Hamilelikte Bel Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bel ağrısı; hamilelik boyunca en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Çok nadir olarak, gebe kadınlarda bel ağrısının nedeni bel fıtığı olabilir. Hamileliğin ilerleyen aylarında anne adayının vücut yapısı ve omurga şekli değişir. Hamilelikte salgılanan bazı hormonların etkisiyle bel bölgesindeki kas ve bağ dokusunda gevşeme görülebilir. Ayrıca gebeliğin 5. ayından sonra bebeğin ağırlığının artması nedeniyle omurgaya ve bel kaslarına binen yük miktarı artar.

Gebelikte oluşan bu fizyolojik değişiklikler anne adayında bel fıtığı ağrılarının tetiklenmesine neden olabilir. Bel fıtığının en tipik belirtileri ise; şiddetli bel ağrısı, bacak ağrısı ve bacakta hissedilen uyuşmadır.

Yürüyüş ve ev işi yapmak gibi fiziksel aktiviteler ile omurlara uygulanan basıncı artıran hapşırık ve öksürük gibi ani hareketler sonucunda hissedilen ağrıda artış olabilir. Hamilelikte ortaya çıkan bel fıtığına bağlı şikayetlerin büyük bir kısmı doğum sonrasında hafifler.

Hamilelikte Bel Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte annede görülen bel fıtığı bebek için herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz. Bebek, anne karnında beslenme ve gelişimine normal bir şekilde devam eder. Ancak bel fıtığı şikayetlerini hafifletmek için bazı ilaçların kullanılmasında hamile kadınlar için tehlikeli olabileceğinden,  şiddetli bel ağrısı ve diğer belirtilerin hafifletilmesi zor olabilir ve anne adayı daha zor bir hamilelik dönemi geçirebilir.

Hamilelikte Bel Fıtığı İçin İlaç Kullanılır Mı?

Bel fıtığı şikayetlerini azaltmak için kullanılan bir çok ağrı kesici ilaçlar, plasenta yoluyla bebeğe geçerek bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkileyebilir. Bebeğin beyin, karaciğer ve böbrek gibi gelişmekte olan organlarına zarar verebileceği için, kuvvetli ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerin hamilelikte kullanılması uygun değildir. Doktorunuz, gebelikte kullanımı güvenli olan, aynı zamanda hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için en uygun ilaçları önerecektir.

Bel Fıtığı Olan Anne Adayları Normal Doğum Yapabilir Mi?

Bel fıtığı şikayeti olan annelerde sezaryen bir gereklilik değildir. Bel fıtığı çok ileri boyutlarda değilse ve risk içermeyen sıradan bir fıtık durumu varsa, anne adayının normal doğum yapmasında bir sakınca görülmez. Fakat muayenesinde fıtığa bağlı sinir sıkışması bulguları görülen ve ileri derecede bel fıtığı olan anne adayları için sezaryen doğum gerekli olabilir. Doğumun nasıl olacağına beyin cerrahı ve kadın doğum uzmanı birlikte karar verir. Eğer gerekli görülürse, doktorlar tarafından sezaryen doğum kararı alınır.

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Hamile Kalmak Sağlıklı Mı?

Rahim ve yumurtalık gibi üreme organlarının bel fıtığı ameliyatıyla bir ilgisi yoktur. Bu yüzden bel fıtığı ameliyatı olan bir kadının ilerleyen dönemlerde hamile kalmasında bir sakınca yoktur. Yalnız, hamile kalmak için ameliyattan sonra 6 ay kadar beklenmesi önerilmektedir.

Hamilelikten önce bel fıtığı ameliyatı geçiren anne adaylarının bel kaslarını güçlendirici egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaları ve omurgaya binen yükü azaltmak amacıyla fazla kilo almamaya dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte görülen bel fıtığı rahatsızlığının tedavisi için ilk tercih hamilelikte kullanılması uygun olan ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavidir. Ayrıca steroid enjeksiyonu da bel fıtığı tedavisinde kullanır. Hamilelik döneminde bel fıtığı ameliyatı tavsiye edilmez. Ancak çok acil durumlarda gebelik sırasında bel fıtığı ameliyatı yapılabilir ve tedavinin şekli beyin cerrahları tarafından kararlaştırılır.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de anne adayının yeterince istirahat etmesi ve ağrısını artıracak hareketlerden kaçınmasıdır. Anne adaylarının sıkı ve dar korseler kullanmaları uygun değildir; ancak hamileler için özel üretilen korseleri kullanabilirler.

Hamilelikte Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı rahatsızlığından dolayı zor bir hamilelik geçiren bayanlar, aşağıda yer alan önlemleri alarak ve tavsiyelere uyarak bel ağrısı belirtilerini hafifletebilirler.

  • Otururken ortopedik bir yastıktan destek alın.
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Örneğin; bilgisayar başında oturuyorsanız, 20 dakikada bir ayağa kalkıp pozisyonunuzu değiştirin. 
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanından yardım alın.
  • Düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendiren gebelik egzersizleri yapmaya çalışın.
  • Ortopedik ve rahat bir yastık kullanın. Yataktan yavaşça kalkın.
  • Fazla kilo almak bele binen yükü artırır. Bu yüzden aşırı kilo almamaya özen gösterin.
  • Ağır eşyaları kaldırmayın ve sizi yoran işleri yapmaktan kaçının.
  • Belinizi zorlayabilecek ani hareketler ve dönüşler yapmayın.
  • Şikayetleriniz çok şiddetliyse, hamileler için özel üretilen beli destekleyici korseleri doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir