Hamilelikte Aşırı Terleme: Nedenleri ve İpuçları

Hamilelikte Terleme Olur Mu?

Hormon seviyelerindeki dalgalanma nedeniyle hamileyken normalden daha fazla terliyor olabilirsiniz. Rahatsız edici bir durum olmasına rağmen, terleme hamilelik sırasında normal kabul edilir ve birkaç ipucu izlenerek yönetilebilir.

Hamilelikte terlemek normal mi? Hamilelikte terlemek zararlı mı? Bu yazı size hamilelikte aşırı terlemenin nedenlerini ve bununla başa çıkma ipuçlarını anlatıyor.

Hamilelikte Aşırı Terleme Ne Zaman Başlar?

Hamilelik boyunca terleme yaşayabilirsiniz. Hamilelik döneminde vücut ısısında bir artış terlemeye neden olabilir. Terleme, doğanın vücudun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olma yoludur. Hipotalamus vücut sıcaklığını kontrol eder. Hamilelikte, vücut ısısı hafifçe artar. Bu da büyüyen bebeğin doğal bir yan ürünüdür. Hormonal değişiklikler, artan kan hacmi ve kilo alımı bu fenomene katkıda bulunur.

Aşırı terleme, gece boyunca gündüz vaktinden daha fazla görülür. Ve bu durum genellikle menopoz semptomlarından biri olarak kabul edilen uyku hiperhidrozu veya gece terlemesi olarak adlandırılır. Bununla birlikte, gebe kadınlar söz konusu olduğunda, hamilelik hormonlarının, östrojen ve progesteronun ani yükselişine ve düşmesine bağlı olabilir.

Hamilelikte aşırı terlemenin çeşitli nedenleri olabilir.

Bakınız: Gebelikte Aşırı Terleme ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Aşırı Terleme Neden Olur?

Bazı kadınlar gündüz terlerken, diğerleri geceleri terleyebilir. Bazı kadınlar ise gündüz ve gece terleyebilir. Hamilelikte terlemenin yaygın sebeplerinden bazıları şunlardır:

Artan metabolizma: Hamilelikte annenin vücudu daha fazla kalori yakar ve daha fazla ısı üretir. Bu nedenle, vücudun işlevlerini korumak ve büyüyen bebeği desteklemek için daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bunun da ter bezlerini aktive ettiğine ve terlemeye neden olduğuna inanılmaktadır.

Hipertiroidizm: Hamilelikte hipertiroidiniz varsa, gündüz ve gece daha yüksek vücut ısısı ve aşırı terleme yaşayabilirsiniz. Bu durum doğum sonrası da devam edebilir. Hipotiroidizm, aşırı terleme ve diğer semptomlara neden olan kalp atış hızını ve vücut sistemlerini hızlandırabilen anormal tıbbi bir rahatsızlıktır.

Düşük kan şekeri: Hamilelikte hipoglisemi adı verilen bir rahatsızlık sizi terletebilir.

İlaçlar: Terleme bazı ilaçların yan etkisidir. Antipiretikler ve antihipertansifler gibi bazı ilaçların alınması aşırı terlemeye neden olabilir.

Artan kan akışı: Hamilelik döneminde vücutta daha fazla kan dolaşımı yapar. Bu da vücudunuzu daha sıcak hale getirir ve terlemenin artmasına neden olabilir. Üçüncü trimesterde, vücut hacmi yaklaşık %50 artabilir.

Enfeksiyonlar: Hamilelikte ateş veya idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir hastalık vücut ısısında artışa neden olabilir.

Yüksek progesteron seviyeleri: Hamilelik döneminde progesteron hormonu seviyeleri yükselir. Bu, vücut ısısını artırabilir, bu da terlemeye neden olabilir.

Değişen hormonlar: Bu değişiklikler, vücut ısısında hafif bir artış da dahil olmak üzere çeşitli gebelik semptomlarından ve rahatsızlıklarından sorumludur.

Kilo alımı: Hamile kadın, özellikle üçüncü trimesterde ekstra kilo aldığında, hareket etmek için ekstra çaba harcar ve bu daha fazla ısı üretir. Vücudun ağırlık merkezi sürekli değişir ve vücudun dengesini korumak için daha fazla çalışmasını sağlar ve daha fazla terlemeye neden olur

Hava durumu: Sıcak ve nemli havalarda dışarıda vakit geçirdiğinizde terleme olabilir.

Fiziksel aktivite: Egzersiz yaparken veya vücudunuzu zorlayan herhangi bir aktiviteye katıldığınızda terleme olabilir.

Anksiyete: Terleme anksiyeteye doğal bir yanıttır.

Diğerleri: Baharatlı yiyecekler yemek veya kafeinli içecekler tüketmek de terlemeye sebep olabilir.

Kaynaklar:

  1. Sleep Hyperhidrosis (Night sweats, excessive sweating); Stanford University (1998)
  2. Hyperthyroidism during pregnancy; Chu Sainte-Justine (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir