Hamilelikte Arpa Yenir Mi? Yararları ve Riskleri

Arpa bir tahıl tanesidir. En eski tahıllardan biridir ve dünya çapında malt, ekmek, çorba ve güveç şeklinde tüketilir. Arpa suyu çeşitli sağlık yararları ile bilinir.

Bu yazımız size arpanın gebelikte sağlayabileceği çeşitli faydalar ve olası yan etkileri hakkında bilgi verir.

Hamilelikte Arpa Tüketilebilir Mi?

Diğer yiyeceklerin çoğu gibi, arpa da ılımlı miktarlarda almak güvenlidir. Aşırı miktarda olması, özellikle zayıf bir bağışıklık sisteminiz veya gluten alerjiniz varsa hastalanmanıza neden olabilir.

Hamilelikte Arpa Yemenin Faydaları

Birkaç çalışma bu kepekli tahılların gebe kadınlara sağlayabileceği faydaları anlamaya çalışmıştır. Arpa tüketmenin aşağıdaki şekillerde faydalı olduğuna inanılmaktadır:

Gastrointestinal problemler: Diyet lifi açısından zengin olan arpanın bağırsak hareketlerini hafiflettiğine ve kabızlığa ve hemoroidlere yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Nöral tüp defektleri: Hamilelerde bebeklerde nöral tüp defektlerinin oluşumunu azaltmak için folik asit gereklidir. 100g arpa yaklaşık 200mcg folik aside sahiptir.

Aşırı sıvılar: Araştırmacılar, arpa suyunun diüretik özelliğinin vücuttaki örneğin hamilelikte bacaklarda, yüzlerde vb fazla sıvıları temizleyebileceğine inanılmaktadır.

Enflamasyon: Çin’de yapılan bir araştırma çalışmasında, arpa otunun midede yanma hissinden rahatlama sağlayabilen ve vücuttan toksinleri temizleyebilen anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

Kardiyovasküler hastalıklar: Arpadaki çözünür lifin kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve bu nedenle kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur.

Kan şekeri seviyeleri: Arpa düşük glisemik gıdaların altına düşer ve bu nedenle gestasyonel diyabetiniz olsa bile orta miktarlarda alınabilir.

Faydalarına rağmen, olası yan etkileri önlemek için herhangi bir formdaki arpa ılımlı olarak tüketilmelidir.

Hamilelikte Arpa Tüketmenin Yan Etkileri Var Mı?

Arpa, arpa suyu da dahil olmak üzere herhangi bir biçimde nadiren herhangi bir yan etkiye sahiptir. Ancak yüksek miktarlarda olması karın kramplarına, şişkinliğe ve gaza neden olabilir.

Gluten içerdiğinden, gluten intoleransı veya buğday alerjiniz varsa arpadan kaçınmak iyidir. Ayrıca, zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa çiğ veya filizlenmiş arpa yemekten kaçının.

Gebelikte arpa tüketmek güvenlidir ve kadınların sağlığını iyileştirmek için çeşitli geleneksel şekillerde kullanılır. Bununla birlikte, bu süre zarfında tükettiğiniz herhangi bir yiyecek gibi, normal miktarlarda alın. Tükettikten sonra herhangi bir yan etki bulursanız veya glutene karşı toleransınız yoksa kaçının.

Kaynaklar:

  1. Diabetes diet – gestational; NIH
  2. Fiber; Linus Pauling Institute | Oregon State University
  3. Folic acid; University of Rochester Medical Center
  4. Barley-water a powerful diuretic; Am J Dent Sci (1845)

Hamilelikte arpa yediniz mi? Herhangi bir fayda veya yan etki buldunuz mu? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir