Hamilelikte Biber 8 İnanılmaz Faydaları

Gebelikte Biber Tüketimi

Peki, beklemeye başladığınızdan beri yediğiniz sağlıklı yiyeceklerden sıkıldınız mı? Bu hamilelik sırasında sıcak ve baharatlı bir şeyler yemek ister misiniz? Evet, hamileyken damak garip şeyler yapabilir. Sıcak favoriler olan yiyecekler aniden büyük bir dönüş haline gelebilir. Birçok hamile kadının baharatlı yiyecekler için istek geliştirmesi yaygındır. Ve baharatlı hakkında konuştuğunuzda, biberleri görmezden gelemezsiniz!

Hamileler biber yiyebilir mi? Hamileyken biber yemek güvenli mi? Hamile kaldıktan sonra baharatlı, biber yüklü yiyecekleri tüketmemeniz konusunda sizi uyaracak bazı insanlar vardır. Bu insanlar sadece satıcılardan mı kaygılı, yoksa bu popüler hamilelik mitinin arkasında gerçek bir neden var mı? Hadi bulalım!

Hamilelikte Biber Yemenin Faydaları Nelerdir?

Baharatlı tadının yanı sıra, biberin bazı sağlık yararları da vardır. Bu faydalarına yakından bakalım:

1. Sindirime Yardımcı Olur:

Hamilelik sırasında, sindirim sisteminizin çalışması kötü olabilir. Biber, sindiriminizi iyileştirmede ve şişkinlik, gaz ve kramp gibi sorunlardan kurtulmada rol oynayabilir.

2. Kanseri Önler:

Hamileyken, vücudunuz birçok değişiklik geçirir. Gelecekte kansere yol açabilecek oksidatif hasarlardan muzdarip olabilirsiniz. Biber, bir antioksidan olan karotenoidleri içerir. Herhangi bir DNA hasarını önleyebilir ve sizi kanserden koruyabilir.

3. Sivilcelerle Savaşır:

Birçok kadında hamilelik sırasında sivilce ve diğer cilt problemleri ortaya çıkar. Biber, cildinizi iyi tutmanıza yardımcı olabilecek bileşenler içerir.

4. Öksürük ve Soğuk Algınlığı:

Hamileyken soğuk algınlığı gerçek bir sıkıntı olabilir. Neyse ki biber burada da size yardımcı olabilir. Bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Fakat dünyanın dört bir yanından birçok kültür soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için biber kullanır.

5. Doğal Bir Antidepresan:

Hamile kaldıktan sonra birçok kadın anksiyete ve depresyondan muzdariptir. Beslenmenize biber eklemek hamilelikte ruh hali değişimlerini yenmenin harika bir yoludur.

6. Folat İçerir:

Doğmamış bebeğinizde nöral tüp kusurunu önlemek için hamilelik sırasında folat veya folik aside ihtiyacınız vardır. Her çeşit biber iyi miktarda folat içerir.

7. Bağışıklık Sistemini Artırır:

Gebelikte bağışıklığınız düşebilir. Biber, bağışıklığınızı artırabilecek ve soğuk algınlığı ve öksürük gibi yaygın hastalıkları önleyebilecek C vitamini içerir.

8. Kan Basıncını Kontrol Altında Tutar:

Yüksek tansiyon, hamilelik sırasında sağlığınız için büyük bir tehdittir. Potasyum kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Biber potasyum açısından zengindir ve hipertansiyon ve preeklampsiyi önleyebilir

Baharat olarak biber tüketmenin oldukça fazla faydası var! Ancak bununla birlikte gelen birkaç yan etki de var.

Hamilelikte Biber Yemenin Olası Yan Etkileri ve Riskleri

Hamileyken biber yemek zararlı mı? En sevdiğiniz baharatları tüketmenin birkaç yan etkisi şunları içerir:

1. Gastrointestinal Sorunlar:

Aşırı biber tüketimi mide problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, hassas bir mideniz varsa, biberden kaçının.

2. Alerjiler:

Biber tüketmek, bazı kadınlarda alerji benzeri semptomlara neden olabilir. Daha önce bu tür belirtiler yaşadıysanız, hamilelik sırasında karabiberden uzak durun.

Yani, hamilelik söz konusu olduğunda, biber büyük bir endişe değildir. Ancak bu, bulaşıklarınızı her türlü biberle yükleyebileceğiniz anlamına gelmez! Beslenmenizdeki bir tutam biber zarardan daha iyi olacaktır. Ancak çok fazla tehlikeli olabilir.

Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Aşerme gelir ve gider, ancak sağlığınız hamilelik sırasında deneyebileceğiniz bir şey değildir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir