Hamilelikte Bulanık Görme: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

gebelikte puslu görme

Gebelikte puslu görme gibi görme problemleri ve görme değişiklikleri, komplikasyonlar arasındadır. Hamileler çeşitli farklı sorunlarla baş ederler. Sabah bulantısı ve kabızlık gibi daha yaygın problemler sıklıkla tartışılırken görme değişiklikleri gibi diğer sorunlar pek tartışılmaz. İster inanın ister inanmayın, görme değişiklikleri hamile kalmanın yaygın, normal bir parçasıdır. Bulanık görme, gebeliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir ve gebeliğin süresi dolduktan sonra bile sürebilir. Aslında, birçok kadın gebe olduklarını bile henüz bilmeden şiddetli görme değişiklikleri yaşar.

Gebelikte Bulanık Görme Nedenleri

Anne adaylarının yaşadığı sorunların çoğunda olduğu gibi, hormonlar suçludur. Ayak bileğinizi ve yüzünüzü şişiren hormonlar aynı zamanda gözlerinizdeki sıvı birikiminde artışa neden olur. Sıvı tutma, gebelik sırasında sık görülür ve korneayı etkileyebilir. Lens ve kornea kalınlaşabilir ve gözün içindeki sıvı basıncı değişebilir ve görüşünüz puslu hale gelebilir. Gebelik hormonları ayrıca gözyaşı üretiminde azalmaya neden olur, bu da görme keskinliği azalmasına ve diğer semptomlara neden olabilir.

Bazı doktorlar, bulanık görme için olası bir başka sebebin, vücudun progesteron hormonu üretiminin artması nedeniyle korneal dokunun yumuşatılması olabileceğinden şüpheleniyor. Progesteron, hamile bir kadının pelvis bölgesindeki kıkırdağı ve kollajeni yumuşatır. Bebeğin bu çok küçük alana girmesine hazırlanır ve gözün kollajen üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğuna inanmak için bir sebep vardır.

Hamilelikte Bulanık Görme Belirtileri

Hamilelik sırasında bulanık, puslu görme normaldir, ancak bazen daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Şikayet edilen diğer belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Göz tahrişi
 • Göz kuruluğu
 • Gözde rahatsızlık
 • Görme değişiklikleri
 • Görüşte noktalar
 • Çift görme

Hamileyseniz ve ciddi görme problemleri yaşıyorsanız, daha ciddi bir görme probleminin işareti olabilir. Hamilelik sırasında bulanık görme ve diğer görme sorunları bazen preeklampsinin bir işaretidir ve bu durum tüm gebeliklerin yüzde 3-5’ini etkileyen potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunudur. Preeklampsi yüksek tansiyon, bulanık görme, fotofobi (aşırı ışık hassasiyeti), görme alanınızdaki yanıp sönen ışıklar ve bazen de geçici körlüğü içerebilen görme değişikliklerine neden olur. Uzmanlara göre bu görme değişikliklerine merkezi sinir sisteminin tahriş edilmesi veya beynin şişmesi neden olabilir. Hamileliğinizde görme problemleri yaşıyorsanız, özellikle bu belirtilere baş ağrısı, kusma, karın ağrısı veya yüzünüzde ve bacaklarda ani şişme eşlik ediyorsa, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Gebelik sırasında bulanık görme ile ortaya çıkabilecek diğer sorunlar ve sağlık problemleri arasında şunlar bulunur:

 • Gestasyonel diyabet
 • Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon (PAH)
 • Yüksek tansiyon

Bazı durumlarda, gebelik sırasında görme bulanıklığı yüksek kan şekeri düzeylerini işaret edebilir. Şeker hastalığınız varsa veya şeker hastalığı geçiriyorsanız, doğum uzmanınız durumunuzu nasıl yöneteceğiniz konusunda size bilgi verecektir. Burada belirtilmeyen başka bir hastalığınız varsa, sağlık uzmanınızın durumun farkında olduğundan emin olmalısınız ve gelecekteki sorunları önlemek için düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.

Gebelik sırasında görülebilen diğer görme değişiklikleri şunlardır:

 • Gebelikte gözyaşı üretiminden sorumlu gözyaşı bezlerinde göz kurumasına neden olan hücrelerin işlevi bozulabilir.
 • Gebelik, bazen göz içi basıncında bir azalma eşlik edebilir. Oküler hipertansiyon hastalarında bu etki daha belirgin olabilir.
 • Ptozis (sarkık göz kapağı) gebelikte de görülebilir. Bu pitoz genellikle tek taraflıdır (diğer bir deyişle yalnızca bir tarafta görülür) ve çoğunlukla hormon dalgalanmaları ve stres neden olur.

Gebelikte Bulanık Görme Tedavisi

Hamileyken bulanık görme sorunu yaşıyorsanız, sağlık uzmanınız sorunu aşırı derecede ciddi olmadığı sürece çözmek için herhangi bir adım atmaz. Bebeğinizin doğumundan en az altı ay önce herhangi bir düzeltici ameliyat yapılmadan önce durmalısınız. Hamile kalmayı planlıyorsanız, gebelik öncesi en az altı hafta önce düzeltici ameliyat yapılmamalıdır.

Hamilelik sonrasında bulanık görme devam ederse şaşırmayın. Görme, doğumdan sonra birkaç hafta içinde normale dönme eğilimindedir ve göz hekimleriniz, kendi görüşünüzü iyileştirme zamanı gelene kadar muhtemelen düzeltmeyi erteler. Mümkünse, hamilelik sırasında her türlü kontakt lensi takmayın, çünkü hormonlar vücutta sert değişiklikler yaratıyor.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, görme değişiklikleri yaşamaya başlamadan önce bu konuyla ilgili olarak sağlık uzmanınızla görüşün. Doktorunuz hamileliğiniz sırasında görme problemleri yaşarsanız size yardımcı olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir