Hamilelikte C Vitamininin Anne ve Bebeğe 7 İnanılmaz Faydası

C vitamini, vücudumuzun hastalıklardan korunmasına, sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Ayrıca askorbik asit olarak da bilinir. Doku tamiri, yaraların iyileşmesi, kemik büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. C vitamini, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların tedavisinde önerilir. Bu antioksidan hücreleri hasardan korur.

Hamilelikte günlük olarak taze C vitamini kaynaklarının tüketilmesi gerekir. Suda çözünen bir vitamin olduğu için, vücutta tutulmaz ve idrarla birlikte vücuttan atılır.

C Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

Narenciyeler, C vitamini açısından oldukça zengin kaynaklardır. Yüksek oranda C vitamini içeren diğer sebze ve meyveler şunlardır:

Hamilelerin C vitamini takviyesi alması gerekmez. Günlük vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda C vitaminini taze sebze ve meyvelerden sağlayabilirsiniz. Ancak bu sebze ve meyvelerin pişirilmesi C vitamini değerini düşürür ve temel besin değerlerini kaybetmesine neden olabilir.

Hamilelikte C Vitamini Eksikliği

Hamilelikte tavsiye edilen dozda C vitamini almanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelikte C vitamini eksikliği anne karnındaki bebek ve anne adayında bazı komplikasyonlara neden olabilir.

  • C vitamini eksikliği bebeğin beyin gelişimini etkiler.
  • Diş eti kanamalarına neden olabilir.
  • Deri altındaki küçük kan damarlarının kanamasına neden olabilir.
  • Aşırı eksikliği iskorbüt hastalığına neden olabilir.
  • C vitamini eksikliği cilt kurumasına neden olabilir.
  • Saçların kırılgan ve cansız hale gelmesi de C vitamini eksikliğinin sonuçlarından biridir.

Hamilelikte C Vitamininin 7 İnanılmaz Faydası

1. Toksinleri Uzaklaştırır: C Vitamini alımı gebeliğe bağlı toksinler ile vücudun başa çıkmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir plasenta oluşmasında önemli rol oynar.

2. Demir Emilimi: C Vitamini alımı, yiyeceklerden demir emilimini sağlamak için önemlidir. Demir hemoglobin seviyesini gebelik boyunca normal seviyede tutmaya yardımcı olur ve anemi hastalığını önler. Demir emilimini arttırmak için bir bardak portakal suyu ile birlikte demir açısından zengin besinler tüketebilirsiniz.

3. Bebeğin Kan Seviyesini Yükseltir: C vitamini plasentaya geçer ve ceninin normal gelişimi için gerekli olan kan seviyesini yükseltmek amacıyla bebeğe ulaşır.

4. Kan Basıncı Engeller: C Vitamini hamilelik sırasında yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı olur.

5. Bebeğin Gelişimine Yardımcı Olur: C vitamini gelişmekte olan fetüsün kıkırdak, kas ve kemik yapısını sağlar. Kollajen; deri hücreleri, diş etleri ve tendonları birlikte tutar.

6. Antikorları Uyarır: Asit; hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı antikorları uyarır.

7. Sağlıklı Bebekler: C vitamini için önerilen doz alımına uymak, sağlıklı doğum ağırlığına sahip bir bebek dünyaya getirme avantajı sağlar.

Hamilelikte C Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

Hamile kadınlar için tavsiye edilen günlük C vitamini miktarı 85 mg olmaktadır. Bu doz meyve ve taze tüketilen sebzelerden sağlanabilir. Gebelikte C vitamini takviyesine genellikle gerek duyulmaz ve gebelikte C vitamininin aşırı alınması bazı komplikasyonlara yol açabilir:

  • Hamilelikte yüksek miktarda C vitamini almak erken doğum riskini arttırır.
  • Bazen C vitamininin aşırı alımı hamilelikte gaz, şişkinlik, kramp ve ishale neden olabilir. Bu gibi durumlarda, C vitamini alımı derhal durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır.
  • Ayrıca böbrek taşına neden olabilir.
  • Eğer kişi gut eğilimli ise, C vitamini takviyeleri durumu kötüleştirebilir.

Geriye dönüp bakıldığında, aşırıya kaçmadan C vitamini tüketiminin hem anne adayı hem de bebeğin sağlığına son derece fayda sağladığını söyleyebiliriz. Özellikle bebeğin anne karnında gelişimi için önerilen miktarda C vitaminin alımı oldukça mühimdir. Hamilelik boyunca C vitamini içeren gıdaları doğru miktarda tüketmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir