Hamilelikte Bronşit Bebeğe Zarar Verir Mi? Ne Yapmalı?

Vücudunuz gebelik boyunca kırılgandır ve öksürük nöbetleri daha da kötü hissetmenize neden olabilir. Eğer öksürük bronşit hastalığından kaynaklanıyorsa, semptomlar sizi daha çok rahatsız edebilir.

Bronşiyal tüplerin iltihaplanması “bronşit” olarak bilinir. Bronşiyal tüplerin işlevi ciğerlere hava taşımaktır. Bu iltihap nefes almayı zorlaştırabilir. Hamile iseniz, bronşit hastalığı sağlığınızı daha fazla etkileyebilir. Bebek üzerinde de bir etkisi olabilir.

Hamilelikte Bronşit Nedenleri

Bu solunum hastalığının başlıca nedenleri şunlardır:

1. Virüs:

Soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüs, bronşit vakalarının çoğunun arkasındaki suçludur. Bronşit ile birlikte hapşırma da varsa, diğer insanlara bulaşabilir.

2. Tahriş Edici Maddeler

Bronşit hastalığının başka bir yaygın nedeni nefes alırken tahriş edici maddelere maruz kalmaktır. Sigara içmek, kronik bronşit hastalığının en yaygın nedenidir. Hamile iken sigara içenlerin bronşite yakalanma riski arttığı kadar, aynı zamanda birçok doğum riski de meydana gelir. Araştırmalar neticesinde, hamilelikte sigara içen kadınların solunum hastalıkları olan çocuklar dünyaya getirme olasılığı yüksektir.

3. Diğer Nedenler:

Tahıl tozu, amonyak, asitler, klor gibi malzemelere uzun süreli maruz kalma bronşite yol açabilir.

Hamilelikte Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit belirtileri birden fazla semptomla birlikte gelir. Dikkat etmeniz gereken bazı belirtileri şunlardır:

 • Geçmeyen öksürük
 • Yorgunluk
 • Ateş

Eğer bronşit iseniz ve yüksek ateşiniz varsa, en kısa sürede doktorunuza başvurun. Hamilelerde bronşit ile ilişkili birçok risk vardır, bu yüzden dikkatli olmak önemlidir.

Hamilelikte Bronşit ile İlişkili Risk Faktörleri

Pek çok hamile kadın için bronşit ciddi bir tehdit teşkil etmiyor. Ama bronşit ile ilgili risk faktörlerinin farkında olmak önemlidir.

 1. Kötü bir bronşit vakasında hastaneye gidilmesi gerekebilir. Ciddi solunum hastalıkları nedeniyle hastaneye yatmanız gerekebilir.
 2. Sürekli öksürük hem sizin hem de doğmamış bebeğiniz için stresli olabilir.
 3. Bronş tüpleri iltihabı nedeniyle, vücut oksijen alımını düşürebilir. Bu da bebeğe ciddi zarar verebilir.
 4. Bronşit, hamile kadınlarda aynı zamanda zatürre olasılığını artırır.
 5. Bronşit tedavisi antibiyotik içerir. Ama bu ilaçlar bebek için zararlı olabilir.
 6. Bazı durumlarda, bronşit yüksek ateş gibi semptomlarla birlikte geliştiğinde bebek için riskli olabilir.
 7. Bronşit olduğunuzda iştahınız azalabilir. Bu durum da vücutta besin ve sıvı eksikliğine yol açabilir. Dehidrasyon ve prematüre doğum riskine neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Hamilelikte bronşit vakalarının çoğu evde tedavi edilebilir. Tüm ihtiyacınız olan dinlenme, sağlıklı gıdalarla beslenme ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmaktır. Ancak aşağıda yer alan semptomlar ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışın.

 • Üç haftadan daha uzun süren öksürük
 • Üç günden fazla süren sürekli ateş
 • Mukusta kan
 • Önceden var olan bir kalp ya da akciğer hastalığı olan kişiler

Doktorunuzun yapacağı ilk şey benzer belirtiler gösteren pnömoni varlığını araştırmaktır. Eğer ciddi bir durum varsa, doktorunuz akciğer kapasitesini kontrol etmek için bir solunum fonksiyon testi önerebilir.

Hamilelikte Bronşit Tedavisi

Dinlenmek, birçok akut bronşit vakaları için yeterli tedavidir. Ancak belirtiler üç aydan uzun süreli olursa, kronik bronşit tanısı konacaktır. Kronik bronşit tedavisi yoktur, ancak doktorunuz semptomları azaltmak ve hafifletmek için bazı ilaçlar reçete edebilir. Eğer bu solunum hastalığını yenmek istiyorsanız ve eğer sigara içiyorsanız, mutlaka bırakmalısınız.

Bronşit vakalarının çoğu rahatsızlık verici olsa da tehlikeli değildir. Ayrıca biraz daha dikkat ederek bronşitten korunabilirsiniz. Sizi rahatsız eden bir semptom olduğunda mutlaka doktorunuza danışın. Güvenli ve sağlıklı kalın, hamileliğinizin tadını çıkarın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir