Hamilelikte Apandisit: Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Belirtileri

Apandisit ve Gebelik

Karın ağrısı, hamilelik sırasında yaşadığınız birçok semptomdan biridir. Ağrı genellikle onu çevreleyen dokuyu geren genişleyen uterustan kaynaklanır.

Ancak, sağ alt karın bölgesinde keskin, zonklayan bir ağrı yaşarsanız, tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edebilen bir apandisit belirtisidir. Hamilelikte apandisit olur mu? Apandisit, genellikle ilk iki trimesterde, her 1000 ila 1.500 gebelikten 1’inde görülür.

Bakınız: Gebelikte Apandisit Belirtileri

Bu yazıda, size apandisitin ne olduğunu, hamilelikte apandisit sorunu ile ilgili merak edilenler genel bilgileri paylaşıyoruz.

Bakınız: Hamileyken Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Apandisit Nedir?

Apandisit, kolona bağlı parmak şeklinde bir organ olan ekin iltihaplanmasıdır. Fonksiyonel olmayan organ alt karın bölgesinde bulunur ve 5 cm ila 10 cm uzunluğundadır.

Bazı durumlarda, iltihaplı apandist, irin ile doldurulur, ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Hamilelik sırasında çok yaygın değildir, ancak varsa doktora gitmeyi geciktirmemelisiniz.

Gebelikte apandisit genellikle akuttur ve hızlı bir şekilde yayılan ağrı şeklinde kendini gösterir. Bunun için tek tedavi apandistin cerrahi olarak çıkarmaktır.

Çok nadir durumlarda, kronik apandisit yaşayabilirsiniz. Daha farklı bir ağrı olan karın ağrısı ile sonuçlanır.

Bakınız: Hamileyken Laparoskopik Apendektomi Ameliyatı

Hamilelikte Apandisit Neden Olur?

Hamile olun ya da olmayın, apandisit herhangi bir zamanda herkesi etkileyebilir. Bu durumun ana sebebi ve yaygın nedenleri şunları içerir:

  • Apandisitte dışkı birikmesi, tıkanmaya neden olur.
  • Dış veya iç faktörler nedeniyle ortaya çıkabilecek apendiks lümeninin (mukusun oluşturulduğu ek içinde) tıkanması.
  • Apandisitte kalsifiye fekal birikintilerin oluşumu, ayrıca ek taşlar olarak da adlandırılır.
  • Sindirim sisteminde kıl kurdu gibi bağırsak mikroplarının varlığı.
  • Apandisitte yerleşebilecek pim, taş veya mermi gibi yabancı maddelerin yutulması.
  • Kızamık, salmonella veya Shigella bakterisi gibi bakteriyel enfeksiyonlar.

Apandisit de genetik olabilir. Ailenin bir üyesi daha önce ondan muzdaripse apandisit gelişme riski daha yüksektir.

Hamilelikte Apandisit Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Hamilelikte Apandisit Nasıl Anlaşılır?

Apandisit teşhisi için dikkat etmeniz gereken belirtiler şunlardır.

Karın ağrısı: Karın ağrısı, apandisitin klasik belirtisidir. Yaşadığınız ağrı karnın sağ alt çeyreğinde ise (genellikle göbek ve pelvik kemik arasındadır) ve bölgede basınç uygulandığında daha da kötüleşirse, bir doktora görünün. Apandisit ağrısı hafif bir zonklama olarak başlar ve yakında yoğunlaşır ve hatta dayanılmaz hale gelir.

Vajinal kanama: Hamilelikte kanama normal değildir. Ve karnın sağ alt tarafında yoğun ağrı varsa, kanama ile birlikte, apandisit olabilir. Hafif veya ağır, nasıl olursa hamilelik sırasında ağrı ile birlikte herhangi bir vajinal kanama olması durumundan derhal tıbbi yardım gerektirir.

Bulantı ve kusma: Hem bulantı hem de kusma yaygın hamilelik belirtileridir. Ancak alt karın bölgesindeki ağrı ile birlikte yaşarsanız, apandisit olabilir.

Yüksek ateş: Yüksek ateş neredeyse her zaman apandisite eşlik eder. Karın ağrınız ve rahatlamayı reddeden bir sıcaklığınız varsa, doktorunuzu aramalısınız.

Karın şişmesi: Bazen apandisit karın şişmesine yol açabilir. Hamileliğin ilerleyen aylarında olan kadınlar tarafından fark edilmeyebilir, ancak gözlem ve dokunma ile bu semptomu tanımlayabilirsiniz.

Ayrıca bazı durumlarda iştahsızlık, halsizlik ve kabızlık yaşayacaksınız. Bununla birlikte, bu semptomların çoğu doğum semptomlarına benzer. Hamileliğin son aylarında yaşarsanız, muhtemelen doğum sancıları yaşıyor olabilirler. Her durumda, doktora danışmak en iyisidir.

Tedavi edilmediğinde, hamilelik sırasında apandisit hem anne hem de bebek için bir tehdit olabilir. Durum ciddi sonuçlara yol açabilir ve derhal ele alınmalıdır. Ameliyat apandisiti tedavi etmenin tek yolu olduğundan, doğru olanı seçmek ve kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için uzman görüşü almak önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir