Hamilelikte Bacak Krampları Ne Zaman Başlar? Ne Yapmalı?

Hamilelik boyunca bayanların karşılaştığı sorunlardan biri bacak kramplarıdır. Sizlerin de geceleri bacaklarınızda aniden oluşan yakıcı ve ağrılı spazmlar yüzünden uykunuz bölünüyorsa, muhtemelen nedeni bacak krampları olabilir. Vücuda gün boyunca doğru miktarda su alımı sağlanmazsa, geceleri bacak krampları nedeniyle uykunuz bölünebilir.

Hamilelik döneminde bacak kramplarına karşı dikkatli olmalı ve bu sorundan kurtulmak için öncelikle neden kaynaklandığını bilmelisiniz.

Hamilelikte Bacak Krampları Neden olur?

Hamilelikte bacak krampları veya bacak ağrısı çok yaygın görülür. Genellikle ikinci trimester döneminde başlar ve hamilelik ilerledikçe daha kötüye gidebilir.

 • Yorgunluk ya da hamilelikte aşırı kilo alımı bacak kramplarının yaygın bir nedenidir. Obez kişilerde de görülebilir. Hamilelik boyunca anne adayı düzenli bir diyet programı uygulamazsa bacaklarında ağrı ve kramplar oluşabilir. Günde sadece 300 kaloriden fazlası anne karnında büyüyen bebeğin ihtiyacına yeterli olmaktadır. Günlük kalori alımınızı buna göre belirlemeli ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Vejetaryen anneler de hamilelikte vücutlarının protein ihtiyacını karşılayacak gıdaların alımına önem vermeliler
 • Genişleyen rahim, kan damarları üzerinde baskı oluşturabilir ve ayaklardan kalbe kan transferini de etkiler. Hamilelikte krampların en yaygın nedenlerinden biri de yanlış oturma pozisyonlarıdır. Uzun süre bacak bacak üzerine oturmak ve tek bacağa baskı uygulanması kan dolaşımını kötü yönde etkiler.
 • Fazlasıyla fosfor içeren ancak daha az kalsiyum ve magnezyum içeren bir diyet de kan dolaşımında besin ve tuz eksikliğine neden olur. Bebeğin de bu besinlere ihtiyacı olduğundan size az bir miktar kalmış olur.
 • Progesteron adı verilen hormon bacak kaslarını etkiler. Bu hormonun hamilelik sırasında bacak kramplarının görülmesinden sorumlu olduğuna inanılır. Ağrılar gün içerisinde oluşurken, geceleri de başlar. Vücudun su tutması ve yorgunluk da gece uykusu verimini bozar.
 • Damar daralması bazen ağrı gibi krampların ana sebebi olabilir. Damar sertliği aşırı durumlarda bacaklarda kramplara neden olabilir. Bazen bu ağrı egzersiz ile tetiklenebilir.
 • Omurgada sinir sıkışması, bacak ağrısı ve krampların bir diğer nedenidir. Ağrı daha çok yürürken akut halde görülür. Bu ağrılar nedeniyle hareketlerinizi kısıtlayabilirsiniz. Ancak hamilelikte fiziksel aktivite de çok önemlidir. Acıyı azaltmak için duruşunuzda değişikliğe gitmeniz gerekir. En konforlu duruş pozisyonunu ve tedavisini doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Tansiyon ve diüretik ilaçlar, mineral tükenmesine neden olabilir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum azlığı bacak kramplarının bir diğer nedenidir.

Hamilelikte Bacak Krampları Belirtileri

Kas krampları genellikle kendi kendine kaybolur.  Bu kramplar özellikle baldır ve bacak kaslarında meydana gelir. Ani ve keskin bir ağrıyla beraber cilt altında kalınlaşma hissedebilirsiniz. Kas krampları nadiren ciddi bir sorunun habercisidir. Genellikle kendi kendine kaybolur.

Eğer hamilelik boyunca bacak krampları size ciddi rahatsızlıklar veriyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte bacak kramplarının belirtileri şöyledir:

 • Kızarıklık ve şişlik gözlenebilir.
 • Kramplar kas güçsüzlüğü nedeniyle oluşabilir.
 • Eğer ağrı sık sık olursa, kendiliğinden geçmeyebilir.

Yorucu egzersizler sonrası ağrı ve kramp görülmesi yerine normal zamanda da bu şikayetleri yaşıyorsanız, doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Doktorunuzun sorduğu sorulara doğru cevaplar vererek, en doğru bir teşhisle etkili tedaviyi bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Risk Faktörleri:

Hamilelikte bacak kramplarını arttıran birçok risk faktörü vardır. Bu faktörler şöyledir:

 • İlerleyen yaşlarda hamile kalan bayanlar daha sık bacak krampları ve ağrı deneyimi yaşarlar. 30 yaşından sonra gebe kalan bayanlarda bacak ağrısı ve krampların görülme riski artar.
 • Sıcak havalarda egzersiz yaparken yorgun ve susuz kalmak da bacak kramplarını tetikler.
 • Diyabet, tiroid hastalıkları, karaciğer, böbrek ve sinir sistemi sorunları olan kişilerde hamilelik boyunca bacak krampları riski fazladır.

Hamilelikte Bacak Kramplarına Ne İyi Gelir?

Hamile bayanlar bacaklarında meydana gelen kramp ve ağrılara karşı bazı çözümler üretebilirler.

 • Ayaklarınızı yukarı doğru kaldırarak kan akışının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, ayak parmakları ve bileklerinizi ileri doğru hareket ettirerek de krampları hafifletebilirsiniz. Bacaklarınıza masaj yapmayı deneyin.
 • Bazı nadir durumlarda bacaklarda ağrı kan pıhtısından kaynaklanır. Masaj yapmak ve diğer yöntemler işe yaramayabilir. Ağrı vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir ve daha dayanılmaz bir hal alabilir.
 • Geceleri bacak krampları ve ağrı nedeniyle uyanıyorsanız, evin içerisinde bir müddet dolaşın. Yeniden uyursanız,  ağrı ve kramplarınız tekrarlayabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir