Hamilelikte Ateş Basması Normal Mi? Nasıl Başa Çıkabilirim?

Kadınlarda ateş basması sadece menopoz döneminde görülmez. Hamilelik döneminde de ateş basması gibi rahatsız edici durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, gebelerin %75’i erken hamilelik döneminde özellikle geceleri ateş basması deneyimi yaşamaktalar. Bu durumun ana nedeni ise, hamileliğin erken dönemlerinde hormonların dalgalanmasıdır.

2010 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, gebeliğin ilk ve ikinci trimester döneminde ateş basmasının yaygın görüldüğü sonucuna varılmıştır.

Hamilelikte Ateş Basması Normal Mi?

Ateş basması, hamilelikte yaygın görülen durumlardan biridir. İyi haber ise, bu rahatsız edici durumun geçici olmasıdır. Yani, herhangi bir müdahale olmasa dahi bu problem uzun sürmez.

Ateş basması, hamileliğin bir parçası olarak kabul edilir ve bebeğiniz doğar doğmaz tüm bu hamilelikte görülen sorunları geride bırakacağınızı söyleyebiliriz.

Hamilelikte Ateş Basmasının Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar henüz erken gebelikte sıcak basması nedenlerini bulmuş değiller, ancak beyin ve hormonların ateş basması ile bağlantılı olduğunu tahmin etmekteler.

Hamilelikte östrojen seviyeleri artar ve bu nedenle kadınların stres seviyeleri de artış gösterir. Kan dolaşımına daha fazla epinefrin ve norepinefrin serbest bırakılması için beyne gelen sinyaller, ciltte kan akışının hızlanması ile sonuçlanır. Bu değişen hormon düzeyleri vücudun içinde yoğun bir ısıya neden olabilir.

Bir diğer teoriye göre, yumurtlama sırasında bazal vücut sıcaklığının yükselmesi hamileliğin beşinci ayına kadar ateş basmasına neden olur.

Hamileliğin birinci ve ikinci trimester döneminde ateş basması ve terlemenin diğer nedenleri şunlar olabilir:

Hamilelikte Ateş Basması Belirtileri Nelerdir? 

Hamilelikte karşılaşılan sorunlardan biri olan ateş basması genelde boyun ve baş kısmında hissedilir, ısı tüm vücuda yayılabilir. Ateş basması çoğunlukla 30 saniye ile 5 dakika gibi bir zaman içerisinde geçer.

Diğer hamilelik belirtileri gibi, ateş basması da hamile kadınların her birine farklı rahatsızlıklar verebilir. Sıklığı ve şiddeti kadından kadına değişir. Ateş basması gövdenin alt kısmında da ortaya çıkabilir, daha uzun veya daha kısa süre ile rahatsızlık verebilir. Ayrıca sıcak basması ve ateşlenme arasındaki farkı bilmek önemlidir. Ateş basması vücut sıcaklığının yükselmesi değildir. Ateşlenme ise genellikle bir enfeksiyona işaret eder.

Hamilelikte ateş basması ile ilişkilendirilen diğer olası belirtiler şunlardır:

  • Çarpıntı
  • Çok fazla terleme
  • Yüz, boyun ve göğüste kızarma
  • Günde birkaç defa kısa süreler ile ateş basması
  • Kalp atışının yükselmesi

Hamilelikte Ateş Basması ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Hamilelikte ateş basması ile başa çıkmak her zaman kolay olmayabilir. Komplikasyonları azaltmak için sağlığınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aşağıda yer alan tavsiyeler ateş basmasını kontrol altına almanıza yardımcı olabilir:

1. Serin Bir Yerde Uyumak: Gece yarısı sıcak basıyorsa ve gece boyunca bu durum size rahatsızlık veriyorsa, serin bir yerde uyumayı deneyin.

2. Güneşten Korunun: Güneşli günlerde cildinizi koruyacak giysiler giyin ve şapka takın. Güneşlenmeyi tercih etmeyin ve kendinizi güneş ışınlarından koruyun.

3. Sıvı Alımı: Nereye giderseniz gidin, yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun. Vücudunuzda sıvı kaybını önlemek için yeteri miktar su içmeye özen gösterin. Ayrıca vücut ısısını düşürmeye yardımcı olabilecek serinletici içecekler tüketebilirsiniz.

4. Düzenli Beslenin: Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Ayrıca baharatlı yiyecekler yemekten de kaçının. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra sigara içmeyi bırakmalısınız. Sigara da ateş basmasını tetikleyen bir etkendir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

5. Nefes Egzersizleri: Ateş bastığında panik yapmayın ve oldukça normal bir şekilde nefes almaya çalışın. Aynı zamanda nefesinizi kontrol etmek için bazı meditasyon veya yoga teknikleri yapmayı tercih edebilirsiniz.

6. Bol Ve Rahat Kıyafetler: Ani bir şekilde sıcak bastığında üzerinizden kolaylıkla çıkarabileceğiniz rahat ve sizi sıkmayan giysiler giyin. Uygun hava sirkülasyonu için pamuklu veya diğer doğal kumaş malzemelerinden giysiler tercih edin.

7. Sağlıklı Kilo Alımı: Hamileliğiniz boyunca kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo aldığınıza emin olun. Hamilelikte aşırı kilo almamak ve düzenli egzersiz yapmak ateş basmasını %33 oranında azaltabilir.

8. Alternatif Tedaviler: Eğer hamileliğiniz boyunca ateş basmasını kontrol altına alamıyorsanız, doktorunuz bazı alternatif tedaviler önerebilir.

Hamilelikte ateş basması son derece rahatsız edici bir durum iken, aynı zamanda riske yol açmaz ve genelde bunun için herhangi bir tıbbi tedaviye gerek duyulmaz. Ateş basması gibi rahatsızlık verici faktörleri hamileliğin geçici bir parçası olarak kabul edin ve bebeğinizi kucağınıza alır almaz tüm bu problemleri geride bırakacağınızı unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir