Hamilelikte Bronşit Tanısı Nasıl Olur?

Akut bronşit tanısı genellikle semptomların öyküsünden ve hamile kadının dikkatli fiziksel muayenesinden elde edilir. Bronşit tanısı için aşağıdaki muayeneler ve testler yapılabilir:

Doktorunuz, inhalasyon ve ekshalasyon sırasında ortaya çıkan kırmızımsı tonu, kaburgaları ve şişliği fark etmek için gırtlak muayenesini inceleyebilir. Bademciklerin incelenmesi ve lenf düğümlerinin palpasyonu (elle dokunarak muayene) da yapılır.

Oskültasyon (bir stetoskop ile nefes almanın dinlenmesi) nefes almadaki değişiklikleri ve hırıltılı solunum gibi ek solunum seslerini tanımlamaya yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca sıcaklık, solunum hızı, kalp hızı ve kan basıncı gibi hayati belirtileri de değerlendirebilir.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Nasıl Önlenir?

Laboratuvar testleri daha doğru bir teşhis verebilir. Bir kan analizi, C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimantasyon seviyeleri (ESR) gibi iltihap belirteçlerinin belirlenmesine yardımcı olur. Kan hücresi sayısı ayrıca bakteriyel ve viral enfeksiyonları ayırt etmeye yardımcı olur.

Kronik bronşit vakalarında hemoglobin (Hb) ve hematokrit (Ht) miktarında artış görülebilir. Bir kan testi ayrıca kandaki karbondioksit ve oksijen miktarını verecektir.

Balgam veya burun akıntısı kültürü, nedensel organizmayı tanımlamaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda spirometri gibi solunum fonksiyon testleri kullanılabilir.

Bakınız: Gebelikte Bronşit Komplikasyonları

Dispne, balgamda kan, yüksek ateş ve artan solunum hızı gibi pnömoni belirtileri varsa doktorunuz göğüs röntgeni önerebilir. Bununla birlikte, fetusun radyasyon risklerini önlemek için çoğunlukla kaçınılır.

Doktorunuz, pnömoni, tüberküloz ve boğmaca gibi diğer semptomları benzer semptomlara sahip olabilen diğer solunum hastalıklarını ayırt etmek için birkaç ek test isteyebilir.

Kaynaklar:

  1. Anumeha Singh, et al.; Acute Bronchitis; The United States National Library of Medicine
  2. Bronchitis; Cleveland Clinic; American academic medical center, Ohio

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir