Hamilelikte Astım Tedavisi ve Alınması Gereken Tedbirler

Nefes darlığı ve solunum güçlüğü ile karakterize olan astım hastalığı, hamile kadınlarda yaygın hale gelen bir sağlık sorunudur. Astım ile mücadele etmek zaten oldukça önemli olmakla birlikte, hamileliğinizi etkilemesini önlemek daha da önemlidir. Çünkü bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi söz konusu olabilir.

Hamilelik ve Astım

Eğer astım hastalığından muzdaripseniz ve hamilelikte de sizi etkiliyorsa, fetüs için ciddi bir sağlık riski teşkil edebilir.

 • Astım, gebelik sırasında çeşitli komplikasyonlara neden olma eğilimindedir ve aynı zamanda bebeğinizin oksijenini azaltabilir.
 • Ayrıca, astım ile başa çıkmak için kullanılan bazı ilaçlar bebeğiniz için zararlı olabilir.

Semptomların ciddiyetine bağlı olarak, astım genellikle dört kategoride sınıflandırılır:

 1. Genel olarak, hamile olmak, astım semptomlarını etkilemez. Bazı kadınlar hamile kaldıktan sonra genel semptomlarda iyileşme olduğunu belirtmekteler.
 2. Ancak, bazı durumlarda, astım belirtileri hamileliğin 29 ve 36’ıncı haftası aralığında daha da kötüleşebilir.
 3. Pek çok kadının hamilelikte astım ilaçlarının alımını durdurması gerçeği nedeniyle belirtilerin artmış olabileceğini düşünmektedir.
 4. Ayrıca, hamilelik ile birlikte gelen bazı değişiklikler de astım belirtilerinin daha da kötüleşmesi ile bağlantılı olabilir.

Hamilelikte Astım Riskleri

Nefes almakta güçlük çekmek sizin için sorun olmayabilir, ancak astım tedavisini geciktirmek yalnızca anne üzerinde değil bebek üzerinde de olumsuz bir etki yaratabilir. Astım hastalığının kontrol altına alınmaması, hamilelikte aşağıda yer alan bazı komplikasyonlara neden olabilir:

Hamilelikte Astım Tedavisi

Zaten astım hastalığından muzdaripseniz, belirli ilaçları kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bu kullandığınız ilaçlar bebeğinizin sağlığı için riskli olabilir. Eğer astım için herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız, doktorunuzla konuşarak alternatif tedaviler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Doktorunuz bebeğinizin gelişimini kontrol etmek ve olası kaygıları gidermek için ultrason taramaları önerebilir.
 • Ayrıca bebeğinizin sağlıklı büyümesi için yeterli oksijen aldığına emin olmak isteyecektir. Bunun için de hamilelik boyunca akciğer fonksiyonlarınızı takip etmek isteyebilir.

Alınması Gereken Tedbirler

 • Toz, sigara dumanı gibi potansiyel tetikleyicilerden uzak durun.
 • Tıbbi bir profesyonele danışarak grip aşısı olabilirsiniz.
 • Egzersiz yaparken aşırıya kaçmayın.
 • Göğüste sıkışma, hırıltı, nefes darlığı, öksürük gibi erken astım belirtilerini fark etmek, bu duruma karşı erken önlem alınmasına yardımcı olabilir.
 • Hamilelikte sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, sağlıklı beslenmek ve temiz bir ortamda bulunmak önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir