Hamilelikte Burun Tıkanıklığı (Rinit): Nedenleri ve Belirtileri

Gebelik Riniti (Nezle) Nedir?

Hamilelik riniti hamilelik sırasında burun tıkanıklığını ifade eder. Soğuk algınlığında burun tıkanıklığına benzer, ancak hamilelikteki hormonal değişikliklerden dolayı ortaya çıkar. Kan hacminde ve östrojen seviyelerinde bir artış vardır. Bu da burun pasajlarının kaplamasında şişmeye ve daha fazla mukusa neden olur. Aşırı kan dolaşımı burnunuzdaki küçük kan damarlarını şişirir ve gebelikte burun tıkanıklığına yol açar.

Kadınların yaklaşık %30’u hamilelikleri sırasında bir noktada burun problemleri yaşamaktadır. Hamilelik sırasında burun tıkanıklığı büyük bir sorun değildir, ancak bazı rahatsızlıklar vardır.

Bu yazı, gebelikte burun tıkanıklığı semptomlarını, nedenlerini ve tedavilerini anlamanıza yardımcı olur.

Bakınız: Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Gebelik Rinitinin Belirtileri Nelerdir?

Karşılaşabileceğiniz en yaygın belirtiler şunları içerir:

 • Havasız, kaşıntılı burun veya burun akıntısı
 • Sürekli öksürme ve hapşırma
 • Kaşıntılı boğaz ve burun
 • Kaşıntılı, şişmiş veya sulu gözler
 • Sinüs boşluklarında tıkanıklık hissi ve ilişkili baş ağrısı

Bu belirtiler birkaç hafta devam ederse, zamanında tedavi için doktorunuza danışmalısınız. Bu belirtiler birkaç ay sürebilir ve soruna neyin neden olduğunu bilmek, doğru tedaviyle ele alınmasına yardımcı olabilir.

Bakınız: Gebelikte Rinite Ne İyi Gelir?

Gebelik Rinitinin Nedenleri Nelerdir?

Bazı burun tıkanıklığı vakaları iyi huyludur, yani hamilelik dışında burun tıkanıklığına neden olan belirli bir neden olmayabilir. Ancak bazen, aşağıdaki nedenlerden dolayı burun tıkanıklığına da neden olabilir:

 • Soğuk algınlığı veya enfeksiyon: Öksürme, hapşırma, hafif ağrılar, boğaz ağrısı veya ateş ile ilişkilidir.
 • Sinüzit: Semptomlar ateş, baş ağrısı, sarı veya yeşil mukus, yüz ağrısı, düşük koku hissi veya üst çene ağrısını içerir.
 • Alerjiler: Sulu mukus, hapşırma ve kaşıntılı gözler, boğaz, burun veya kulaklarla birlikte tıkalı bir burnunuz olabilir. Alerji veya sizi daha önce hiç rahatsız etmeyen diğer tahriş edici maddelere karşı hassas olabileceğiniz için hamilelik sırasında alerjiler öngörülemez.

Birden fazla olabileceği için burun tıkanıklığınızın gerçek nedenini bulmak zor olabilir. Örneğin, hem hamilelik riniti hem de bir alerjiniz olabilir. Bu nedenle, yukarıdaki semptomlardan herhangi biri bir veya iki haftadan fazla sürerse bir doktora görünmelisiniz.

Tıbbi tedaviler, altta yatan nedene bağlı olarak rinit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, önce rahatlama sağlayabilecek bazı ev ilaçlarını denemeyi düşünebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Common Cold (Viral Rhinitis); Harvard Health Publishing
 2. Keleş N; Treatment of allergic rhinitis during pregnancy; NCBI
 3. Saltwater Washes (Nasal Saline Lavage or Irrigation) for Sinusitis; Michigan Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir