Hamilelikte Ayak Ağrısı: Nedenleri, Tedavisi ve Önlenmesi

Hamileliğin belirli bir süresinde ayak ağrısı şikayetiniz olabilir.. Ayaklardaki ağrı genellikle tolere edilebilir ve nadiren endişe vericidir. Bununla birlikte, ağrının günlük aktiviteleri yapmayı engellecek kadar rahatsızlık verdiği zamanlar olabilir.

Ancak gebelikte ayak ağrısına ne sebep olur? Bu durum nasıl kontrol altına alınır ve önlenir? Bu yazımızda gebelikte ayak ağrısı hakkında genel bilgiler paylaşacağız.

Hamilelikte Ayak Ağrısı Normal Midir?

Ayak ağrıları hamilelikte oldukça yaygın olabilir. Hamilelikte ayak ağrısı ne zaman başlar? Ayak ağrısı ilk ve ikinci trimesterin sonuna (ödem veya ayakların şişmesi tetikler) ve üçüncü trimesterin başlangıcına bağlı rahatsızlık yaşayabilir. Bir araştırmaya göre, son trimesterde ayaklar üzerindeki baskı artar, bu sebeple ayak ağrısı olasılığı artar.

Hamilelikte Ayak Ağrısının Nedenleri

Muhtemel temel neden, hamilelik sırasında vücudun ekstra ağırlığa sahip olmasıdır. Ayak ağrısını tetikleyebilecek nedenler şunlardır:

Vücut ağırlığındaki artış ayakların bağına fazladan baskı yapma eğilimindedir. Bağ üzerindeki sabit bir zorlanma, ağrılı ve sancılı hale getirebilir.

Hamileliğin ilerleyen aylarında, büyüyen karın vücudun ağırlık merkezini değiştirme eğilimindedir . Böyle bir durumda, bir kadının duruşuna dikkat etmesi gerekir. Özellikle yürürken ve ayakta dururken dengede olmalı ve takılmayı önlemelisiniz. Vücudunuzun duruşunun değişmesi ayaklar üzerinde baskı uygulayarak ayak ağrısına yol açar.

Üçüncü 3 aylık dönemde, relaxin adı verilen bir hormon üretimi artar. Relaksin, pelvik kasları ve bağları gevşeterek bir kadının doğum için hazırlanmasında çok önemli bir rol oynar. Ek olarak, bu hormon aynı zamanda ayak kaslarının ve bağlarının gevşemesine neden olur, iltihap ve ağrılı ayaklara yol açar.

Hamilelik bacaklardaki kan akışını değiştirerek ayaklarda ve ayak bileklerinde sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu durum ödem olarak adlandırılır ve bir veya her iki ayağın şişmesi ile karakterizedir. Ödem, büyüyen uterus kan damarları üzerinde baskı uyguladığında ayaklarda, ayak bileğinde ve bacaklarda sıvı tutulmasına neden olur.

Gevşemenin ve vücut ağırlığının artmasının etkileri aşırı pronasyona veya ayak düzlüğüne neden olabilir. Ayağın kemerinin düzleşmesi nedeniyle olur. Bu durum kemeri oluşturan ve ağrıya neden olan bağı zorlayabilir .

Ayaklardaki ağrı sürekli rahatsızlığa neden olabilir ve ağrıyı hafifletmek için doktorunuz tarafından çeşitli yollar önerilebilir.

Hamilelikte Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Yoga ve egzersizler ayaklardaki ağrıyı hafifletmek için faydalı olabilir. Diğer önlemler şunları içerir:

  • Yüksek topuklu ayakkabılar ve sıkı ayakkabılar ayak ağrısını daha da kötüleştirebilir ve kaçınmak iyidir. Bunun yerine, ayak kemerinizi, topuklarınızı ve ayak bileklerinizi doğru şekilde destekleyen alçak topuklu ve rahat ayakkabılar kullanmanız gerekir.
  • Soğuk veya sıcak kompres kullanımı ayak ağrısından ve şişlikten kurtulmayı sağlayabilir.
  • Uzun yürüyüşlerden veya uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Ayakta dururken, vücudunuzun ağırlığını bir bacağından diğerine dengelemeye devam edin.
  • Otururken ayaklarınızı esnetin ve gerin. Özellikle ayakların gerginse, ayakların ligamentlerinde bir miktar gerginliğin serbest kalmasına yardımcı olabilir.
  • Dolaşımı iyileştirmek ve ayakların bağlarını rahatlatmak için egzersiz yapabilir ve kısa yavaş yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Geceleri uyurken yastık kullanarak ayaklarınızı yüksek tutun. Dolaşımı iyileştirmeye, ödemi azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda ayakları rahat bir pozisyonda tutabilir.
  • Ellerle nazikçe kendi kendinize masaj yaparak rahatlama sağlamaya ve ayrıca rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuza danışmadan derin doku masajı yapmayın.

Önce doktorunuza danışmadan ağrı kesici ilaçlar, takviyeler, akupunktur gibi yöntemler kullanmayın. Ağrı şiddetli ise, bir doktora görünün.

Hamilelikte ayaklarınız ağrıdı mı? Aşağıda yer alan yorum kısmından deneyimlerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Heel Pain and Treatment during Pregnancy; Advanced Foot and Ankle of Wisconsin, LLC.
  2. Swollen ankles, feet and fingers in pregnancy, The National Health Service (NHS), UK.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir