Hamilelikte Bal Yemenin 7 Faydası

Gebelikte Bal Tüketimi

Bal tatlı, sağlıklı ve besleyici bir besindir. Genç veya yaşlı herkes baldan şu ya da bu şekilde yararlanır. Ama tatlı şeyler yemek sağlık için kötü değil mi? Ayrıca, içinizde bir hayat taşırken bal yemek ne kadar güvenli? Bu yazı, hamilelikte balın güvenli olup olmadığını ve bununla ilişkili riskleri ve faydaları anlamanıza yardımcı olur. Okumaya devam edin!

Hamilelikte Bal Yemek Güvenli Midir?

Hamileler bal yiyebilir mi? Bal, pastörize edilmesi koşuluyla hamilelik döneminde tüketilmesi güvenlidir. Ayrıca, satın aldığınız balın devlet onayı olmalıdır.

Çiğ bal ile ilgili endişelerin bir nedeni, botulizme neden olabilmesidir. Bununla birlikte, sindirim sistemleri olgunlaşmamış olduğundan sadece bir yaşından küçük bebekleri etkiler. Yetişkinlerde gastrointestinal sistem botulinum toksini önleyen bakteriler içerir ve hamile bir kadının kolonizasyon botulizmi olması nadirdir. Bununla birlikte, önlem tedaviden daha iyidir ve bu nedenle hamilelikte sadece pastörize bal kullanmak akıllıca olacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Bal Yemenin Yan Etkileri

Hamilelikte Bal Yemenin Faydaları

Bal esas olarak su (%17) ve iki basit şeker, fruktoz (%38) ve glikozdan (%31) oluşur. Ek olarak, antioksidan özelliklere sahip bazı biyoaktif bileşiklere sahiptir. Bununla birlikte, bu bileşiklerin konsantrasyonu çok düşüktür ve sağlık üzerinde önemli bir etkisi olmayabilir .

Yine de, hamilelikte yararlı kabul edilebilecek terapötik özelliklere sahip olduğu düşünülen balın geleneksel tıpta özel bir yeri vardır.

Bağışıklık sistemi: Eski literatür, balın bağışıklık gelişimine yardımcı olan potansiyel antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca etkili yara iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Topikal (cilde sürülmesi) uygulaması kesiklerin, yaraların ve küçük yanıkların tedavisinde yardımcı olurken, oral tüketiminin mide ekşimesinden rahatlama sağladığı düşünülmektedir.

Uykusuzluk: Uykusuzluk için bal kullanımı Ayurveda’da asırlık bir uygulamadır. Ayurveda literatürüne göre, balın uykusuzluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek hipnotik bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Yatmadan önce bir kaşık balla karıştırılmış bir bardak süt içmenin, rahat uykuyu desteklediğine inanılmaktadır.

Soğuk algınlığı ve öksürük: Zencefil veya limonlu bal kullanımı, akut öksürüğü tedavi etmek için yaygın bir ev ilacıdır. Antiviral özellikleri ile balın vücuttaki viral aktiviteyi inhibe ettiğine, soğuk algınlığını önlediğine ve dolayısıyla öksürükten kurtulma sağladığına inanılmaktadır.

Boğaz ağrısı: Eski Yunanlılar, bakteriyel veya viral bir enfeksiyona bağlı olabilen boğaz ağrısını tedavi etmek için bal kullandılar. Her iki durumda da, balın anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanıldığı için bazı semptomatik rahatlama sağladığı düşünülmektedir. Zencefil veya limon çayına bal eklemeyi deneyebilir ve boğaz ağrısını hafifletmek için ılık içebilirsiniz.

Ülserler: Bir araştırma, düzenli bal tüketiminin, duodenum ülserlerine neden olan Helicobacter pylori bakterilerinin büyümesini azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, balın farklı tür ülserlerin tedavisinde etkinliğini kanıtlamak için daha randomize klinik çalışmalar önermektedir.

Saç derisi sağlığı: Bir araştırma çalışması, balın antibakteriyel, antifungal ve antioksidatif doğasının kafa derisinde kepeklenme ve kaşıntıdan kurtulmayı destekleyebileceğini gösterdi. Bazı balları ılık suda seyreltin ve bu saç sorunlarını tedavi etmek için kafa derisine uygulayın.

Alerjiler: Düzenli oral bal tüketiminin vücudu polen ve mevsimsel alerjilere karşı bağışıklık haline getirebileceğine inanılmaktadır. Ancak konuyla ilgili araştırmalar sonuçsuz kalmaktadır.

Kaynaklar:
1.Honey for health?; Harvard Health Publishing
2.Eating well in pregnancy; NHS

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir