Hamilelikte Basur Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gebelik çok güzel bir süreçtir. Ancak, basur gibi bazı beklenmedik komplikasyonlar ile karşılaşmanız da olasıdır. Hemoroid veya basur, hamile kadınlar için büyük rahatsızlığa sebep olur. Eğer gebelikte basur gelişirse; tahriş, ağrı ve otururken rahatsızlık hissedilebilir. Hamilelikte basur ile ilgili daha detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Basur ya da hemoroid, rektum içinde büyüyen bir avuç misket benzeri varisli kümelerdir. Otururken dürtücü his, ağrı ve kaşıntı eğilimindedir.

Hamilelikte Basur Nedenleri

Hamile kadınlarda basur ya da hemoroid oluşumuna sebep olan faktörlerden bazıları şunlardır:

1. Genişleyen Rahim:

Genişleyen rahim rektumda basınç ve gerginlik eğilimini artırır. Bu baskı genellikle rektal duvarları tetikler; kaşıntı ve şişmeye neden olur.

2. Kan Akışı:

Bebeğin rahim içinde büyümeye devam etmesi için pelvik bölgeye artan kan akışı nedeniyle bu bölgeye baskı olabilir ve basura yol açabilir.

3. Kabızlık:

Basur rahatsızlığının esas suçlularından biridir. Gebelikte çoğu bayanda kabızlık şikayeti olur. Bu da rektal kaslarda tahrişe yol açabilir ve hemoroid ya da basur gelişmesine katkıda bulunur.

Hamilelikte Basur Belirtileri Neler?

Basur rahatsızlığa neden olacak kadar büyüdüğünde, bazı belirtiler daha sık ortaya çıkmaya başlayacaktır. Gebelikte sık karşılaşılan basur belirtileri şöyledir:

1. Rektal Kanama:

Bu durum, basurun vücudun rutinini engellemeye başladığının güçlü bir işaretidir.

2. Kaşıntı, Ağrı ve Rahatsızlık:

Otururken rektumdaki basurlu alan sizi rahatsız edecektir. Bunun nedeni, rektum içinde hemoroid de olabilir.

Hamilelikte Basura Ne İyi Gelir?

Basur ilaçları ile ağrı, kanama ve rahatsızlık azaltılabilir. Doktorunuz bu bölgeye uygulanabilir topikal bir merhem reçete edecektir. Hamilelikte basuru önlemek için alabileceğiniz bazı tedbirler şöyledir:

1. Lifli Beslenme:

Hamilelikte basur ya da hemoroid çoğunlukla kabızlık nedeniyle kaynaklanır. Bu yüzden, lifli gıdalarla beslenmek önemlidir. Lif içeriği zengin besinler bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Basur ağrısını azaltmak için de lifli gıdalar yemenizde fayda vardır.

2. Uyku Düzeni:

Hamilelikte zaten kabızlık sorununuz varsa, sırt üstü yatmamaya çalışın. Rektal bölgeye daha az baskı için yan tarafınıza uyumak daha idealdir. Uzmanlar, sol tarafta uyumayı önermekteler.

3. Kısa Molalar Verin:

Uzun süre ayakta durmak ya da aynı pozisyonda oturmak yerine, sık sık duruş pozisyonunuzu değiştirmeye dikkat edin. Eğer çalışan bir hamile bayansanız, aynı pozisyonda oturmayın ve bol su için. Vakit buldukça yürüyüş yapın.

4. Hijyen:

Hijyen kurallarına uymak çok önemlidir. Basur şikayeti olan bölgeyi temiz tutun. Ağrıyı gidermek için doktorunuzun önerdiği reçeteli merhemi kullanın.

5. Ilık Banyo:

Ilık su ile banyo yapmak, ağrıları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

6. Topikal Tedaviler:

Şiddetli hemoroid durumunda, alana buz paketleri koyarak yatıştırmayı deneyebilirsiniz. Enfekte olan alanda acı varsa, bunu yapmadan önce doktorunuza danışınız.

7. Rahat Yastık:

Sert bir yüzeye oturmak sizi ağrı ve rahatsızlık veriyorsa, çörek şeklindeki yastık veya minderlerin üzerine oturmayı deneyebilirsiniz. Yumuşak yüzeyler daha rahat verebilir.

Bazı etkili önemler aldığınız sürece, hamilelikte basur veya hemoroid gibi rahatsızlıkları yönetmek kolaydır. Gebelikte en iyi basur tedavisi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir