Hamilelikte Böğürtlen Yenilir Mi? 7 Önemli Faydası

Gebelikte Böğürtlen Tüketimi

Böğürtlenin eşsiz tadı ağzınızı sulandırabilir ve hamile kaldıktan sonra da canınız çekiyor olabilir. Düzenli olarak birkaç böğürtlenden fazlasını yemekten keyif alırken, hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, böğürtlen yemenin güvenli olup olmadığını veya zararlı olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Hamileler böğürtlen yiyebilir mi? Hamilelikte böğürtlen yemek zararlı mı? Bu yazıda, hamileyken böğürtlen yemenin sağlık yararları ve güvenliği hakkında konuşuyoruz.

Böğürtlen Nedir?

Böğürtlen, Rosaceae ailesinin Rubus cinsine ait lezzetli, küçük ve çok yönlü meyvelerdir ve kuzey ılıman bölgelere özgüdür. Antik Yunanistan ve Roma’da, meyveler hafif enfeksiyonun yanı sıra zehirli durumlar için bir tedavi olarak popülerdi. Meyveler kırılgandır ve yeşilimsi bir çekirdeğe ve pürüzsüz bir cilde sahiptir. Yumuşak, sulu meyveler siyah renklidir ve sıcak tatlı veya hafif tadı vardır.

Hamilelikte Böğürtlen Yemek Güvenli Mi?

Evet! Gebe kaldıktan sonra da lezzetli böğürtlen yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, böğürtlen tüketmeden önce her bir meyveyi ayrı ayrı yıkadığınızdan emin olun. Yıkanmamış meyveler zararlı parazitler, bakteriler ve listeriosis ve toksoplazmoz gibi gıda kaynaklı rahatsızlıklara yol açabilen, hamileliğinize zarar verebilecek ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek pestisit izleri içerebilir.

Hamilelikte Böğürtlen Yemenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen sadece hamileyken sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik de sağlar. Böğürtlenin gebelikte tüketilmesinin yararları aşağıdaki gibidir:

1. Fetal Beyin Gelişimine Yardımcı Olur:

Böğürtlen, özellikle hamileliğin ilerleyen zamanlarında yorgun ve halsiz hissetmenizi engelleyen doğal bir enerji kaynağıdır. Yaklaşık beş porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Meyvelerdeki düşük sodyum ve yağ içeriği, fetüsünüzün beyninin uygun bir şekilde gelişmesini sağlar.

2. Doğum Kusurlarını Önler:

Böğürtlen, doğmamış bebeğiniz için çeşitli doğum kusurları riskini önlemek için hayati bir besin olan zengin bir folat kaynağıdır. Hamile kaldıktan sonra böğürtlen yemek, doğmamış bebeğinizde spina bifida, uzuv ve kardiyovasküler doğum kusuru ve diğer doğum kusurları gelişme riskini önler. Ayrıca, böğürtlen düşük yapma riskini azaltmaya yardımcı olur.

3. Kabızlık Tedavisi:

Böğürtlen içindeki lif içeriği sindirimi teşvik eder ve sindirim bozuklukları riskini önler. Çözünmeyen lif içeriği kalın bağırsağınızda kolay ve etkili su emilimini sağlar ve hamilelik sırasında kabızlığı önler.

4. Kemikleri Güçlendirir:

Meyvelerdeki kalsiyum ve magnezyum içeriği beklerken kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir. Böğürtlen içindeki magnezyum vücudunuzdaki potasyum ve kalsiyum emilimini kolaylaştırır ve sağlıklı kemikler sağlar. Ayrıca, meyvedeki mineral ve besin içeriği fetüsünüzün kemiklerinin uygun şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlar.

5. Aşırı Kanamayı Önler:

Böğürtlendeki K vitamini içeriği uygun kan pıhtılaşmasını teşvik eder ve hamilelik sırasında aşırı kanama riskini önler. Ayrıca, meyvedeki vitamin içeriği hızlı iyileşmeyi destekler ve osteoporozu önler.

6. Kanser Gelişimini Önler:

Böğürtlendeki mikrobesinler kemopreventif faydalar sağlar, malign hücrelerin büyümesini ve gelişmesini önler ve sizi kanserin zararlı etkilerinden önemli ölçüde korur. Lezzetli meyvelerdeki antosiyaninler ve fitokimyasallar, kanser karşıtı faydalar sağlar ve beklerken tümörlerin büyümesini engeller.

7. Sağlıklı Kalp:

Böğürtlendeki antosiyaninler ve diğer flavonoller sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza yardımcı olur. Meyvelerdeki lif ve magnezyum içeriği, arterlerinizde tıkanma riskini önler ve pürüzsüz kan dolaşımını tetikler. Böylece, hamilelik sırasında böğürtlen yemek sizi ateroskleroz, kalp krizi ve inme gibi kalple ilgili rahatsızlıklardan korur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir