Hamilelikte Aşırı Susama: Nedenleri, Belirtileri ve Bununla Başa Çıkma Yolları

Hamilelikte çok susuyorum normal mi? Hamilelikte gece çok susamak normal mi? Hamileler neden çok susar? Susamak hamilelik belirtisi mi?

Gebelikte Susuzluk Hissi

Hamilelik belirtilerini gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra yaşamaya başlayabilirsiniz. Böyle bir semptom aşırı susuzluktur. Bu genellikle vücuttaki çeşitli değişikliklerin sonucudur. Bazen hamile kadınlar her zaman susuz hissedebilirler. Hamileyken aşırı susuzluk, bunun nedenleri ve bununla başa çıkmak için basit önlemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte Çok Su İçme İsteği Normal Mi?

Hamilelik döneminde, özellikle ilk üç aylık dönemde, diğer semptomları yaşamaya başladığınızda yoğun susuzluk hissetmek normaldir. Bununla birlikte, bazı kadınlar ikinci ve üçüncü trimesterde bile daha fazla su içme dürtüsüne sahip olabilir.

Bazen, yeterince su içtikten sonra bile susuz hissedebilirsiniz, bu da her şeyin vücudunuzla iyi olup olmadığını merak etmenize neden olabilir. Bu aşırı susuzluk hissi, nedenlerini öğrendikten sonra yönetilebilir. Diyabet ve aşırı kusma gibi bazı patolojik durumlar sizi susuz bırakabilir.

Hamilelikte Aşırı Susamanın Nedenleri Nelerdir?

Hamileler neden aşırı susar? Aşırı susuzluğun birincil nedenlerinden biri yeterince su içmemek. Bunun diğer nedenleri şunlar olabilir:

Sıvı gereksinimleri: Yetişkinlerin, alınan her kalori için 1 ml ila 1.5 ml suya ihtiyacı vardır. Ancak hamilelikte, kalori tüketimi 300 arttıkça, su alımı da 300 mililitre artmalıdır. Önerilen günlük su miktarı karşılanmadığında, yoğun bir susuzluk yaşayabilirsiniz.

Ekstra kan: Hamilelik döneminde, bebeğin oksijen gereksinimlerini karşılamak için kan hacmi artar. İlave kan ilave su alımı gerektirebilir. Bu yüzden fazla su içseniz bile, kan yapmak için kullanılır ve susuz hissedebilirsiniz.

Yeni hücreler ve dokular oluşumu: Sıvılar susuzluğunuzu gidermekten daha fazlasını yapar. Hamile kadınlar sindirimi desteklemek, toksinleri dışarı atmak, besinleri taşımak ve amniyotik sıvı oluşturmak için yeni hücreler ve dokular oluşturmak için suya ihtiyaç duyarlar. İçtiğiniz su tüm bunlar için kullanılır ve sizi tekrar susuz hissetmenizi sağlayabilir.

Sık idrara çıkma: İkinci trimesterden fetus büyümeye başlar ve rahim genişler. Mesane üzerindeki baskı, sık sık idrara çıkmanızı ve tekrar süzülüp susuz kalmanızı sağlar. Bu, gestasyonel diyabet durumunda da olabilir.

Düşük tansiyon: Düşük tansiyonunuz varsa, hamileyken olağandışı susuzluk ve dehidrasyon (vücudun susuz kalması) yaşayabilirsiniz. Ve eğer yeterince su içemezseniz, baş dönmesi de yaşayabilirsiniz.

Diyabet insipidus: Hamilelikte poliüri ile birlikte aşırı susuzluğa neden olabilecek nadir durumlardan biridir. Durumun bir tıp uzmanı tarafından doğru bir şekilde teşhis edilmesi, durumu tespit etmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Yukarıdakilerin dışında, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin alınması sizi susuz hale getirebilir. Ayrıca, çok fazla kafeinli içecek tüketirseniz, susuz hissedebilirsiniz.

Hamilelikte Aşırı Susama Belirtileri Neler?

Daha fazla suya ihtiyacınız olduğunu gösteren çeşitli belirtiler olabilir. Bazıları şunları içerir:

Bu belirtilerle karşılaşırsanız, gerekli iyileştirici adımları atmanız önemlidir.

Kaynaklar:

  1. K. S. Montgomery; Nutrition Column An Update on Water Needs during Pregnancy and Beyond; The Journal of Perinatal Education (2002)
  2. Low Blood Pressure – When Blood Pressure Is Too Low; American Heart Association

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir