Hamilelikte Bronşit Tedavisi ve Önleyici Tedbirler

Doktorunuz, trimesterinize ve klinik teşhisinize göre hamilelik sırasında güvenli olan ilaçlar verecektir. Akut bronşit tedavisi esas olarak destekleyici bakım ve semptom yönetimidir.

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle bronşitiniz varsa, doktorunuz ilaçların anneye ve fetüse olası risklerini ve faydalarını tarttıktan sonra antibiyotik reçete edecektir.

Bir virüsün neden olduğu bronşit birkaç gün içinde kendini çözebilir. Doktorunuz tarafından tavsiye edildiği gibi semptomları hafifletmek için bazı ev tedavilerine ihtiyacınız olabilir. Ancak semptomlar şiddetliyse ve daha uzun süre kalmaya devam ederse, ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Hamileyken viral hastalık için antiviral ilaçlar verilebilir, bu da hastalığın süresini, şiddetini ve komplikasyonlarını azaltabilir.

Doktorunuz semptomları hafifletmek için öksürük şurubu, dekonjestanlar ve diğer ilaçlar içerebilir. Nefes almakta ciddi zorluk çekiyorsanız, bronkodilatörler alabilirsiniz.

Kronik bronşit uzun vadede yönetilir ve artan semptomlar yaşıyorsanız doktora gitmelisiniz.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Teşhisi

Gebelikte Bronşit İçin Önleyici Tedbirler

Bronşit kasılmasından kaçınmak her zaman mümkün olmasa da, bazı önlemler oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olur. Bunlara aşağıdaki tedbirler örnektir:

  • Sigarayı bırakın ve ikinci el dumana maruz kalmaktan kaçının.
  • Bronşitli insanlardan uzak tutun. Çevrenizdeki herhangi birinin soğuk algınlığı veya gripten etkilendiğini fark ederseniz, bir yüz maskesi kullanın.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın ve alkol bazlı bir dezenfektan kullanın. Viral bir enfeksiyona yakalanma riskini azaltır.
  • Bronşların astarını ağırlaştırıp sizi viral enfeksiyon riskine soktuklarından, kimyasal dumanlar ve ev temizleyicileri gibi tüm tahriş edici maddelere maruz kalmayı sınırlayın.
  • Önerilen grip aşılarını zamanında alın.

Gebelikte Steroidler Bronşit İçin Güvenli Mi?

Şiddetli bronşit vakalarında, doktorunuz steroid ilaçları reçete edebilir. Hamile kadınlar için güçlü olduğuna inanılsalar da, doktorlar tarafından önceden mevcut olan çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Bakınız: Hamilelikte Bronşit Riskleri

Uygun evde bakımı takiben, tıbbi tedavinin yanı sıra bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Neden olduğu rahatsızlığı önlemek ve yol açabileceği komplikasyonlardan uzak durmak için durumu önlemek için önlemleri takip etmek daha iyidir.

Kaynaklar:

  1. Management of Bronchitis in Adults; Clinical Practice Guideline; MedStar Health
  2. Pregnant women and influenza (Flu); Centers for Disease Control and Prevention

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir