Hamilelikte Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenebileceğiniz Tıbbi Testler Nelerdir?

Gebelikte Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Hangi tanı testleri yapılır? Doğmamış bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için kullanılabilecek standart tıbbi prosedürlerden bazıları şunları içerir:

1. Ultrason

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için invazif olmayan bir yöntemdir ve genellikle 18 ve 22 haftalar arasında yapılır. Ultrasonografi bebeğin pozisyonu ideal değilse veya hamilelik ilerlemediyse her zaman cinsiyeti saptayamayabilir. Bu durumlarda, tekrar ultrason tarama için gitmeniz gerekebilir.

2. Fetal DNA kan testleri

Yurtdışında Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) dergisinde yayınlanan Diana W. Bianchi ve meslektaşları tarafından yapılan yeni araştırmalar, 6-10 hafta civarında bir kan testi yaptırmanın bebeğin cinsiyetini tespit etmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Annenin kanı, bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarabilecek Y kromozomal dizisini belirleyen fetal DNA izleri taşır. Bu testler genellikle 35 yaşın üzerindeyseniz ve genetik araştırmaya ihtiyacınız olmadıkça alınmaz.

3. Genetik Testler

Cinsiyetin kesin olarak belirlenmesini sağlayan invaziv testler vardır. Fetal DNA kan testi gibi amniyosentez ve koryonik villus örneklemesini (CVS) içerirler, ancak cinsiyeti erken teşhis edemezler.

Amniyosentez 15. haftadan sonra, CVS 11. haftadan sonra yapılır. Her ikisi de düşük düşük riski taşır ve bu nedenle ileri yaştaki çiftler ve genetik bozukluk öyküsü olanlar için düşünülebilir.

Bebeğin cinsiyetinin sürpriz olmasını istiyorsanız, ancak yine de bir erkek ya da kız olup olmadığını tahmin etmek için eğlenmek istiyorsanız, devamını okuyun.

Çin Ay Takvimi

700 yılı aşkın bir süre önce icat edilen Çin doğum takviminin, bebeğinizin cinsiyetinin belirlenmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Grafik, tam doğum tarihinizi ve gebe kaldığınız ayı kullanarak bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilir.

Bebeğinizin cinsiyetini bulmaya çalışmak heyecan verici olabilir, ancak anne karnındaki bebeği doğurana kadar sürpriz olması daha iyi olabilir. Cinsiyeti tahmin etmenin eğlenceli yolları olabilir, ancak bunlar sadece – eğlence için ve bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kesin yöntemler değil. Sadece bilimsel yöntemler, doğru bir şekilde yapıldığında, bazı tıbbi nedenlerle cinsiyet tespitinin zorunlu olduğu durumlarda yardımcı olabilir.

Feragatname: Cinsiyet tahmini yöntemleri sadece eğlence amaçlıdır ve tıbbi muayenelerin yerini almaz. Bu yazı cinsiyet eşitliğine inanır; cinsiyet belirlemesini desteklemiyor veya teşvik etmiyoruz veya bebeğin cinsiyetini bulmak için herhangi bir sorgulama yapmıyoruz.

Bu tür cinsiyet tahmin yöntemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Kaynaklar:

  1. Signs and Symptoms of Pregnancy; The University of California, Santa Barbara (2017)
  2. Prenatal Ultrasound; UC San Diego Health
  3. First Trimester Screening; Medical College of Wisconsin, Department of Obstetrics and Gynecology

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir