Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu (Piyelonefrit) Tedavisi ve Önlenmesi

Erken tedavi piyelonefrit komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olur. Standart tedavi, hastaneye kabulü ve ateş 48 saat kaybolana kadar antibiyotiklerin intravenöz uygulanmasını içerir. Doktorunuz, geniş spektrumlu bir antibiyotik ile idrar kültürü sonuçları ve antibiyotik duyarlılığı elde etmeden önce ilk tedaviye başlayabilir. Hastaların çoğu başlangıç ​​tedavisine 24 ila 48 saat içinde yanıt verir.

İlk tedaviden sonra durumunuzda iyileşme yoksa, enfekte olan bakterilerin belirli bir antibiyotiğe dirençli olduğu anlamına gelebilir. İlk tedavi başarısızlığının en yaygın nedenidir. Bu gibi durumlarda, doktor idrar kültürü sonuçlarınıza dayanarak başka bir antibiyotik veya antibiyotik kombinasyonu reçete edebilir.

Doktorunuz, idrarda bakteri olmadığını doğrulamak için tedaviden sonra idrar testleri isteyecektir ve her ay hamileliğin geri kalanında yapılır.

Tekrarlayan enfeksiyonlarınız varsa veya ilk enfeksiyonu temizlemek için ikinci bir ajan kullanılmışsa, doktorunuz bu sürenin ötesinde düşük doz antibiyotik önerebilir.

Bakınız: Gebelikte Böbrek Enfeksiyonları Nedenleri

Gebelikte Böbrek Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki adımlar hamilelik sırasında böbrek enfeksiyonu riskini azaltmanıza yardımcı olabilir:

  • Her gün sekiz ila on bardak su için, idrar yolundaki bakterileri temizlemeye yardımcı olur. Berrak veya soluk sarı renkteki idrar uygun hidrasyonu gösterir.
  • Genital bölgenizi temiz tutun. İdrar yaptıktan sonra kurulayın.
  • Banyoyu kullandıktan sonra daima önden arkaya silin.
  • Genital bölgeyi temizlemek için güçlü sabunlar, dokular, antiseptikler veya kadın hijyen spreyleri kullanmaktan kaçının, çünkü cildinizi tahriş edebilirler.
  • Enfeksiyon sırasında kafein ve alkolden kaçının.

Bakınız: Gebelikte Böbrek Enfeksiyonları Komplikasyonları

Böbrek Enfeksiyonu İçin Ev İlaçları

Aşağıdaki gıdalar böbrek enfeksiyonlarını önlemeye ve hamilelik sırasında iyileşmeye yardımcı olabilir:

Kızılcık: Kızılcık tüketimi böbrek enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Son çalışmalar, kızılcıktaki yüksek miktarda tanenlerin E.coli bakterilerinin idrar yolunun astarına yapışmasını önlediğini göstermektedir. Salatalara veya kahverengi pirinçlere kızılcık ekleyebilir, kızılcık suyu içebilir, kızılcık özleri kullanabilirsiniz.

Yaban mersini: E. coli bakterilerinin idrar yoluna yapışmasını da önler. Salata, smoothie veya yoğurt ile ekleyebilirsiniz.

Probiyotikler: Vajinada zararlı bakterilerin büyümesini önleyen laktobasillus ve casei gibi iyi bakteriler içerirler. Takviyelerde mevcuttur. Yoğurt, peynir, kefir ve diğer fermente süt ürünleri iyi probiyotik kaynaklarıdır.

C vitamini yönünden zengin yiyecekler: Narenciye, brokoli, biber, patates, domates, kivi ve çilek gibi C vitamini yönünden zengin yiyecekleri tüketin.

Maydanoz: Anti-inflamatuar ve diüretik özelliklere sahip apigenin içerir. Maydanoz suyu, idrar akışını teşvik etmeye yardımcı olan doğal bir temizleyicidir. Toksinlerin ve mikroorganizmaların böbrekten uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi: Çoklu antimikrobiyal özellikleriyle bilinir ve idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesine yardımcı olmak için herhangi bir bakteriyel büyümeyi inhibe eder.

Sarımsak: Toksinlerin ve mikroorganizmaların vücuttan atılmasına yardımcı olan doğal bir diüretiktir.

Ekinezya: Antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Üretra şişmesinin tedavisinde yardımcı olur, böylece idrar yaparken sizi ağrıdan kurtarır.

Kaynaklar:

  1. Kacey Eichelberger; Pyelonephritis during Pregnancy
  2. Stay a step ahead of urinary tract infections; Harvard Health Publishing; Harvard Medical School

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir