Hamilelikte Aşermek: Ne Sebep Olur ve Nelere Aşerilir?

Şu anda hamileyseniz, size hamilelikte aşermenin zaman zaman yoğun olabileceğini söylememize gerek yoktur.

En sevdiğiniz İtalyan restoranının reklamı çıktığında kanepede oturup televizyon izliyor olabilirsiniz. Şimdi, birdenbire o büyük tabak spagetti ve köfte yemeniz GEREKİR. Aşermek, direnmek için neredeyse çok fazla istektir. Hatta eşinizi eve gelirken sipariş verebilirsiniz.

Çok özel (ve bazen çok tuhaf) yiyecek kombinasyonları için bu çılgın hamilelik aşermesine tam olarak ne sebep olur? Bilim adamlarının aşağıda paylaşacağımız bazı teorileri var. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, bunların hepsi biraz gizem.

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Hormonlar, şiddetli aşermede kesinlikle rol oynar. Hamilelik sırasında, çeşitli yiyecek isteklerini tetikleyebilecek daha fazla hormona ve birçok hormonal değişikliğe sahipsiniz. Belirli bir yiyeceği aşermenin bir başka nedeni de vücudunuzdaki vitamin veya mineral eksikliğidir.

Aşerme genellikle ilk üç aylık dönemde başlar (siz hamile olduğunuzu bilmeden bile başlayabilirler!), Ancak tüm hamilelik boyunca sürebilir. Vücudunuzun o sırada neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak farklı üç aylık dönemlerde farklı istek duyabilirsiniz.

Kadınların hamileyken en çok aşerdikleri yiyecekler:

Hamile bir kadın olarak aşerebileceğiniz şeyin gerçekten sonu yok. Bazen turşu ve dondurma gibi garip kombinasyonlar o kadar lezzetli gelebilir. İşte hamile kadınların en çok aşerdiği yiyeceklerden 5’i:

Çikolata: Hamile olsun ya da olmasın çikolatayı kim sevmez? Yine de hamileyken, çikolata veya hatta bir fincan sıcak çikolata içmek dürtüsü daha da güçlü olabilir. Çikolata, sizin mutlu hormonunuz olarak bilinen serotonin üretir. Bu nedenle birçok insanın neden ona yöneldiğini anlamak kolaydır. Çikolata yemeye can atıyorsanız, bitter çikolatayı deneyin. Çünkü şekeri daha düşüktür ve bazı sağlık yararları vardır.

Baharatlı yemek: Pek çok kadın hamilelik sırasında baharatlı yiyeceklere can attığını fark eder. Bazı hevesli anneler hamileliğin sonunda doğumu tetiklemeye çalışmak için baharatlı yiyecekler tüketir. Baharatlı yiyecekler kızartılmadıkları ve büyük hazımsızlığa neden olmadıkları sürece yenilebilir.

Dondurma: Hamileyken dondurma, yoğurt ve peynir istemek yaygındır. Kendinizi sürekli süt ürünlerine ulaşırken bulursanız, kalsiyum eksikliğiniz olmadığından emin olun. Ayrıca, yoğurt veya dondurulmuş yoğurt gibi daha sağlıklı bazı süt ürünlerini üstüne taze meyvelerle değiştirmeyi deneyin.

Ekşi yemek: İster inanın ister inanmayın, limon hamile kadınlar arasında en çok aşerilen gıdalardan biridir. Oldukça asidik olduklarından ve mide ekşimesini daha da kötüleştirebileceklerinden, tek başına limon yemek yerine limon aşeriyorsanız suyunuza veya diğer yiyeceklere eklemenizi öneririz. Turşu, hamile kadınların aşerdiği diğer yaygın ekşi ve tuzlu besindir. Aslında oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu yüzden bu, kendinizi şımartmakta özgür olabileceğiniz bir aşermedir.

Meyve: Bazı kadınlar hamileyken meyve yemek ister. Portakal ve portakal suyu özellikle yaygın bir aşerilen meyvelerdir. Portakal, sizin ve bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olan C vitamini ile doludur. Başka bir akıllıca seçim, daha az şekere sahip oldukları ve antioksidanlarla dolu oldukları için herhangi bir tür çilek olabilir.

Hamilelikte aşermeyi kontrol altında tutun!

Hamile kadınların sağlıklı olmayan ve aslında hem kendileri hem de bebek için kötü olabilecek şeyleri aşermeye başladığı zamanlar vardır. Bazı aşerdiğiniz gıdaları yemek imkansız olabilir. Bu, “pika” adı verilen bir durumdur. Kir, tebeşir, sabun veya boya kalemi gibi garip şeyler için can atıyorsanız, vitamin eksikliklerini kontrol etmek için hemen doktorunuzla konuşun.

Aşermek, siz ve bebeğiniz için sağlıklı sınırlar içinde kaldığı sürece, onları biraz şımartmaktan korkmayın. Siz ve bebeğiniz için iyi ve sağlıklı bir denge sağlayarak, herhangi bir aşerilen gıdayı yerken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir