Hamilelikte Anemi: Belirtileri, Nedenleri, Riskleri, Tanısı ve Tedavisi

gebelikte anemi

Gebelikte anemi, bazı hamile kadınların karşılaştığı gebelik komplikasyonlarından biridir. Çoğu insan gebeliği, kadınların sağlıklı bir şekilde geçirdiği bir zaman olarak düşünür. Bu sağlıklı dönem aslında hamile bir kadının kendisini ve büyüyen fetüsünü desteklemek için vücudundaki ekstra kandan kaynaklanıyor. Bir kadın hamile kaldığında vücuttaki kan miktarı yüzde 20 ila 30 artıyor. Ancak bazı kadınlar gebelik sırasında anemi komplikasyonu ile karşılaşırlar. Bazı durumlarda bu endişe edilecek bir şey değildir, ancak diğerlerinde anemi için tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Anemi Nedir?

Anemi, özellikle kadınlarda çok yaygın bir rahatsızlıktır. Hamilelikte anemi, genel olarak, kırmızı kan hücrelerinin eksikliği veya düşük seviyede hemoglobin (kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein) nedeniyle oluşur. Gebelik, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde daha fazla demir gerektirir ve vücutta yeterli miktarda demir yoksa, anemi ile sonuçlanabilir.

Anemi nedenleri çeşitlidir, ancak gebe kadınlarda demir eksikliği anemisi ve vitamin eksikliği anemisi gibi bazı biçimleri daha sık görülür.

 1. Demir eksikliği anemisi: Vücutta kırmızı kan hücreleri yapmak için demir gerekir. Bu anemi tipi beslenmede demir eksikliği, vücutta demirin zayıf emilmesi veya kanamadan kaynaklanan demir kaybına bağlı ortaya çıkar. Hamilelerde en sık görülen anemi şeklidir.
 2. Vitamin eksikliği anemisi: Çoğu vitamin ve minerallerin “yardımcıları” vardır. Bunlar vitaminler, mineraller, yağlar veya diğer vitaminlerin vücut tarafından düzgün şekilde kullanılmasına yardımcı olan proteinlerdir. Demir durumunda, kırmızı kan hücreleri yapmak için gereken yardımcılar folik asit ve B12 vitamindir. Folik asit veya vitamin B12 eksikliği olduğunda, vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi bulunmayabilir. D vitamini eksikliği aneminin diğer bir yaygın nedenidir.

Diğer anemi tipleri hamile kadınlarda bu kadar yaygın değildir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Kronik hastalığın neden olduğu anemi: Bu tür anemi, hastalık hücrelerin üretimini inhibe ettiğinde ortaya çıkar.
 • Hemolitik anemi: Bu durumda, kırmızı kan hücreleri anemi oluşumuna nazaran daha hızlı parçalanır ve emilir.
 • Aplastik anemi: Bu nadir durumda, kırmızı kan hücrelerinin eksikliği vardır, çünkü kemik iliği bunları üretmeyi durdurur.

Gebelikte Anemi Neden Olur?

Gebe kadınlar hamilelik sırasında ihtiyaç duydukları daha yüksek kan hacmi elde etmek için daha fazla demir, folik asit, D vitamini ve B12 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bunlardan yoksun beslenme ve yanlış beslenme, anemiye neden olabilir. Hamilelik öncesinde ve sırasında yeterli miktarda folik asit almak önemlidir. Neyse ki birçok gıdalar folik asit ile güçlendirilmiştir. Anemi yanında, folik asit eksikliği de spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurlarına yol açabilir.

Gebelikte Kimler Anemi Riski Altındadır?

Her hamile kadın anemiye yakalanma riski altındadır. Bir vejetaryen veya bir vegan diyeti ile beslenen kadınlar, aynı zamanda anemiye neden olabilecek vitamin B12 eksikliği riski altındadır. Doğum ve doğum sırasında kan kaybı da anemiye neden olabilir.

Gebelikte anemi riski yüksek olan kadınlar şunlardır:

 • Çoğul gebelik
 • Genç anne adayları
 • Adet düzensizliği olanlar
 • Yakın aralıklarla gebe kalanlar
 • Kusma şikayeti olanlar
 • Demir içeren gıdaları az tüketenler

Gebelikte Anemi Belirtileri Nelerdir?

Aneminin en yaygın belirtisi yorgunluktur. Hamilelerde yorgunluk hamileliğin erken dönemlerinde başlayabilir ve her geçen süre boyunca devam eder, bu da düşük kırmızı kan hücresi sayısının güvenilmez bir göstergesi olarak yorgun hissetmelerine yol açar.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Yorgunluk Nedenleri

Aneminin diğer belirtileri şunlardır:

Gebelikte Anemi Nasıl Önlenir?

Birçok durumda, anemi, vücudun sağlıklı sayıda kırmızı kan hücresi üretmek için gerekli vitamin ve mineralleri sağlayan çeşitli gıdalar içeren dengeli beslenme ile önlenebilir. Yeterli demir, C vitamini, D vitamini, folik asit ve B12 vitamini içeren beslenme genellikle anemi hastalığını önleyebilir. B12 vitamini et ürünleri yemeyen kadınlar için özel bir konudur ve bazı durumlarda takviye gerekebilir. Anemi hastalığından veya beslenmenizde yeterli miktarda vitamin ve mineral almadığınızdan endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşunuz.

