Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı Zararlı Mı?

Bir anne olarak, bebeğiniz ile aranızda kimsenin anlayamayacağı güçte özel bir bağ vardır. Anne adayları kendilerini 9 ay boyunca daha sorumlu hissederler, kendileri ve bebekleri için en iyi koşulları sağlamaya çaba gösterirler.

Hamilelikte her anne adayı bebeği ve kendi sağlığı için ihtiyatlı olmalı ve doktoruna danışmadan başkalarının tavsiyeleri ve önerileri ile ilaç ve benzeri şeyler kullanmamalıdır. Antibiyotik kullanmak zorunda kalan hamileler bebekleri için antibiyotik kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda her zaman endişe duyarlar.

Sizler de hamilelikte antibiyotik kullanımına dair bazı cevaplar arıyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanılır Mı?

Kendinizi hasta hissettiğinizde doktorunuz hastalığınızın tedavisi için bebeğinizin de sağlığını riske atmayacak bazı reçeteli antibiyotikler tavsiye edebilir. Burada dikkat etmeniz gereken sadece doktor tarafından verilen reçeteli antibiyotik almanızdır. Hamileliğin ilk 3 aylık süresi olan ilk trimesterde güvenli kabul edilmeyen birkaç antibiyotik vardır. Diğer birçoğu ise hamileliğin ikinci ve üçüncü trimester döneminde güvenli kabul edilir.

Hamilelikte Hangi Antibiyotikler Güvenlidir?

Çeşitli sağlık otoriteleri tarafından dünya çapında piyasaya gebelikte güvenli antibiyotik listesi sunulmuştur. Bu ilaçlar geçmiş yıllarda doktorlar ve tıp uygulayıcılarının deneyimlerine dayanarak güvenliliği kabul edilmiştir. Birkaç antibiyotik hamileliğin her aşaması için güvenlidir.

Antibiyotik Ne Zaman Kullanılır?

Antibiyotik kullanımını önlemek tavsiye edilir iken, bazı hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanımı zorunlu olabilir.

Tedavi için başka bir yol ya da başka bir ilaç işe yaramadığında, doktor tarafından antibiyotik tedavisine başlanabilir. Her türlü komplikasyonu önlemek için doz minimum düzeyde tutulur.

Bazı antibiyotikler bebeklerde sağlık sorunları ve doğum kusurlarına yol açabilir. Bu nedenle sadece doktorunuzun emin olarak verdiği antibiyotikleri kullanmalısınız.

Unutmayın:

  • Sülfonamidler ve nitrofuran bileşikleri veya bileşenleri içeren antibiyotik kullanımından kaçının.
  • Sağlığınıza dikkat edin ve hamilelik boyunca hastalıklara yakalanmamak için bazı risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olun.
  • Bulaşıcı sağlık sorunları olan insanlar ile temastan kaçının.
  • Hamile iken doktorun vermediği antibiyotikleri kullanmaktan bilhassa kaçının. Yoksa bebeğinizin sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkileri ortaya çıkabilir.
  • Doktor kontrolünde antibiyotik kullanın. Doktorunuz size en uygun antibiyotikleri reçete ile verecektir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden hamilelikte antibiyotik kullanımı ile ilgili sizin ya da eşinizin hikayesini okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir