Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Ayak Şişmesi Normal Mi?

Hamilelik, yeni bebeğinizin gelişini beklerken keyifli bir dönem olsa da, vücudunuzdaki bazı hoş olmayan etkilerle de dolabilir. Özellikle nemli bölgelerde birçok kadın için bir sıkıntı şişmedir. “Ödem” olarak da bilinen ayaklarda, ayak bileklerinde, parmaklarda ve hatta yüzde şişlik, birçok kadının hamileliği süresince karşılaştığı yaygın bir komplikasyondur.

Hamilelik döneminde kan damarlarınız normalden daha genişler ve normalden %30-50 daha fazla kan hacminiz vardır. Tüm bu fazla kan şişkinliğe neden olabilir. Rahatsız edici olsa da, bu tür şişliklerin hamilelik için normal olduğunu ve tehlikeli olmadığını bilmek önemlidir.

Nadiren şişme, preeklampsi adı verilen tehlikeli bir gebelik durumunun işareti olabilir. Preeklampsi şişmesi ile şişmiş bir bölgeyi bastırabilirsiniz ve çukur ödemi olarak adlandırılan parmağınızın girintisi kalır. Veya şişlik aniden ellerinizde ve yüzünüzde meydana gelecektir. Çukurlaşan ödem veya ani şişlik yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Özellikle sıcak iklimlerde yaşıyorsanız ve gebeliğin son üç aylık dönemindeyseniz, ödemden her zaman kaçınılamaz. Ancak bu rahatsız edici sorunu en aza indirmeye yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

  • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Ayaklarınız şişmeye başlarsa, oturma molası verin.
  • Ayaklarınızı, tercihen kalbinizden daha yükseğe koyun. Bunu günde birkaç kez yapmaya çalışın. Örneğin, öğle yemeği molası sırasında ve günün sonunda ayaklarınızı kaldırmayı deneyebilirsiniz.
  • Bolca su iç. Yeterince su içmemek, vücudunuzun sıvıları gerçekten tutmasına neden olabilir. Günde on bardak almayı hedefleyin.
  • Çok tuzlu yiyeceklerden kaçının. Tuz alımınızı sınırlamayın, aşırı tuzlu atıştırmalıklardan kaçınmaya çalışın.
  • Destekleyici ayakkabılar giyin. Hamilelik döneminde, sadece kan hacminde artış olmaz, aynı zamanda bağlarınız ve kaslarınız da gerilir (bunun sonucunda oluşan round ligament ağrısı hakkında daha fazla bilgi edinin). Ayaklarınız çok daha fazla baskı altında. Bu nedenle, ayaklarınızın yükü taşımasına yardımcı olacak çok destekleyici ayakkabılar giymeye çalışın. Çok fazla ayak ve ayak bileği şişmesi ile mücadele eden kadınlar için özel satılan çorapları da işe yarayabilir.

Bu adımlara ek olarak, aşağıdakiler gibi diğer yardım çabalarını da denemelisiniz:

  • Yüzme
  • Soğuk su kompresleri
  • Ayak losyonları veya masajları

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde şişme söz konusu olduğunda, ayaklarınızı yukarı kaldırma tavsiyesine uyun. Bebek doğduktan sonra muhtemelen alışkın olduğunuzdan daha fazla oturacaksınız, bu yüzden bunu pratik olarak sayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir