Hamilelikte Aşırı Tükürük Faydalı Mı? Nasıl Geçer?

Evet, aşırı tükürük hamilelik sırasında sık görülen birkaç endişenin yönetilmesine yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur: Hazımsızlık hamilelikte oldukça yaygındır. Artan tükürük, nişastayı maltoza ve daha sonra glikoza parçalamaya yardımcı olarak sindirime yardımcı olur.

Asitleri nötralize eder: Tükürük fosfor ve kalsiyum içerir ve kanın bir akrabası olarak kabul edilir. Asitleri nötralize eder ve gastroözofageal reflü tutar ve sonunda gebeliğin yaygın bir belirtisi olan mide ekşimesini yatıştırır.

Ağzı yağlar: Ağız kuruluğu erken gebelikte sık görülen semptomlardan biridir. Artmış tükürük salgısı ile mukus üretimi ağzı yağlar ve yiyeceklerin diş etlerine ve dişlere yapışmasını önler.

Ağız hijyeni: Hamilelik sırasında bulantı ve kusma, oral enfeksiyon risklerini artırabilir. Bununla birlikte, aşırı tükürük ağzı nemlendirir, mikropları ve kötü nefesi uzak tutar ve dişeti hastalıklarını ve diş çürümelerini önler.

Bakterilere karşı doğal savunma: Oral enfeksiyonlar ve bakteriler ağızda plak oluşturabilir. Tükürük bezleri nitrat (kandan) toplar ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle diş etlerine ve dişlere zarar verebilecek ajanlara karşı doğal bir savunma görevi görür.

Aşırı tükürük iyi olmasına rağmen, mide bulantısı ve sabah bulantısı eşlik ettiğinde tahriş olur. Bununla birlikte, tedavi etmenin yolları vardır.

Bakınız: Gebelikte Tükürük Artışı Yaygın Mı?

Hamilelikte Aşırı Tükürükten Nasıl Kurtulursunuz?

Gebelikte aşırı tükürükten kurtulmaya çalışabileceğiniz birkaç yöntem vardır:

  • Her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun ve susuz kalmayın.
  • Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca, aşırı tükürükten kurtulmak için gün boyunca mümkün olduğunca gargara kullanarak durulayın.
  • Beslenmenizdeki nişastalı yiyecek miktarını azaltın ve iyi dengelenmiş yemekler yiyin. Gün boyunca düzenli aralıklarla küçük öğünler yemeye çalışın. Ayrıca, beslenmenize lifli sebze ve meyveler ekleyebilirsiniz.
  • Ekstra tükürüğü yutmak için şekersiz sakız veya şeker çiğneyin. Bu tükürük üretimini azaltmazken, yutmayı çok daha kolay hale getirecektir. Buz küplerini emmek, ağzınızı bir süre uyuşturan ve tükürük salgılanmasını duraklatan başka bir numaradır.
  • Kuru bisküvileri yudumlayın, ağzınızdaki ekstra tükürüğü emmeye yardımcı olabilir.
  • Aşırı tükürüğü yutmakta zorlanıyorsanız, peçeteye tükürün ve atın.

Kesinliğin ilaçlarla tedavi edilmesi, kesin neden bilinmediği için zorlayıcı olarak kabul edilir.

Doktora gitmek gerekli mi?

Durum biraz rahatsızlığa neden olmaktan başka bir sorun yaratmıyorsa, doktora gitmeniz gerekmez. Bununla birlikte, yoğunlaşıyor ve aşırı kusmaya neden oluyorsa, durumu nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenmek ve diğer katkıda bulunan nedenleri aramak için doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar:

  1. Dry Mouth During Pregnancy; PregMed (2015)
  2. D. Harris; Spit it out: 4 things saliva reveals about your health; Augusta University (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir