Hamilelikte Badem Sütü İçmenin 9 Harika Faydası

Gebelikte Badem Sütü Tüketimi

Hamilelik beslenmenize biraz çeşitlilik eklemek mi istiyorsunuz? Her gün inek sütü içmekten sıkıldınız ve şimdi farklı süt çeşitleri mi denemek istiyorsunuz? Hamilelik sırasında badem sütü içmeyi düşündünüz mü?

Hamileler badem sütü içebilir mi? Badem sütü yeni bir keşif değildir. Orta yaştaki insanlar hem badem sütünün tadını çıkarabilirler hem de inek sütü tüketmeyi tercih edebilirler. Ancak badem sütü hamilelik sırasında tüketim için güvenli midir?

Hamileyken, yediğiniz ve içtiğiniz şeyleri denemeden önce iki kez düşünmeniz gerekir. Bu nedenle, hamilelik beslenmenize eklemeden önce badem sütü hakkında her şeyi öğrenmek mantıklıdır.

Bakınız: Gebelikte Badem Sütü İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Badem Sütü Tüketmenin Faydaları:

Hamile kaldıktan sonra badem sütü tüketiminizi artırmak için nedenler arıyorsanız, bunlardan bazıları:

1. Yüksek Antioksidanlar:

Badem sütü, antioksidan özelliklere sahip E vitamini içerir. Gebeliğin aşınması ve yıpranması ile birlikte gelen oksidatif stresin önlenmesine yardımcı olabilir.

2. Kalbi Sağlıklı Tutar:

Badem sütü, kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerir.

3. Zengin Vitamin ve Mineral Kaynağı:

İnek sütüne bir alternatif arıyorsanız, badem sütü sağlıklı bir seçim olacaktır. Badem sütü, aşağıdaki gibi temel vitamin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır:

  • Kalsiyum
  • A Vitamini
  • B12 vitamini
  • D Vitamini

4. Veganlar Için Büyük Seçenek:

Bir vegan iseniz, badem sütü sizin için uygun bir içecektir! Hayvansal yan ürünler içermez ve vegan gebelik beslenmenize tam olarak uyacaktır.

5. Kemik Sağlığı İçin İyi:

Hamileyken kemiklerinizin ekstra beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle hamilelik sırasında kalsiyum yönünden zengin beslenme ihtiyacınız vardır. Badem sütü harika bir kalsiyum kaynağıdır ve kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur

6. Yüksek Tansiyonu Önler:

Preeklampsiye yol açabileceğinden, yüksek tansiyon hamilelik sırasında ciddi bir sorundur. Badem sütündeki kalsiyum, tansiyon seviyenizi kontrol altında tutmada uzun bir yol kat edebilir.

7. Gestasyonel Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur:

Uzmanlara göre, gestasyonel diyabet prevalans oranı yaklaşık %9.2’dir! Sizde gestasyonel diyabetiniz varsa, badem sütünü denemelisiniz. Vücudu olumsuz etkilemeyen ve gestasyonel diyabeti daha iyi yönetmeye yardımcı olabilecek ‘iyi’ şeker içerir.

8. Saklamak Kolay:

Badem sütünün en büyük faydalarından biri, saklamak için bir buzdolabına ihtiyacınız olmamasıdır! İnek sütünden farklı olarak badem sütünün raf ömrü uzundur. Hamileyken uzun mesafe seyahat etmeyi planlıyorsanız, badem sütü mutlaka taşınmalıdır.

9. Cildinizi Sağlıklı Tutar:

Gebelik sırasında cilt problemleri yaşanması yaygındır. Badem sütünde bulunan E vitamini, akne ve pigmentasyonu iyileştirmeye ve cildinizi sağlıklı ve parlak hale getirmeye yardımcı olabilir.

Yani, badem sütünün hamilelik beslenmenize büyük bir katkı yapmasının nedenlerinden bazıları bunlardı. Ama hikayede gözle görülenden daha fazlası var!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir