Hamilelikte Araba Yolculuğu Yapmanın Sakıncalı Olduğu Durumlar

Doktor tarafından belirlenen riskli bir durumu olmayan anne adayları, hamilelik döneminde araba yolculuğu yapabilirler. Fakat hamilelikte araba yolculuğu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Hamile iken günde 5 veya 6 saatten fazla araba yolculuğu yapılmamalı ve en fazla 2 saatte bir mola verilmelidir.

Hamilelikte Araba Yolculuğu Ne Zaman Riskli?

Anne adayında aşağıda belirtilen şikayetler varsa, yolculuk yapmak hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Anne adayının kısa süreli bile olsa yolculuk yapması önerilmez.

  • Şiddetli sancı, kramp veya kasılma
  • Su gelmesi
  • Vajinal kanama
  • Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)
  • İshal, aşırı mide bulantısı veya kusma
  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
  • Şiddetli baş dönmesi veya baş ağrısı

Anne adayının hiçbir sağlık sorunu bulunmasa bile, yolculuğa çıkmadan önce doktor kontrolünden geçerek onay alması gerekir.

Hamilelikte Emniyet Kemeri Takılır Mı?

Bazı anne adayları, emniyet kemerinin bebeğe zarar vereceği endişesiyle emniyet kemeri kullanmak konusunda tereddüt ederler. Ancak hamilelikte emniyet kemeri takmak bir gerekliliktir. Emniyet kemeri hayat kurtarır ve kaza sonucu yaşanan travmaları azaltır.

Bebeğinize rahatsızlık vereceğini düşünerek emniyet kemerini takmazsanız, küçük bir kaza ya da ani fren sonucunda bebekte ciddi hasar meydana gelebilir. Ön koltukta otururken de arka koltukta otururken de, mutlaka emniyet kemerinizi takmalısınız. Emniyet kemerini doğru bir şekilde kullandığınız sürece, size ve bebeğinize bir rahatsızlık vermez.

Hamilelikte Emniyet Kemeri Nasıl Takılmalı?

Hamilelik döneminde emniyet kemerini yanlış kullanmak sakıncalı olabilir. Bu yüzden, emniyet kemerini doğru bir şekilde taktığınızdan emin olmalısınız. Hamilelik döneminde, emniyet kemerinin alt bandını kesinlikle karnınızın üstünden geçirmemelisiniz. Alt bandı, karnınızın altından yani kasık hizasından geçirerek bağlamalısınız.

Emniyet kemerinin çapraz bandını da, yine aynı şekilde karın üzerine gelmeden göğüslerin arasından geçirerek bağlamalısınız. Çapraz bandın yüksekliğini, kemerin arabayla bağlantı noktasından en rahat hissettiğiniz yüksekliğe göre ayarlayabilirsiniz.

Hamilelikte Hava Yastığı Zararlı Mıdır?

Hava yastığı, olası bir kaza durumunda can güvenliğinizi sağlar ve hamilelik döneminde hava yastığı kullanmanın bir zararı yoktur. Arabanızın hava yastığını devreden çıkarmayın, yalnızca yastığı ile aranızda ortalama 30 cm uzaklıkta durduğunuzdan emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir