Hamilelikte Armut Yemenin 13 Müthiş Faydası

Gebelikte Armut Tüketimi

Hamile kadınların beslenmesinde sağlıklı meyveler bulunmalıdır. Birçoğumuz mevsimi geldiğinde armut yemeyi severiz. Ancak hamilelik sırasında bazı meyveleri tüketmek konusunda pek çoğumuz şüpheliyiz.

Hamileler armut yiyebilir mi? Elmanın yakın bir kuzeni olan armutların hoş bir hafif tadı, iştah açıcı tatlılığı ve kalıcı aroması olduğu bilinmektedir. Bu yazıda, hamilelik sırasında neden meyve tüketmemiz gerektiğini ve armut gibi meyveleri beslenmenize nasıl dahil edebileceğinizi anlatıyoruz. Ayrıca tüketime uygun doğru armut meyvesini seçmenize yardımcı olacağız.

Bakınız: Hamilelikte Armut Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte Armut Yemek Güvenli Mi?

Armut meyvesi antioksidanlar ve flavonoidler gibi çeşitli besinler içerdiğinden, hamileyken armut yemek güvenli ve sağlıklıdır.

Bununla birlikte, uzmanlar, yıkanmamış armutların zararlı bakteri ve parazitler içerdiğini ve listeriosis ve toksoplazmoz gibi gıda kaynaklı hastalıklara yol açabileceği konusunda uyararak, yemeden önce onları yıkamanız gerekir.

Hamilelikte Armut Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Armut meyvesi büyük vitaminler içerir – A, C, K, B9, PP ve ayrıca kükürt, pektin, fosfor, potasyum, demir, çinko, bakır, lif, kobalt, kalsiyum, iyot ve tanenler gibi bir dizi element ve mineral içerir.

Ancak, bu vitaminler ve mineraller hamile bir kadına nasıl yardımcı olur?

İşte armut yiyerek kazandığınız şeyler:

1. Vücudunuz enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğine sahiptir:

Armut, soğuk algınlığı, öksürük ve mevsimsel grip gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca akciğer enfeksiyonları (bronşit, pnömoni) ve hepatit tedavisinde hayati bir rol oynarlar.

Hamilelik için iyi olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Tek bir armut, kadınlar için günlük önerilen miktarın (RDA) %11’ine karşılık gelen 10 mg vitamin içerir.

C vitamini vücuttaki enfeksiyonlarla savaşır. Armut, fasulye, et veya pirinç gibi yüksek demir içeren gıdaları ile birlikte tüketilir. Çünkü meyve içindeki C vitamini vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur.

2. Kabızlıkla mücadele:

Armut, hamilelikte yaygın bir sorun olan kabızlıkla savaşan iyi bir lif kaynağıdır. Kabızlık, şu anda demir takviyesi alımı ile akut hale gelir. Tek bir armut, 2gm pektin (sindirime yardımcı olan çözünür bir lif) dahil 7gm lif içerir. Daha fazla lif tüketmek için kabuğu ile birlikte armut yemelisiniz.

3. Size enerji vermek için yeterli kalori:

Bir armut meyvesinde 100 kalori bulunurken, bir bardak meyve suyu 46 kalori içerir. Meyve yağ oranı düşük olduğu için kilo alımı ile sonuçlanmaz. Dahası, kendinizi tok hissetmenizi sağlar ve enerji sağlar.

4. Suçluluk duymadan tatlı isteğini bastırma:

Armut, iki basit karbonhidrat glikoz ve fruktoz içerir. Bu doğal şekerler beyaz şeker yerine geçer ve hamileyken armut aşerirseniz, tatmin edebilir. Bir elmadan daha tatlıdırlar, ancak daha az şeker içerirler.

5. Kalbiniz için iyi:

Yaklaşık 100 gr armut 116 miligram (mg) potasyum içerir. Hem annenin hem de bebeğin kalbinin çalışması için gereklidir. Ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olur.

6. Toksinlerden arınma:

Bu meyvede bulunan yüksek miktarda tanen, ağır metallerin ve tehlikeli toksinlerin etkili bir şekilde giderilmesine yardımcı olur.

7. Kemikleri güçlendirmede yardımcı:

Bir orta armut meyvesi yaklaşık 16 miligram kalsiyum sunar. Bu mineral, bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin oluşumunu teşvik etmek için hayati önem taşır.

8. Sadece biraz folik asit ama yaşamsal önemde:

Bir parça armut meyvesi uzmanlara göre yaklaşık 12 mikrogram folik asit verir. Çok yüksek bir miktar olmasa da, günlük folik asit alımınıza katkıda bulunabilir.

Folik asit, ilk trimesterde nöral tüp defektlerini önlemede önemli bir rol oynadığı için çok önemlidir. Doktorların çocuk doğurma çağındaki kadınlara folik asit takviyeleri yazmasının nedeni budur.

9. Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Hamilelik bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Armut gibi yiyecekleri bağışıklığı artırarak güçlendirmeniz gerekir.

10. Antidepresan:

Armut meyvesi hafif ve doğal bir antidepresandır. Bu nedenle günlük stres ve gerginliklerle mücadelede yardımcı olur.

11. Anti-emetik özellik:

Hamilelik sırasında armut yemek, bulantı veya sabah bulantısı çekiyorsanız biraz rahatlama sağlar. Ayrıca, mide rahatsızlığını armut suyu ile tedavi edebilirsiniz.

12. Şişliği en aza indirir:

Günde bir ila iki armut yemek, demirin emilmesine yardımcı olan günlük kobalt ihtiyacını karşılamanıza neden olacaktır. Ayrıca böbreklerin fazla su atmasını sağlar. Böylece hamilelik sırasında yaygın olan şişliği en aza indirir.

13. Diğer faydalar:

Bu meyve halsizlik, baş dönmesi, düşük metabolizma ve gıda isteksizlik ve obezite gibi gıda bozuklukları için doğal bir ilaçtır.

Yani, armut meyvesini beslenme çizelgenize eklemek için sabırsızlanıyorsunuz, değil mi? Ancak bunu yapmadan önce, risk kategorisinde olup olmadığınızı bilin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir