Hamilelikte Ani Ruh Değişimi Neden Olur?

Ruh hali değişimleri, içinizdeki hormonal, fiziksel ve duygusal değişiklikler nedeniyle gebelikte yaygındır. Onlardan kaçınamasa da, hamileliğinizi daha az stresli hale getirmek için onlarla başa çıkabilirsiniz.

Hamilelik sırasında birçok ruh halinizin arkasındaki nedenlerini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte Ruh Halinde Ani Değişimler Neden Olur?

Vücutta hem fiziksel hem de zihinsel olarak meydana gelen birçok değişiklik hamilelik boyunca ruh hali değişimlerinden sorumlu olabilir.

Hormonal dalgalanma belki de ruh hali değişikliklerinin yaygın nedenidir. Hamile kaldığınızda hamilelik hormonlarının seviyesi (progesteron ve östrojen) artar. Bu genellikle depresyona yol açabilecek kaygı, üzüntü, korku ve hayal kırıklığı duyguları ile sonuçlanır.

Bakınız: Hamilelikte Ruh Hali Değişikliği İle Nasıl Başa Çıkılır?

Aşırı yorgunluk ve sabah bulantıları genellikle birinci ve ikinci trimesterde görülür. Bunlar ruh halinizdeki değişikliklerden sorumlu olabilir. Unutkanlık, huysuzluk ve hatta kaygı gibi duyguların bir karışımına sahip olabilirsiniz .

Büyüyen karın ve diğer hamilelik değişiklikleri nedeniyle uyku eksikliği, ruh hali değişimlerinin bir başka nedenidir. Yetersiz uyumak sizi rahatsız ve huysuz hissetmenize neden olabilir.

Hipotiroidizm, gestasyonel diyabet ve anemi gibi sağlık sorunları ruh hali değişimlerinden de sorumlu olabilir. Gebelikte depresyon, korku, tahriş ve yorgunluk duygularıyla bağlantılıdırlar.

Hamile kadınlarda meydana gelen ruh hali değişimleri nedenlerden bağımsız olarak, ruh halindeki dalgalanmalar yönetilebilir.

Kaynaklar:

  1. Depression During & After Pregnancy: You Are Not Alone; healthychildren.org (2018)
  2. Emotional Changes During Pregnancy; Michigan Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir