Hamilelikte Bayılma ve Baş Dönmesi ile Nasıl Başa Çıkılır?

hamilelikte baş dönmesi

Hamilelikte sıkça baş dönmesi hissi yaşayan anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur. Yazımızın devamında yer alan nedenlere bağlı olarak hamilelikte baş dönmesi ve baygınlık oldukça yaygın görülen bir semptomdur. Ciddi bir endişe konusu olmamasına rağmen, göz ardı edilmemelidir.

Çoğu kadın gebeliğin ilk 3 aylık trimester döneminden doğuma kadar baş dönmesi ve göz kararması gibi semptomlardan şikayetçi olur.

Hamilelikte Bayılma ve Baş Dönmesi

Hamilelikte bayılma neden olur? Aşağıda hamilelikte baş dönmesi ve bayılma semptomlarının 5 nedeni ve öneriler yer almaktadır.

1. Yüksek Kan Basıncı:

Hamilelikte bayılmanın en olası nedenlerinden biri, gebeliğin ilk dört ayında kan basıncı düzeylerinin dalgalanmasıdır. Bir kadının dolaşım sistemi bu süre zarfında hızla genişler, kan basıncı düşme yapar.

Bebeğinize akacak kan damarları açılmış olsa da, damarlarda kan dönüşünü yavaşlatmak eğilimindedir ve bu durum tansiyonun normalden daha düşük olmasına neden olur. Bu da, beyne kan akımını azaltır ve kısa bir süre baş dönmesine neden olur.

  • Dinlenmek ve sakin kalmak hayati önem taşımaktadır. Hamilelikte kan basıncı yükselmesi ve düşmesi gibi sorunlar son derece normaldir. Gebeliğin son birkaç haftası içinde veya doğum sonrası düzeyler önceki haline geri döner.
  • Dalgalanan kan basıncı ile mücadele için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Başınız dönmeye başladığında, hemen oturun. Bir süre istirahat edin.

2. Düşük Kan Şekeri (Hipoglisemi):

Baş dönmesinin başka bir yaygın nedeni, metabolizma değişiklikleri nedeniyle vücutta oluşan düşük kan şekeri seviyesidir. Varis olan kadınlar, diğerlerine göre baş dönmesi için daha duyarlı olabilir. Düşük kan şekerinin bebeğinizin gelişimi için çok olumsuz sonuçları vardır. Dolayısıyla, bebeğin gelişim sorunlarını önlemek için yeterli şeker seviyesini korumak önemlidir.

Hipoglisemik kadınlar düşük doğum ağırlığı olan bebekler dünyaya getirebilirler ve daha sonraki aşamada birçok soruna yol açabilir. Öğünleri atlamak veya geciktirmek, alkol kullanmak, az yemek ve aşırı egzersiz yapmak gibi faktörler kan şekerinin düşmesine neden olur.

  • Seyahat ederken yanınızda mutlaka meyve veya kepekli kraker gibi kan şekeri düzeyini normale getirmeye yardımcı olacak atıştırmalıklar bulundurun. Üç ana öğün yerine sık aralıklarla beslenmeye çalışın.
  • Baş dönmesi hissettiğiniz an meyve suyu, çikolata veya şekerli gıdalar yiyin. Bu yiyecekler baş dönmesinin yaygın nedenlerinden biri olan düşük kan şekerinin normale gelmesine yardımcı olur.

Bakınız: Gebelikte Baş Dönmesi ve Sersemlik Hissi

3. Sırt Üstü Yatarken Baş Dönmesi:

Sırt üstü yatarken bebeğin ağırlığı göğüs ve karındaki en büyük toplardamara basınç yapar. Gebeliğin 3.trimester döneminde supin hipotansif sendromu gelişir. Bu nedenle, sırt üstü yatınca kalbe daha az kan pompalanır ve yatma pozisyonunu değiştirene kadar baş dönmesi endişesi hissedebilirsiniz. Eğer sırt üstü yatarsanız, bebeğinizin ağırlığı alt vücut kan damarlarını sıkar.

  • Otururken, oturduktan sonra veya ayaktayken ani pozisyon değiştirmemeli ve hızlı reflekslerden kaçınmalısınız. Uyurken ya da egzersiz yaparken sırt üstü yatmamaya dikkat edin.
  • Sıcak havalarda uzun süre ayakta kalmak baş dönmesine neden olabilir. Sıcak duş da baş dönmesine sebebiyet verebilir.

4. Anemi:

Hamilelikte demir, folik asit ve B12 vitamini eksikliği anemi hastalığının gelişmesine neden olabilir. Fetüs sadece anne adayından elde edilen demir kaynağına ihtiyaç duyar. Eğer anemik iseniz, başınız dönecektir. Çünkü vücudunuz beyne ve diğer organlara oksijen taşıması için yeterli kırmızı hücrelere sahip değildir.

  • Demir açısından zengin bir beslenme programına sadık kalmanız önerilir. Beslenmenizde demir, folik asit ve vitaminler açısından zengin gıdalara yer verin. Demir hapları ishale neden olabilir. Yumurta, kurutulmuş meyve, ıspanak, yeşillik, kepekli ekmek, sığır eti ve tahıllar gibi demir bakımından zengin gıdalar tüketmek en iyisidir.
  • Vücudunuzda su kaybı olmaması için bol su için. Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçının. Su, meyve suları, hindistan cevizi suyu ve limon suyu iyi bir seçenektir.

5. Hiperventilasyon:

Hiperventilasyon, vücudun gerek duyduğu normal miktardan daha hızlı nefes alma durumudur. Bu da karbon monoksit olarak adlandırılan bir gaz oluşturur ve başınızı döndürür. Hiperventilasyon, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde artış gösterir ve çoğunlukla kondisyon eksikliği, obezite, astım, ateş, enfeksiyon, anksiyete, zatürre, ilaçlar ve KOAH hastalığı nedeniyle olur. Doğum sonrası geçme eğilimindedir. Hiperventilasyon genellikle yaklaşık 15 ila 20 dakika sürer.

  • Hiperventilasyon belirtilerini doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek kontrol edilebilirsiniz. Ayrıca, derin ve yavaş yavaş nefes aldığınıza emin olun. Sakin olmaya çalışın.
  • Baş dönmesi hissettiğinizde paniğe kapılmadan çevrenizdeki kişilere durumu izah edin.

Eğer hamilelikte şiddetli baş dönmesi yaşarsanız, yukarıda yer alan önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Eğer baş dönmesi ile birlikte boğaz ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı ve vajinal kanama gibi semptomlar da görülürse, derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir