Hamilelikte Baharat Yenir Mi? Bebeğe Zarar Verir Mi?

Baharatlı yiyecekler yemeyi seven birçok bayan hamile kaldıktan sonra baharat tüketmenin sakıncalı olup olmadığını merak etmektedir. Baharat, hayatımıza ve yiyeceklere kuvvet katar. Hepimiz, yemeklerin neredeyse tümünde makul miktarda baharat kullanmaktayız. Baharatlı gıdalar vitamin ve mineraller sağlar. Birçoğunun sağlığa faydası bulunmaktadır.

Ancak, baharatlı gıdalar asit miktarını artırır, çünkü midenin bunları sindirebilmesi için daha fazla çalışması gerekir.

Hamilelikte Baharatlı Yiyecekler Yemek Güvenli Midir?

Baharatlı yiyeceklere aşermek, anne adayları arasında yaygın bir durumdur. İyi haber ise, baharatlar henüz doğmamış bebeğiniz ve kendiniz için zararlı değildir.

Madalyonun öbür yüzüne baktığımızda, hamilelikte baharatlı yiyecekler yemek, düzenli baharat yeme alışkanlığınız olsa bile eskisinden çok daha fazla rahatsızlık verebilir. Bunun da nedenleri şunlardır:

1. Hormonal Değişiklikler:

Diğer birçok etkileri dışında, hormonlar mide kaslarını da etkiler. Yemek borusundan yiyecekleri mideye iten ve ayrıca gıda sindirimine yardım eden kasları yavaşlatır.

2. Asit Reflü:

Gıdaların mideden yemek borusuna geri itilmesi asit reflüye neden olur. Hamile olduğunuzda, progesteron adı verilen bir hormon vücudun bütün kasları ve damarlarını rahatlatır. Bu hormon yemek borusunun dibindeki kapağı rahatlatır, midenizde daha fazla gastrik asit olur, asitler kolayca yemek borusu içine sızar. Baharatlı yiyecekler asit reflüyü daha da kötüleştirebilir.

Ayrıca, hamileliğiniz ilerledikçe, bebeğinizle birlikte karnınız da büyür. Mide üzerinde baskı artar ve asitleri zorlar. Bu da mide ekşimesine neden olur.

3. Mide ekşimesi:

Mide ekşimesi normalde 4. aydan itibaren ortaya çıkar. Mide ekşimesi göğüs alt kısmından başlar ve boğaz bölgesinin alt kısmına kadar uzanan yanma hissi ile karakterizedir. Hamilelikte mide ekşimesinin başlıca nedenleri şunlardır:

  • Çiğ soğan ve sarımsak tüketilmesi
  • Yağlı gıdalar
  • Kafein içeren içecekler
  • Mide asidini arttıran ilaçlar
  • Gıdaları hızlı yemek geğirme ve hıçkıra neden olabilir. Daha fazla rahatsızlık verir.

4. Mide Bulantısı Ya Da Sabah Bulantısı:

Baharatlı yiyecekler sabah bulantısını kötüleştirebilir. Baharatlı gıdaların sadece kokusu bile hamilelikte mide bulantısı ya da sabah bulantısına neden olabilir. Mide ekşimesi ile birlikte bulantı hissi iki katına çıkar ve rahatsızlık artar.

Öneriler:

Tüm yiyecek ve yemekler baharatlıdır. Bazı gıdalar ise baharat ve keskin aroması ile daha fazla bilinir. Makul miktarda baharat kullanmak, mide ekşimesini önlemenize yardımcı olur.

  • Yemeklerinizi hazırlarken makul miktarda baharat ilave etmeye özen gösterin ve hazır gıdalar yerine ev yemeği yemeyi tercih edin.
  • Öğün başına sadece bir baharatlı yemekle sınırlandırın.
  • Damak zevkinizi tatmin edecek hafif aromalı baharatlar kullanın.

Dediğimiz gibi, eğer aşırıya kaçmadan baharatlı gıdalar yerseniz, bir sakıncası yoktur. Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir