Hamilelikte Antep Fıstığı Yenir Mi? 7 Mükemmel Faydası

Gebelikte Antep Fıstığı Tüketimi

Pişmiş yiyeceklerden çorbalara ve salatalara kadar pek çok yemeğe az miktarda antep fıstığı eklenerek çeşitli yemeklerin lezzeti arttırılabilir. Mükemmel besinler içeren lezzetli antep fıstığı, hamilelik sırasında tüketilecek en sağlıklı kuruyemişlerden biri olarak kabul edilir. Ancak, hamile kaldıktan sonra antep fıstığını ne zaman, neden ve nasıl yiyeceğine dikkat etmelisiniz.

Hamileler antep fıstığı yiyebilir mi? Bu yaz hamilelik sırasında antep fıstığı tüketimi  ve sizin ve bebeğinizin onlardan nasıl faydalanabileceğini anlatıyor.

Hamilelikte Antep Fıstığı Yemek Güvenli Mi?

Evet, hamilelik sırasında beslenmenize antep fıstığı dahil etmek güvenlidir. Bu kuruyemişler, fetüsün büyümesi ve gelişmesi için önemli olan protein, lif, potasyum, folat, kalsiyum ve demir ile güçlendirilmiştir.

Hamilelikte Antep Fıstığı Yemenin Faydaları Nelerdir?

Antep fıstığında bulunan besinler hamilelik sırasında faydalıdır ve bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Antep fıstığının beslenme yararları şunları içerir:

1. Fetal gelişimine yardımcı olur!

Antep fıstığı, doğmamış bebeğinizin doku ve kaslarının gelişimi için gerekli olan iyi miktarda protein içerir. Ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenleyerek kilonuzu kontrol altında tutar.

2. Lipid seviyelerini dengeler!

Antep fıstığı içindeki tekli doymamış yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu kötü kolesterolü düşürür ve bu sebeple iyi kolesterol seviyelerini arttırır, bu nedenle lipitleri dengeler.

3. Bağışıklık seviyelerini artırır!

Antep fıstığı, karoten, polifenolik maddeler ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olan A ve E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir.

4. Anemiyi önler!

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan demir ve diğer temel mineraller bakımından zengindir. Bu kuruyemişleri beslenmenize yeterince dahil etmek, özellikle vücudunuzun normal kan hücrelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğu hamilelik sırasında anemiyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Bakınız: Hamilelerde Demir Eksikliği

5. Kabızlığı tedavi eder!

Lif bakımından zengin olan antep fıstığı, kolay sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca erken gebelikte hormonal değişiklikler nedeniyle gelişebilen kabızlıktan kurtulma sağlayabilirler.

6. Anti-inflamatuar özellikte!

Antep fıstığı doğada anti-enflamatuardır ve hamilelik sırasında sık görülen eklem ağrıları ve şişliklerle mücadelede yardımcı olur.

7. Fetal beyin gelişimi için iyi!

Antep fıstığı, bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan oleik ve linoleik asitler gibi iyi miktarda omega-3 yağ asitleri içerir.

Antep fıstığının tam besin profili için okumaya devam edin.

Antep fıstığı besleyici olsa da, faydaları sadece doğru miktarda tükettiğinizde yararlanabilirsiniz.

Hamileyken Günde Kaç Antep Fıstığı Yemeli?

Günde yaklaşık 24 antep fıstığı olabilir. Vücutta beyne zararlı olabilecek aşırı uçucu yağlara yol açabileceği için önerilen miktardan fazla yememelisiniz.

Hamilelikte Antep Fıstığı Yemenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Hamile kaldıkta sonra antep fıstığı yerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

  • Kabızlık, ishal, şişkinlik, karın ağrısı gibi sindirim sorunlarına neden olacak fruktanlara sahiptirler.
  • Tuzla kaplanmış kavrulmuş antep fıstığı, kan basıncını yükseltebilecek yüksek sodyum içeriğine sahip olabilir. Bu yüzden sade, tuzsuz çeşidi seçmek en iyisidir.
  • Beslenmenize antepfıstığı eklerken birkaç önlem iyi bir fikir olabilir.

Hamilelikte Antep Fıstığı Nasıl Tüketilmeli?

İşte hamileyken beslenmenize antep fıstığı dahil etmenin birkaç ilginç yolu:

  • Meyve kasesine biraz antep fıstığı atın ve taze tüketin.
  • Antep fıstıklarını rondoda çekerek bir toz haline getirin ve kızartmadan veya ızgara yapmadan önce tavuğa sos olarak kullanın.
  • Besleyici bir kahvaltı için yulaf ezmesi, yoğurt veya tahıllara ince doğranmış antepfıstığı serpin.
  • Süper dolgulu bir içecek için bir milkshake’de karıştırın.

Özellikle sağlık uzmanınız tarafından yememeniz tavsiye edilmedikçe, antep fıstığı yeme konusunda endişelenmeyin. Bu kuruyemişlerin günlük beslenmenize istediğiniz çeşitte ekleyin. Yine de izin verilen sınıra bağlı kalmayı unutmayın, aşırı tüketmekten kaçının.

Kaynaklar:

  1. Healthy Eating During Pregnancy; UC Davis Medical Center (2013)
  2. Eating Healthy During Pregnancy; clinicaltrials.gov
  3. Bridget Swinney; Eating Expectantly: Revised and Updated; page 50

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir