Hamilelikte Baharat Tüketimi: Zararlı Mı? Yan Etkileri Neler?

Birçoğumuz baharatları severiz ve pek çok yemeğimize katarak lezzetini artırırız. Yiyeceklere ekstra bir tat katıyor. Ancak, baharatlı yiyecekleri tüketmek gebelik sırasında ne kadar güvenlidir? Büyüyen bebeğe zarar verir mi?

Bu yazıda gebelikte baharatlı yiyeceklerin tüketimi hakkında bilgiler veriyoruz.

Hamilelikte Baharatlı Yiyecekler Yemek Güvenli Mi?

Evet, baharatlı yiyeceklerin hamilelikte, ancak ılımlı olarak tüketilmesi güvenlidir. Ancak her gıdada olduğu gibi aşırıya kaçılmaması gerekir.

Hamileliğin İlk Trimesterinde Baharatlı Gıdalar

Erken gebelik kaybı riski yüksektir, bu da annelerin ilk üç aylık dönemde baharatlı yiyecekler yemesini beklemelerini endişelendirir. Ancak iyi haber, birçok hamilelik kaybının fetüsteki kromozomal anormalliklerden kaynaklanmasıdır. Ve vücudunuza iyi baktığınız sürece, iyi olacaksınız.

Bakınız: Hamilelikte Hazımsızlık Neden Olur?

İkinci ve Üçüncü Trimesterlerde Baharatlı Yiyecekler

İkinci ve üçüncü trimesterde, baharatlı yiyeceklerin mide ekşimesine ve asit reflüüne neden olma olasılığı daha yüksektir. Zaten mide ekşimesi çekiyorsanız, sizi rahatsız hissettirir. Ayrıca, büyüyen fetüs mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesine neden olduğundan, sorun üçüncü trimesterde yaygındır. Ve baharatlı yiyecekler yemek bu durumu ağırlaştırabilir.

Bakınız: Hamilelikte Baharatlı Yiyecekler Nasıl Tüketilmeli?

Gebelikte Baharatlı Gıdalar Yemenin Yan Etkileri

Hamileyken düzenli olarak baharatlı yiyecekler yemenin olası riskleri, zararları ve neden olacağı rahatsızlıkları aşağıda belirttik.

1. Sabah Bulantısı

Sabah bulantısı gebeliğin ilk zamanlarında çok yaygındır. Değişen hormonal seviyeler nedeniyle bulantı, kusma ve mide ağrısına neden olur. Bazı tatlar bu durumu tetikleyebilir ve baharatlı yemekler yemek sabah bulantısını kötüleştirecektir.

Tayland ve Meksika yemeği yemeyi seviyorsanız ve sabah bulantısı arttıysa, artık azaltma zamanı gelmiş demektir.

Bakınız: Hamilelikte Sabah Bulantıları Nasıl Geçer?

2. Mide Ekşimesi

Hamileyken normalden daha fazla mide ekşimesi ve diğer sindirim sorunları riski vardır. Gebe kaldıktan sonra baharatlı gıdalar yemek, hamileliğin sonraki aylarında mide ekşimesi ve asit reflüsünü şiddetlendirebilir.

Baharatlı yiyecekler yerseniz, mide ekşimesini en aza indirmek veya önlemek için bir bardak süt veya bir çorba kaşığı bal alın.

Hamilelikte Baharatlı Gıdalar Yemeye Dair İnançlar:

Bilimsel desteği olmayan sadece efsaneler olan birçok yaşlı hikayesi vardır.

  • En büyük efsanelerden biri, baharatlı yiyeceklerin erken doğuma yol açabilmesidir.
  • Bir diğeri, baharatlı yiyeceklerin düşük ve konjenital sakatlıklara yol açtığını iddia ediyor.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 27 Yiyecek

Hamilelikte Baharatlı Gıdalara Olası Alternatifler Nelerdir?

Farklı mutfakların farklı lezzetleri vardır. Birkaç gıda, baharatlı ve keskin tatları ile bilinir. Akıllı bir seçenek, mide ekşimesi hislerini ve diğer komplikasyonları önleyen ılımlı baharatlara sahip olmaktır.

  • En iyi seçenek, yiyeceklerinizi hazırlamak için kullanılan baharatların miktarını ve kalitesini düzenleyebileceğiniz evde pişmiş sağlıklı yemekler yemektir.
  • Baharatlı yemeğinizi öğün başına sadece bir tane ile sınırlayın. Hint mutfağındaki baharat mide ekşimesi neden oluyorsa, diğer mutfaklara geçin.
  • Tayland ve Meksika mutfağında acı biber, jalapeño, biber gevreği, kekik vb. rahatsızlık verebilir.
  • Damak tadınızı memnun edecek hafif aromalı İtalyan mutfağı da seçebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir