Hamilelikte B12 Vitamini İhtiyacınızı Karşılayacak Besinler

Hamilelik süresince B12 vitaminini yeterli miktarda almak hayati bir önem taşır. Dengeli beslenme ve sağlıklı bir diyetle vücudunuzun ve bebeğinizin ihtiyacı olan B12 vitaminini karşılayabilirsiniz. Düzensiz beslenme alışkanlıkları sonucunda yetersiz alınan B12 vitamini, doğmamış çocuğunuz için son derece tehlikeli olarak görülen kusurlara neden olabilir.

Hamilelikte B12 Vitamini Neden Önemlidir?

B12 vitamini sinir hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışmasından ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Eğer hamilelik sırasında gerekli miktarda B12 vitamini alınmazsa, bebekte beyin ve omurilik kusurları görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Bazen anne adayları hamilelik sürecinin içinde olduklarını gebeliğin 20 ile 25’inci gününe gelene kadar fark edemeyebiliyorlar; fakat bebeğin sinir sisteminin ilk gelişimi hamileliğin ilk 25 günü içerisinde gerçekleşiyor. Bu yüzden doktorlar tarafından anne olmayı planlayan kadınlara gebe kalmadan en az üç ay önce B12 takviyesi almaları önerilir.

Hamileliğiniz onaylandığında ise, gerekli ölçümler yapıldıktan sonra doktorunuz özellikle ilk 12 hafta boyunca günlük B12 vitamini desteği almanızı tavsiye edebilir.

Eğer besin takviyesi almak istemiyorsanız, o zaman vücudunuzun gerekli miktarda vitamin almasını sağlayacak, dengeli ve sağlıklı bir diyeti takip etmek çok önemlidir.

Hamilelik sırasında önemli B12 vitamini kaynakları şunlardır:

  • Bütün tahıllar
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Karaciğer
  • Süt
  • Et
  • Fındık
  • Peynir
  • Yumurta
  • Somon ve Morina

B12 Vitamini Eksikliğinin Bebeğinize Etkileri

B12 vitamini sinir sisteminin çalışmasında ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde gerekli olan, hayati önem taşıyan bir vitamindir. Hamilelik döneminde annede B12 vitamini gibi temel bir vitamin eksikliği görülmesi, bebeğin nöral tüp defektine (sinir yolu kusuruna) sahip bir hastalıkla doğmasına neden olabilir.

Nöral tüp, bebeğin beyin ve omurilik gelişiminden sorumlu olan küçük bir kanaldır. Nöral tüp defekti ise beyin ve omuriliği etkileyen doğum kusurlarını içerir. Yeni doğan bebeklerde görünen nöral tüp defekti türlerinden bazıları şu şekilde sıralanır:

Spina Bifida: Bu kusurun görülmesi durumunda, bebeğin omurgası gelişimini tamamlayamaz ve büyük ölçüde gelişmemiş olarak kalır. Bu durum, bebekte bölgesel felce neden olabilir ve ömür boyu kısmi felçli olarak kalabilir.

Anansefali: Bebek az gelişmiş beyin ve omurilik ile doğabilir. Bazı durumlarda, bebeğin beyin ve kafatasının parçaları tamamlanmadan doğum gerçekleşebilir.

Ensefalosel: Bu kusurun gelişmesi durumunda beyin dokusu, kafanın arkasındaki veya önündeki bir açıklıktan dışarıya çıkar.

Gebelikte B12 Vitamini Optimum Dozajı

B12 vitamini eksikliği oldukça fazla sayıda anne adayında görülebiliyor. Bazı durumlarda bebeğin hayatını ve sağlıklı gelişimini riske atmamak için B12 vitamini takviyesi kullanılması gerekli olabiliyor. Hamilelik döneminde anne adaylarının ihtiyacı olan B12 vitamini miktarı minimum 2.6mcg’dir. Bu vitaminin hem aşırı miktarda, hem de yetersiz miktarda alınması istenmeyen bir durumdur. Yalnızca doktorunuz size en uygun tableti ve ihtiyacınız olan miktarı önerebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan B12 tableti almamalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir