Hamilelikte Aşırı Susuzluk Hissi: Nedenleri ve Belirtileri

Bazen, hamile olun ya da olmayın, vücudunuzda çok fazla su içme dürtüsü olabilir. Çoğu anne günde 8 bardak su içmeyi yeterli bulsa da, uzmanların tavsiyesi günde 10-12 bardak su içmeleri yönündedir. Özellikle hamileyseniz, aşırı susuzluk hissi ile karşılaşabilirsiniz ve ağız kuruluğu şikayetiniz de olabilir. Ağız kuruluğu, genel hamilelik belirtilerinden biridir.

Eğer hamileyken aşırı susuyorsanız, bunun altında yatan bazı sebepler olabilir. Gebelikte aşırı susuzluk nedenleri ve belirtilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebeyken sürekli su içme ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Her zamankinden daha çok susayabilirsiniz. Hamile kaldıktan sonra, vücudunuz daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, genellikle, gebelikte pek çok bayan aşırı susuzluk sorunundan muzdarip olurlar. Bunun altında yatan bir tıbbi neden olup olmadığını öğrenmek için, doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Hamilelikte Aşırı Susuzluk Belirtileri

Zaman zaman aşırı susamış hisseden gebe bayanlarda aşağıda belirtilerden bazıları söz konusu olabilir.

  • Ağızda kuruluk hissi
  • Sık ya da daha fazla idrara çıkma
  • Eller, ayaklar ve ayak bileklerinde şişlik

Hamilelikte Aşırı Susuzluk Nedenleri

Vücudunuzun susuz kalması dışında, hamile iken susuzluk hissinin artmasına neden olabilecek bazı faktörler şöyledir:

1. Dehidrasyon:

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde ve ilerleyen zamanda da sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kendinizin ve doğmamış bebeğinizin sağlığı açısından daha fazla sıvıya ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle, her zamankinden daha fazla susayabilirsiniz.

Vücudunuzdaki sıvılar, atıkların kaldırılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda doğmamış bebeğinizin rahim içerisinde ürettiği atıkların da dışarı atılmasını sağlar. Bebeğin etrafındaki amniyon kesesi, onu koruma altında tutar. Ancak, amniyon kesesinde yeterli sıvı olması gerekir. Geceleri çok terliyorsanız, vücut ısınız değişiyorsa, her zamankinden daha çok susayabilirsiniz.

2. Düşük Kan Basıncı:

24 haftalık hamile olduğunuz zamanlarda, kan basıncı düzeylerinizde dalgalanma olabilir. Kan basıncınız düştüğünde, kalbiniz daha fazla kan pompalamak zorunda kalır. Sonuç olarak, susuzluk hissi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kan basıncı seviyelerinizde düşüş varsa, vücudunuzun susuz kalmasının yanı sıra; yorgunluk, mide bulantısı, bulanık görme, sık nefes alma ya da nefes darlığı, bayılma, baş dönmesi, halsizlik ve cilt kuruluğu sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

3. Kan Hacmindeki Artış:

Hamile kaldıktan sonra, vücuttaki kan hacmi miktarında artış meydana gelir. Hamilelikte vücudunuzdaki kan hacmi %40 kadar artabilir. Bu nedenle, vücudunuz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Kan hacminin artışı, aşırı susuzluk çekmenize neden olabilir.

4. Beslenme Değişiklikleri:

Bazen, susuzluk hissiniz artabilir. Son zamanlarda yediğiniz yiyecekler ve içecekler de buna neden olabilir. Baharatlı, çok tuzlu ve yağlı yiyecekler yemek, susuzluk hissini artıran etkenlerdir.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

“Hamilelikte aşırı susuzluk hastalık belirtisi mi?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yukarıda yer alan susuzluk hissi nedenlerinin yanı sıra, bazı sağlık sorunları da susuzluk hissini ortaya çıkarabilir.

  • Gebe kaldıktan sonra, vücudunuzu çok fazla değişiklik beklemektedir. Bazı durumlarda, gebeliğiniz olması gerektiği gibi ilerlemeyebilir ve çok fazla su içme ihtiyacı duyabilirsiniz. Doktorunuza bu durumu danıştıktan sonra, bazı hastalıklardan şüphelenebilir ve gerekli testleri önerebilir.
  • Gebeliğin ilerleyen haftalarında belirtileri dikkate almalı ve çok dikkatli olmalısınız. Eğer susuzluk hissi seviyesinde artış fark ederseniz, rahmin mesaneye baskı uygulaması sonucu olabilir. Bu durum sık idrara çıkma ihtiyacını artırır. Sık aralıklarla tuvalete gitmek, aynı zamanda sıvı kaybına neden olur ve bu kaybı doldurmak için vücudunuz daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Yani, normalden daha fazla susamış hissedebilirsiniz.
  • Doktorunuz gestasyonel diyabet hastalığından şüphelenebilir. Bunun için de kan şekeri testi isteyebilir. Test sonuçlarında rakam 140 mg/DL üzeri ise, gestasyonel diyabet gelişme riski olabilir.
  • Hamileyken vücudunuz değişiklikleri karşılamak için daha fazla insülin üretmek zorundadır. Bu nedenle, hamile kadınlar arasında gestasyonel diyabet gelişme riski fazladır. Eğer vücudunuz ihtiyacı olan insülini doğru miktarda üretemiyorsa, gebelik diyabeti riski altında olabilirsiniz.
  • Eğer bir önceki gebeliğinizde, gestasyonel diyabet tanısı konduysa; son gebeliğinizde de bu hastalığın gelişme riski yüksektir.

Yeterli miktarda su içmek, vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı işlemesi için çok önemlidir. Ancak, aşırı su içmek de zararlı olabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda su içmeye özen gösterin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.