Hamilelikte Aşırı Tükürük Neden Olur? Tükürük Artması Normal Mi?

Sabah bulantısı yaşayacağınızı, belki biraz daha duygusal olacağınızı ve büyük bir göbeğiniz olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak tükürük salgısının artmasını hiç beklemiyordunuz. Merak ediyor olabilirsiniz: Bu normal bir hamilelik belirtisi mi? Bu dipsiz tükürük kuyusunu kurutmak için yapılabilecek bir şey var mı?

Bazı kadınların hamilelikleri sırasında aşırı tükürük şikayeti olduğu görülüyor. Buna ptyalizm veya siyalore denir. Bu durum, hiperemezis gravidarum adı verilen şiddetli sabah rahatsızlığından muzdarip kadınlar arasında daha yaygındır.

Doktorlar, bazı hamile kadınların tükürmeye ihtiyaç duydukları ve bazen de salyaları akıtacak kadar çok tükürük üretmesine neyin sebep olduğundan emin değiller. Hormonal değişikliklerin bu rahatsız edici semptomun suçlusu olabileceğini düşünüyorlar. Bulantı da bir neden olabilir, çünkü bu belirti kadınların daha az yutmasına ve ağızda tükürük oluşumuna neden olur.

Bazen fazladan tükürük, hamileliğin yaygın bir semptomu olan mide ekşimesine kadar izlenebilir. gsi yaşadığınızda, yemek borunuz daha yüksek konsantrasyonda bikarbonat içeren tükürük üretmek için tükürük bezlerine bir mesaj gönderir. Bu tükürük daha sonra yemek borunuzu yıkar ve mide sıvılarınızın asidini nötralize eder.

Kusma da doğası gereği asidiktir ve aynı yanıtı tetikleme eğilimindedir. Bu nedenle şiddetli sabah rahatsızlığı olan kadınlar normalden daha fazla tükürük üretebilir.

Bir Amaca Hizmet Eder!

Tükürmeyi ve ağız suyunun akmasını kontrol etmeye yardımcı olmayabilir, ancak bu aşırı tükürüğün midenize ve yemek borunuza zarar verebilecek fazla asitleri nötralize ederek bir amaca hizmet ettiğini bilmek güzel. Tükürük başka önemli amaçlara da hizmet eder. Örneğin tükürüğün sizi virüslere, mantarlara ve bakterilere karşı koruyabilecek özellikleri vardır.

Gebelikte aşırı tükürük üretimini durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey olmayabilir. Ancak bazı kadınlar aşağıdaki önerileri faydalı bulmaktadır:

* Üç büyük öğün yerine birkaç küçük öğün yiyin.

* Çok fazla karbonhidrat yemekten kaçının.

*Çok su iç. Her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun ve sık sık küçük yudumlar alın.

* Günde birkaç kez dişlerinizi fırçalayın ve bunu yaptığınızda gargara ile çalkalayın.

* Şekersiz sakız çiğneyin veya sert şekerleri emdirin. Bu, fazla tükürüğünüzü yutmanızı kolaylaştırır, böylece tükürme veya ağız suyu akmaz. Ekşi şekerler sorununuzu daha da kötüleştirebilir, bu yüzden bunlardan ne pahasına olursa olsun kaçının.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir