Hamilelikte Brokoli Yemenin 7 Faydası

Gebelikte Brokoli Tüketimi

Brassica ailesinden turpgillerden oluşan bir brokoli, besin maddeleri, antioksidanlar ve fitokimyasallarla doludur. Bu nedenle, muazzam miktarlarda besin içeren bir süper gıda olarak kabul edilir ve bir dizi fayda sağladığı bilinmektedir. Ama hamilelikte brokoli yiyebilir misiniz?

Hamileler brokoli yiyebilir mi? Bu yazı, hayatınızın bu hassas döneminde brokoli yemeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Brokoli Yemek Güvenli Mi?

Hamilelik sırasında orta miktarda brokoli yemek güvenlidir. Brokoli A, C, K, B6 vitaminleri, kalsiyum, folat, lif ve antioksidan ajanlar açısından zengindir. Besin açısından zengin bu besini diyetinize dahil etmek, iyi hemoglobin tedarikini sağlar. Bununla birlikte kemikleri güçlendirir, cilt rahatsızlıklarını, doğum kusurlarını önler ve besin alımını artırır.

Hamilelikte Ne Kadar Brokoli Yiyebilirsiniz?

Her gün yaklaşık üç ila beş porsiyon brokoli yiyebilirsiniz. Burada bir porsiyon yarım fincan pişmiş veya kesilmiş sebzeye eşittir.

Hamilelikte Brokoli Yemenin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte brokoli yemek faydalı mı? Hamilelik sırasında brokolinin ana yararları şunlardır:

1. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur:

Kabızlık, hamile kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Hormonal değişiklikler, metabolik değişiklikler ve demir takviyeleri bağırsak hareketlerini değiştirmede rol oynar. Brokoli, hem suyu tutmaya hem de bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan, bu sebeple kabızlığı önlemeye yardımcı olan hem çözünen hem de çözünmeyen lif içerir.

2. Anemiyi kontrol edebilir:

Hamile kaldıktan sonra demir gereksinimleriniz artar ve eksiklik anemiye neden olabilir. İyi bir demir ve folik asit kaynağı olan brokoli sizin için doğru olabilir.

Bakınız: Gebelikte Demir Eksikliği

3. Şeker seviyelerini düzenler:

Gestasyonel diyabet, vücudunuz hamilelik sırasında tükettiğiniz şekerleri parçalamak için yeterli insülin üretemezse ortaya çıkar. Brokoli, vücudunuzdaki şeker seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

4. Bağışıklığı artırır:

Hamileyken güçlü bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlardan kaçınmaya yardımcı olur. Brokoli içerisindeki beta-karoten ve selenyum bileşenleri bağışıklığınızı destekler.

5. Kemikleri güçlendirir:

Brokoli, sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko içerir.

6. Cildi korur:

Brokoli A, E, B ve K vitaminleri içerir. Bu nedenle hamilelik beslenmenize dahil etmek cildinizi sağlıklı tutabilir.

Bakınız: Hamilelikte Çiğ Brokoli Yiyebilir Miyim?

7. Göz sağlığını destekler:

Beta-karoten vizyonun korunmasına yardımcı olur. A vitamini boyunca beta-karoten göz sağlığı için iyidir ve göz rahatsızlıklarını uzak tutar.

Bakınız: A Vitamini Zengini Gıdalar

Sağlıklı olanları seçerseniz brokoli yemekten faydalanabilirsiniz.

Brokoli Nasıl Seçilir?

İşte marketten manavdan taze brokoli seçmek için bazı ipuçları:

  • Taze ve parlak koyu yeşil veya mor-yeşil brokoli kafaları tercih edin.
  • İçi boş sapları değil ve taze sapları seçin.
  • Aşırı olgunlaşmış çeşitler oldukları için sarı renkli kafalardan kaçının.
  • Solmuş veya kurumuş çiçeklerden kaçının.

Uyarı: Brokoli, cildi olumsuz yönde etkileyebilecek çeşitli güçlü bileşikler içerir. Sonuç olarak, bazı bireyler brokoli ile temas ettiklerinde alerjik döküntülerden muzdarip olabilirler. Bu nedenle, bu turpgiller sebzeyi, hamilelik sırasında uygun servis talimatlarını izleyerek ılımlı bir şekilde yemek güvenlidir.

Devamında, brokolinin hamile kadınlar tarafından nasıl yenebileceğini göreceğiz.

Bakınız: Hamilelikte Brokoli Filizi Yiyebilir Miyim?

Hamilelikte Beslenmenize Brokoliyi Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Brokoli, maksimum fayda elde etmek için hamilelik beslenmenize birçok şekilde dahil edilebilir. Bu seçeneklerden bazıları:

  • Buğulanmış veya doğranmış brokoliyi taze salata ile birleştirin.
  • Basit bir şey için aşeriyorsanız, brokoliyi diğer sebzeler, yeşillikler ve sarımsakla zeytinyağında karıştırabilirsiniz. Herhangi bir çorbaya brokoli eklenebilir.
  • Buğulanmış brokoliyi pizza veya makarnalarda kullanın.
  • Brokoliden sos yapılabilir ve hatta ekmeğe yayılmış olarak kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca brokoli, bebek mısır ve havuçları sote edebilir ve onlardan pişmiş bir yemek yapabilirsiniz.

Brokoli tüketmeden önce şüpheleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Ayrıca, tariflerde verilen tüm malzemelerin sizin tarafınızdan sakıncalı olmadığından, yenilebildiğinden emin olun.

Brokoli, aşırı yemediğiniz sürece hamilelik sırasında yemek için güvenlidir. Günde bir tabakla sınırlandırın, bu da besin alımınıza katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu beslenme dolu sebzeyi yemeye başlamadan önce alerjileri kontrol ettiğinizden emin olun.

Herhangi bir brokoli tarifi denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizden bahsedin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir