Hamilelikte Avokado Nasıl Tüketilmeli? 13 Faydası

Avokado hamilelik sırasında iyi midir? Avokadonun hamilelikte faydaları nelerdir? Avokadonun besin değeri? Günde ne kadar avokado yemelisiniz? Hamilelikte avokado yemek zararlı mı? Hamilelikte avokado nasıl tüketilmeli?

Avokadonun hem erkekler hem de kadınlar için doğurganlık meyvesi olduğu bilinmektedir. Tek tohumlu meyveler sadece perikonsepsiyonel dönemde değil, aynı zamanda hamilelik sırasında da yenir. Tereyağı meyveleri olarak da bilinen avokado, armut biçimli, koyu yeşil renklidir ve botanik olarak tek çekirdekli meyveler olarak adlandırılır.

Tadı ve beslenmesi ile popüler olan bu meyvenin mutfakta geniş kullanım alanları vardır. Ancak bu hamilelikte dahil edilebilir mi? Gebelopedi, gebelikte avokado yiyip yiyemeyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak ve damak tadınızı tedavi etmek için bazı kolay tarifleri paylaşacak.

Avokado Hamilelikte İyi Mi?

Avokado, fetal büyüme ve gelişme için önemli olan folat ve potasyum gibi yüksek miktarda temel besin maddesi içerdiğinden beslenmeye dahil edilmesi güvenlidir. Hepsi hamilelik üzerinde olumlu etkisi olan iyi yağlar ve diğer vitamin ve minerallerle doludur.

Avokadonun Hamilelikte Faydaları Nelerdir?

Hamileyken avokado yemenin çeşitli faydaları şu şekildedir.

1. Mükemmel folat kaynağı:

Yeterli folat veya folik asit eksikliği bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle, fetüs, organların uygun şekilde büyümesi ve gelişmesi için yeterli folik asit gerektirir. Zengin bir kaynak olan avokado, yarım fincan meyve başına yaklaşık 5 mcg folik asit sağlar.

2. Anemiyi tedavi eder:

Hamilelikte demir eksikliği, hamile kadınlarda kansızlığa neden olabilir. Avokado, hamilelik sırasında gerekli olan bol miktarda demir içerir.

3. Sindirime yardımcı olur:

Hamilelikte mide rahatsızlıkları ve kabızlık sık görülen bir durumdur. Avokadodaki zengin lif içeriği sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

4. Vitaminlerle dolu:

Avokado, tümü anne diyeti için gerekli olan ve büyüyen fetüs için önemli olan B1, B2, B5, B6, C, E ve K vitaminleri ile doludur.

5. Sabah bulantılarıyla savaşır:

Bu, ilk üç ayda sizi yorgun bırakan başka bir yaygın erken gebelik belirtisidir. C vitamini açısından zengin avokado, problemle başa çıkmada faydalıdır.

6. Kolesterol ve şeker seviyelerini korur

Düzenli avokado tüketimi, hamilelik sırasında kolesterol ve şeker seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olu.

7. Bacak kramplarını hafifletir

Bacak krampları hamilelik sırasında da yaygındır ve avokado bacak kramplarından kurtulma sağlayabilir. Muzdan daha fazla potasyum içerirler. Potasyum, kalsiyum ile birlikte krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

8. Fetal beyin gelişimini artırır

Tek bir fincan avokado, fetal beyin ve sinir gelişimi ile sinir gelişimi için gerekli olan 22 mg kolin içerir.

9. Mineraller açısından zengin

Avokado, hamilelik sırasında gerekli olan günlük önerilen kalsiyum, potasyum, magnezyum, niasin, fosfor, bakır, çinko ve manganez alımınıza katkıda bulunur.

10. Besin emilimine yardımcı olur

Avokado sadece besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizin diğer gıdalardan besinleri emmesine de yardımcı olur. Örneğin avokado, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi gıdalarda bulunan yağda çözünen vitaminlerin emilimini mümkün kılar.

11. Sağlıklı yağ dolu

Fetüsün büyümesi için hamilelik sırasında ekstra kalori gereklidir ve bunun için iyi yağlar gereklidir. Avokado, hem sizin hem de doğmamış bebeğiniz için faydalı olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir.

12. Kilo alma riskini azaltır

Avokado diyet lifi açısından yüksek olduğundan, muazzam kilo alma şansını azaltmaya yardımcı olur. Liflerin neredeyse %25’i çözünürdür ve sindirim sistemindeki dost bakterilerin metabolik sağlığı iyileştirmesine yardımcı olur.

13. Preeklampsi riskini azaltır

Meyvedeki zengin potasyum seviyeleri, kan basıncını düşürdüğü bilindiği için preeklampsi riskini düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle gelecekte kalp sorunları riskini azaltabilir.

Avokado bu kadar inanılmaz faydalar sunduğundan, meyvenin besinsel özelliklerini kesinlikle bilmelisiniz.

Bakınız: Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?

Avokado’nun Besin Değeri

Bir avokado aşağıdaki besin değerlerini içerir:

 • Toplam kalori 322
 • Yağdan gelen kaloriler 265
 • Toplam yağ 29.47g
 • Doymuş yağ 4.273g
 • Çoklu doymamış yağ 3.65g
 • Tekli doymamış yağ 19.696g
 • Kolesterol 0mg
 • Sodyum 14mg
 • Potasyum 975mg
 • Toplam Karbonhidrat 17.15g
 • Diyet lifi 13.5g
 • Şekerler 1.33g
 • Protein 4.02g
 • A vitamini 14mcg
 • C vitamini 20.1 mg
 • Kalsiyum 24mg
 • Demir 1.11mg

Avokado kesinlikle faydalı olsa da, yediğiniz miktara bir sınır koymalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir