Hamilelikte Bebeğin Suyunun Az Olması (Oligohidramnios)

Oligohidramnios nedir? Çok az miktarda amniyotik sıvı olması anlamına gelir. Amniyotik sıvı, bebeğinizi uterusunuzda (rahim) çevreleyen sıvıdır. Bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir.

Oligohidramnios Nedenleri Nelerdir?

Bazen bebeğin suyunun az olmasının sebepleri bilinmemektedir. Bilinen bazı nedenler şunlardır:

 • Yüksek tansiyon veya önceden var olan şeker hastalığı gibi sağlık sorunları (gebelik öncesi kanda çok fazla şeker olması)
 • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi belirli ilaçlar. Yüksek tansiyonunuz varsa, tansiyonunuzun kontrol altında olduğundan emin olmak için hamile kalmadan önce doktorunuzla görüşün.
 • Postterm gebelik, beklenen doğum tarihi bitiminden 2 veya daha fazla hafta geçmesidir. Tam süreli hamilelik 39 ila 41 hafta süren hamileliktir.
 • Doğum kusurları, özellikle bebeğin böbreklerini ve idrar yollarını etkileyen kusurlar.
 • Erken membran rüptürü (PROM), amniyotik kese 37.haftalık gebelik sonrası, ancak doğumdan önce kesildiğinde.

Oligohidramnios olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Oligohidramnios nasıl teşhis edilir? Vajinanızdan sızan sıvı olduğunu fark ederseniz, sağlık uzmanınıza söyleyiniz. Bebeğin suyunun az olmasının bir işareti olabilir. Doktorunuz yeterli kilo alamamış iseniz veya bebeğin olması gerektiği kadar hızlı büyümediği gibi diğer belirtileri gözlemlemektedir.

Sağlık uzmanınız, amniyon sıvısı miktarını ölçmek için ultrason kullanmaktadır. Akışı ölçmenin iki yolu vardır: amniotik sıvı indeksi (AFI) ve maksimum dikey cep (MPV).

AFI, amniyotik sıvının uterusunuzun dört alanında ne kadar derin olduğunu denetler. Bu miktarlar daha sonra eklenir. AFI’nız 5 santimetreden az ise, oligohidramniosunuz var demektir.

MPV amniyotik sıvı seviyesini kontrol etmek için uterusunuzun en derin bölgesini ölçer. MPV’niz 2 santimetreden az ise oligohidramniosunuz var demektir.

Bu ölçümler hakkında sorularınız varsa, doktorunuza danışınız.

Oligohidramnios hangi sorunları beraberinde getirebilir?

Bebeğin suyunun az olması gebeliğin ilk 2 trimesterinde (ilk 6 ayda) meydana gelirse, son üç ayda meydana gelene göre ciddi problemlere neden olma olasılığı daha yüksektir. Aşağıdaki komplikasyonlar söz konusu olabilir:

 • Doğum kusurları: Doğumda bebeğin vücudundaki sorunlar
 • Düşük: Bir bebek hamileliğin 20.haftasından önce rahimde öldüğünde
 • Erken doğum: Hamileliğin 37 haftasından önce doğum
 • Ölü doğum: Bir bebek gebeliğin 20.haftasından sonra rahimde öldüğünde

Oligohidramnios gebeliğin üçüncü trimesterinde olursa, aşağıdaki problemlere neden olabilir:

 • Bebeğin yavaş büyümesi
 • Doğum sırasında ve doğumda umblikal kordon sıkışması gibi sorunlar. Göbek kordonu, plasentadan bebeğe gıda ve oksijen taşır. Sıkışırsa, bebek yeterli yiyecek ve oksijen almaz.
 • Sezaryen riskinin artması

Oligohidramnios Tedavisi

Oligohidramnios nasıl tedavi edilir? Sağlıklı bir hamileliğiniz varsa ve hamileliğinizin sonuna yakın bebeğin suyunun az olması sorunu ortaya çıkarsa, muhtemelen tedaviye ihtiyacınız yoktur. Doktorunuz sizi daha sık görmek isteyebilir. Amniotik sıvı miktarını kontrol etmek için haftalık veya daha sık ultrason yapmak isteyebilir.

Bazen amnioinfüzyon (gebelikte amniyon sıvısı ekleme) bebekte problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Bu tedavi, umblikal kordonun sıkışması gibi bazı problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Göbek kordonu sıkışırsa, bebek yeterince yiyecek ve oksijen almaz.

Sıvı miktarı çok düşük olursa veya bebeğiniz sağlıklı kalmakta zorluk çekiyorsa, doktorunuz doğumda ve doğum sırasındaki problemleri önlemeye yardım etmek için erken doğum başlatmayı önerebilir. Bununla birlikte, düzenli prenatal bakımla (doğum öncesi kontroller), bebeğinizin sağlıklı bir şekilde doğması ihtimaliniz vardır.

Oligohidramniosunuz varsa ne yapabilirsiniz?

Bol miktarda su içmek, amniyotik sıvı miktarını arttırmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz daha az fiziksel aktivite önerebilir veya yatak istirahati tavsiye edebilir.

Oligohidramnios yaygın mıdır?

100 hamile kadının dördünde (yüzde 4) bebeğin suyunun az olması problemi vardır. Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak son üç ayda (son trimester) daha sık görülür. 100 kadından yaklaşık 12’sinde beklenen doğum tarihinin son iki haftasında olabilir. Bunun nedeni amniyotik sıvı miktarı genellikle o zamana kadar azalmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.