermisin kalınlaşmasına yardımcı olur.

Çatlakları tedavi edecekseniz, bunu erken aşamalarda çatlak hala kırmızıyken yapın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Yorum Yapın

DMCA.com Protection Status