Gebelikte Anemi Komplikasyonları Nelerdir?

Gebelikte anemi doğumu nasıl etkiler?” Hafif anemi, kadınlarda, özellikle de gebe kadınlarda oldukça yaygındır. Ancak tedavi edilmeyen şiddetli anemi, büyüyen fetüs ve anne için ciddi sonuçlar doğurabilir. Potansiyel komplikasyonların ve hamilelikte aneminin bebeğe etkilerinden bazıları erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve doğum sonrası depresyonu içerir.

 1. Erken doğum: Nedeni belirsizdir, ancak ilk trimesterinde (ilk 3 ay) anemik olan kadınların erken doğum yapma olasılığı daha yüksektir.
 2. Düşük doğum ağırlığı: Hamilelik sırasında anemi düşük doğum ağırlığına sahip (2,5 kg’den daha düşük) bir bebeğe sahip olmak risk faktörüdür.
 3. Postpartum (doğum sonrası) depresyon: Üçüncü trimesterde (son 3 ay) anemik olan kadınların postpartum depresyona yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Gebelikte aneminin bazı daha nadir komplikasyonları şunları içerir:

 • Kan nakli ihtiyacı: Şiddetli anemi, yani doğumdan önce hızlı bir şekilde çözümlenmesi gerektiren anemi bazen kan nakli ile tedavi edilebilir. Nakil kendi risklerini taşır ve genellikle hamile kadınlarda yapılmaz.
 • Nöral tüp kusurları: Anemi’nin direk bir sonucu olmamasına rağmen, sinir tüp defekti beslenmede folik asit eksikliği ile ilişkilendirilir. Folik asidin eksikliği anemiye ve ciddi vakalarda spina bifida gibi doğum kusurlarına neden olabilir.

Gebelikte Anemi Nasıl Teşhis Edilir?

Gebe kadınlar anemi için rutin olarak test edilirler. Bu genellikle ilk doğum öncesi hekimin randevusunda basit bir kan testi ile yapılır. Test, ikinci ve üçüncü üç aylık dönem boyunca gerektiğinde tekrarlanacaktır. Kan çoğunlukla bir doktorun ofisinde veya klinikte bir sağlık uzmanı tarafından koldan alınır. Hamilelikte kansızlık değerleri ve anemi teşhisi için sıklıkla yapılan iki kan testi hemoglobin testi ve hematokrit testidir.

 1. Hemoglobin seviyesi testi: Kan, vücudun hücrelerine oksijen taşımak için gereken bir kan proteini olan hemoglobin seviyesi için test edilir. Düşük hemoglobin düzeyi, bir anemi türünün mevcut olabileceğini gösterir. Hamilelerde ortalama hemoglobin aralığı 11-12 g / dl’dir.
 2. Hematokrit seviyesi testi: Bu test kandaki kırmızı kan hücrelerinin yüzdesini ölçer. Normal aralıktan düşük bir hematokrit düzeyi düşük kırmızı kan hücrelerinin seviyesini gösterir ve anemi gösterebilir. Hamile kadınlarda hematokrit için normal aralık 32 ila 28 arasındadır.

Gebelikte Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik sırasında hafif anemi genellikle demir ve folik asit takviyeleri ile tedavi edilir. Çoğu kadının gebelik öncesi ve sırasında prenatal vitamin alması tavsiye edilir. Bu vitaminler, demir ve folik asit yanı sıra birçok vitamin ve mineral içerir. Daha şiddetli veya kalıcı anemi hastalığı bulunan kadınlara demir, folik asit, D vitamini veya B12 vitamini ek takviyesi yaptırmaları önerilebilir. Sağlık uzmanınız gerekli bilgileri verir.

Gerekirse, hamile kadınlara beslenme konusunda danışma da yapılabilir. Beslenme yoluyla vitamin ve minerallerin alınması, büyümekte olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi yol olacaktır. Bazı kadınlar, yeni beslenme gereksinimlerini karşılamak için hangi gıdaların beslenme programlarında olacağını bilmeyebilir ve bir sağlık uzmanı, doğru bir beslenme planı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Hamileler İçin Demir Zengini Gıdalar

 • Kırmızı et
 • Tavuk (özellikle tavuk karaciğeri)
 • Hindi
 • Morina, somon balığı, mezgit balığı, levrek veya konserve diyet ton balığı gibi balıklar (haftada 350 grama kadar)
 • Yapraklı yeşil sebzeler (ıspanak, brokoli, lahana)
 • Zenginleştirilmiş kahvaltı mısır gevrekleri ve yulaf ezmesi
 • Bakliyatlar
 • Kabak, susam veya kabak çekirdeği
 • Yumurta

Hamileler İçin Folik Asit Zengini Gıdalar

 • Mercimek
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak, şalgam yeşillikleri, bamya ve kuşkonmaz)
 • Narenciye ve meyve suları
 • Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, makarna, tahıl ve pirinç
 • Kuru fasulye

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir