Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte burun tıkanıklığı ile birlikte alerji ve soğuk algınlığı gibi belirtiler de yaşıyorsanız, yazımızın devamında bu sorunun nedenlerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Burun tıkanıklığı, hamileliğin ortak belirtilerinden biridir. Hamilelik hormonları genellikle burun içinde iltihaplanmayla birlikte burun tıkanıklığına yol açar. Gebe kadınların neredeyse %30’u, aynı zamanda hamilelik nezlesi olarak da bilinen bu durumdan muzdarip olurlar.

Burun tıkanıklığı hamileliğin ikinci ayında başlayabilir ve ilerleyen aşamalarında daha da rahatsızlık verebilir. Burun tıkanıklığı genellikle doğumdan sonraki iki hafta içerisinde iyileşir. Doğumdan sonra burun tıkanıklığı kendiliğinden geçecek olsa da, bazı hastalıkları önlemek ve hamileliğiniz boyunca vücudunuzun sağlıklı kalması için doğru adımları izlemeniz önemlidir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nedenleri:

Ekstra Östrojen: Hamilelikte vücutta üretilen fazladan östrojen mukus üretimini etkiler. Östrojen hormonunun vücutta yüksek seviyede olması, mukozada ve burun hattında şişmeye neden olur, aynı zamanda mukus üretiminin artmasına sebebiyet verir.

Kan Artışı: Gebelikte kan hacmindeki artış, burun zarının mevcut küçük kan damarlarında ısı artışına ve tıkanıklığa neden olur. Ayrıca başka bir yaygın belirtisi de burun kanamasıdır.

Hamilelikte artan östrojen seviyesi ve kan hacmindeki artış mukus üretiminin artmasına ve burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

Eğer burun tıkanıklığına başka belirtiler de eşlik ediyorsa, muhtemelen hamilelik nezlesi tanısı konulabilir. Hamilelikte burun tıkanıklığının diğer nedenleri şunlardır:

Enfeksiyon Ve Soğuk algınlığı: Burun tıkanıklığı ile birlikte öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı, yüksek ateş ve hafif ağrı şikayetleri de varsa, muhtemelen bir enfeksiyondan ya da soğuk algınlığından kaynaklanabilir.

Sinüzit: Eğer baş ağrısı, ateş, sarı veya yeşil mukus, yüz ağrısı, üst çene ağrısı, koku almakta güçlük gibi belirtiler de varsa, tüm bu semptomların nedeni sinüzit olabilir.

Alerji: Eğer burun tıkanıklığı ile birlikte sulu mukus, hapşırma, gözler, boğaz, burun ve kulakta kaşıntı varsa, gerçek nedeni alerji olabilir. Sizi daha önce rahatsız etmeyen alerjik etkenlere karşı duyarlı hale gelmiş olabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, öksürük, enfeksiyonlar, sinüs problemleri ve alerjiler burun tıkanıklığına yol açar. Nedeni ne olursa olsun, tüm bu enfeksiyonlar birbiriyle ilişkilidir. Bu yüzden de hamilelikte burun tıkanıklığının gerçek nedenini bulmak mümkün olmayabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte burun tıkanıklığı tedavisi için öncelikle altında yatan nedenin bilinmesi önemlidir. Hamile iken ilaç kullanımı doğru bir seçim değildir. Gebeliğiniz boyunca sizleri rahatsız eden burun tıkanıklığı şikayetinden kurtulmak için aşağıda yer alan basit tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

1. Buhar Soluma:

Bir kase içerisine sıcak su koyun. Başınızı kasenin üzerine eğerek buharı teneffüs edin.  Buhar solumak, burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur ve rahatlatıcı bir etki sağlar. Ayrıca daha iyi nefes almanıza da fayda sağlar.

2. Nemlendirici Cihaz Kullanın:

Uyku sırasında odanızdaki havanın kurumaması için nemlendirici veya buhar makinesi yerleştirebilirsiniz. Uyurken burun tıkanıklığı daha fazla rahatsızlık vereceğinden, bu cihazlar rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Nemlendirici cihazlarının temizliğini düzenli olarak yapın. Buhar cihazlarında bakterilerin üremesini engellemek için su kapsamını düzenli olarak değiştirin.

Bakınız: Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

3. Tuzlu Su ve Spreyler:

Tuzlu su çözeltisi içeren burun spreyleri, burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Burundan daha kolay nefes almanıza da yardımcı olurlar. Doktorunuzun reçete ile verdiği burun spreyini kullanarak sizler de bu şikayetinizi kısa süreliğine de olsa hafifletebilirsiniz.

4. Burun Yıkama:

Günde iki ya da üç defa neti pot cihazları veya diğer burun yıkama aletleri ile burnunuza lavaj yapmak rahatlık sağlar.

5. Yüksek Yastık Kullanın:

Uyurken başınızın daha yukarıda olması için yüksek bir yastık kullanabilirsiniz. Bu sayede burun tıkanıklığı ve mide ekşimesi gibi sorunlarınız varsa, daha rahat uyku uyuyabilirsiniz.

6. Egzersiz:

Hafif veya tempolu yürüyüş gibi egzersizler burun tıkanıklığına iyi gelir. Hava kirliliği tıkanıklığı kötüleştirebilir. Açık havada egzersiz yapmaya çalışın. Burnunuzdan daha rahat nefes alabilmek ve daha iyi bir uyku için kardiyovasküler egzersizler yapabilirsiniz.

7. Kimyasallardan Kaçının:

Sigara dumanı, boyalar, alkol, temizlik ürünleri ve ağır kokulu maddeler burun tıkanıklığı belirtilerini kötüleştirebilir. Bu tetikleyicilerden kaçınmalısınız.

8. Bol Su İçmek:

Burun tıkanıklığını hafifletmese de, kendiniz ve karnınızda büyüyen bebeğinizi sağlıklı tutmak için bol su için.

9. Vazelin Uygulayın:

İltihaplı ve kuruyan geniz yanma hissine neden olur. Nemli tutmak için pamuklu çubuk üzerine az miktar vazelin sürerek uygulayabilirsiniz.

10. C Vitamini:

Beslenme listenizde C vitamini alımını arttırarak burun kanaması riskini azaltabilirsiniz. Kivi, domates, portakal ve biber gibi C vitamini bakımından zengin sebze ve meyveleri beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Eğer hamileliğiniz boyunca burun tıkanıklığı sorununa yukarıdaki basit yöntemler de dahil hiçbir şey iyi gelmiyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz özellikle gebeliğin ilk üç ayında ilaç alımını önermeyecektir.

Eğer doktorunuz kabul ederse bir dekonjestan kullanabilirsiniz, ancak dekonjestanlar yine aşırı iltihabı kötüleştirebilir ve tıkanıklığı daha da kötü yapabilir. Hamilelikte ilaç kullanımını sınırlandırmak en iyisidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir