Hamilelikte Aşırı Yeme İsteği Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde birçok anne adayı aşırı yeme isteği eğilimindedir. Hamileliği boyunca kontrollü kilo almak her bayanın hayalidir. Yoksa bu dönemde alınan aşırı kilolar doğum sonrasında keyfinizi kaçırabilir. Sizler de sağlıklı bir hamilelik geçirmek için yediklerinizi kontrol altına almalı ve dengeli bir beslenme programına uymalısınız. Eğer bazı gıdalara aşırı istek duyuyorsanız ve yemek yemenin önüne geçemiyorsanız, yazımızın devamında yer alan tavsiyelere göz gezdirebilirsiniz.

Hamilelikte Aşırı Yeme İsteği Nedenleri

Yapılan çalışmalar sonrasında, hamile kadınların yüzde 84’ünün bu süreçte aşırı yeme isteği duyduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Uzmanlar, yeme isteğini genellikle bir beslenme eksikliği nedeni olarak görmektedirler.

Vücudun bazı besin öğelerinden yoksun olması bu aşırı yeme ve bazı gıdaları daha fazla yeme isteğini ortaya çıkarabilir. Yeme isteği temelde vücudunuzda bir şeylerin eksik olduğunun sinyalini verir. Bazı uzmanlar ise hamilelikte yeme isteğinin hormonal değişiklikler sonucunda ortaya çıktığına inanmaktalar.

Beyin üzerinde etkisi olan hormonlar, östrojen ve progesteron, bu karşı konulamaz yeme dürtüsünün nedeni olabilir. Ayrıca hormonal dalgalanmalar nedeniyle hamile bayanların tat ve koku duyusunda artış eğilimi olduğu ve bu durumun da bazı gıdaları daha fazla yeme isteğini ortaya çıkardığı düşünülmektedir.

Hamileliğin en az ilk üç ayı aşırı yeme isteği olabilir. Bunun arkasındaki nedenler şöyle belirtilmektedir:

  • Kırmızı et ve diğer hayvansal proteinlere duyulan aşırı istek protein eksikliğine bağlı olabilir.
  • Şeftali yeme isteği vücutta beta karoten eksikliği sinyalini verebilir.
  • Çikolata yeme isteği magnezyum eksikliğinin bir nedeni olabilir.
  • Dondurmaya duyulan özlemin, yapılan araştırmalarda demir eksikliğine bağlı olabileceğini göstermiştir.

Hamilelikte Sürekli Yeme İsteği İle Baş Etmenin 6 Yolu

Hamilelikte sürekli yeme isteğinin ana nedenleri olarak hormonal değişiklikler ya da beslenme eksiklikleri gösterilir. Ancak bu sorunun altında başka olası biyolojik nedenler de yatıyor olabilir. Hamilelik öncesinde alkol ya da nikotin bağımlılığınız varsa, bu alışkanlıkların bırakılması ile hamilelikte daha fazla yeme isteği uyanabilir.

Sebebi ne olursa olsun, aşağıda yer alan maddeler hamilelikte iştahınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

  1. Hamilelik öncesi alkol ve sigara alışkanlığı olan bayanlar, hamilelikte bu maddelere istek duymamak için dikkatlerini başka şeylere çekmeliler. Yeme isteğini bastırmak ve bu eski alışkanlıklara özlemi azaltmak için bazı hobiler edinebilir ve sürekli oyalanmanızı sağlayacak aktiviteler bulabilirsiniz.
  2. Çoğu anne adayı hamilelikte çilek, peynir, balık, süt ve portakal gibi besleyici gıdalara istek duyar. Ancak bazı hamile bayanlar cips, et ürünleri ve şekerli içecekler yemekten kendilerini alıkoyamazlar.  Abur cubur gıdalar yerine sağlıklı alternatiflerini yemelisiniz. Kuru meyveler, ceviz ve benzeri sağlıklı atıştırmalıklar yiyebilirsiniz.
  3. Her moraliniz bozulduğunda çikolata yeme isteği duyuyorsanız, bir paket çikolata yemek ile her şeyin yoluna girmediğini unutmamalı ve miktarını azaltmalısınız.
  4. Fiziksel aktiviteler gebelik sırasında bir zorunluluktur. Sürekli evde zaman geçirdiğiniz takdirde mutfağa da daha sık giderek daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Yeme isteğini azaltmak için temiz havada yürüyüş yapabilir ve basit hamilelik egzersizleri uygulayabilirsiniz.
  5. Yapılan bir araştırmada, hamilelik sırasında keten tohumu yağı ya da balık yağı takviyelerinin aşırı yeme isteğini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.
  6. Şekerli içecekler, sütlü çikolata ve gazoz yerine ev yapımı meyve suları içmeye özen gösterin. İçecekleri sadece izin verilen miktarda tüketin.

Hamilelik süresince yediklerinizin bebeğinizin sağlığı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Dolayısıyla hamileliğiniz boyunca sağlıklı ve kontrollü beslenmeye özen gösterin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir