Hamilelikte Biotin Kullanılır Mı? Biotin Eksikliği Belirtileri

Hamileliğiniz sırasında herhangi bir besin takviyesi almayı hiç düşündünüz mü? Peki hangi takviyelerin hamileliğiniz üzerinizde olumlu etkileri olacağını merak ediyor musunuz? Bu yazıda biotin hakkında konuşuyoruz. Biotin takviyesi hakkında daha fazlasını bilmek ister misiniz? Evet ise, lütfen okumaya devam edin.

Gelişmekte olan bir fetüs, beslenmesi için tamamen anneye bağlıdır. Bu nedenle anne adaylarından besleyici bir beslenme programına uymaları ve dokuz ay boyunca ihtiyaç duydukları belirli besin değerlerine özel önem vermeleri istenir. Biotin, gebelikte ihtiyaç duyulan çok önemli bir besindir. Biyotinin ne yaptığına daha yakından bakalım ve gıdalardan daha fazlasını elde etmenin bazı iyi yolları hakkında daha fazlasını öğrenelim.

Hamileyken Biotin Kullanmak Güvenli Mi?

H vitamini olarak da bilinen biotin, B kompleks vitamin grubuna aittir. B vitaminleri vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesi için gereklidir ve ayrıca vücudun genel sağlığını korumaya yardımcı olan birkaç önemli işlevi de yerine getirir. Hamile kaldıktan sonra Biotin, B vitamini eksikliğini tamamlayabilir.

Bu önemli vitaminin eksikliği, döküntülere, saç dökülmesine, halüsinasyonlara ve depresyona neden olabilir. Bu nedenle, özellikle hamilelik sırasında bu çok önemli vitaminin alımına ayak uydurmak önemlidir.

Bakınız: Hamilelikte Önerilen Biotin Zengini Gıdalar

Gebelikte Neden Biotin Gerekir?

Biyotin, tıpkı diğer vitaminler gibi, fetüsün düzgün büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Daha önce bu vitaminin eksikliğinin oldukça nadir olduğuna inanılıyordu. Ancak şimdi, hamile kadınların biotin eksikliği eğiliminde olduğu bulundu.

Genel olarak, biyotin eksikliği hamilelikte çeşitli sağlık sorunları ve hatta doğum kusurları riskini artırma eğilimindedir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan en önemli vitaminler arasındadır.

Gebelikte Biyotin Eksikliği

Hamilelikte günlük biotin ihtiyacı ne kadar? Tıp Enstitüsüne göre, hamile kadınlar günlük olarak en az 30 mcg biotin almalıdır. Tıpkı demir ve folik asit gibi, biotin de hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan önemli bir besin maddesini oluşturur. Aslında, hamilelik sırasında birçok kadın da bu önemli vitaminden eksik olma eğilimindedir. Çünkü vücut bu dönemde biyotini daha hızlı parçalamaktadır.

Linus Pauling Enstitüsü ve Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, gebe kadınların yaklaşık 1/3’ü ile 1/2’sinin biyotin eksikliği olduğunu ve bu eksikliğin en çok hamileliğin sonlarında ortaya çıktığını belirtiyor.

Biotin eksikliği, aşağıdakiler dahil çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır:

  • Kötü tırnak ve saç sağlığı
  • Artan seboreik dermatit riski
  • Diyabet
  • Periferik nöropati
  • Yorgunluk
  • Azalan iştah
  • Depresyon
  • Uykusuzluk

Hamilelik söz konusu olduğunda, biotin eksikliği de doğum kusurlarına yol açabilir. Bu önemli vitaminin eksikliğinin, özellikle iskelet deformiteleri, yarık damak, yarık dudak vb. Gibi durumlarda doğum kusurlarına yol açabileceği bulunmuştur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.