Hamilelikte Ananas Yenir Mi? Faydalı Mı?

Gebelikte Ananas Tüketimi

Ananas hamile kadınlar için her zaman şüpheli bir seçim olmuştur. Bazıları yemek için güvenli olduğunu söylerken, bazıları bunun kesinlikle hayır olduğunu söylüyor. Ananası seviyorsanız ve cazip aromasına direnemiyorsanız ne yapmalısınız?

Hamileler ananas yiyebilir mi? Gebelikte ananas yemek güvenli mi? Bu yazı, hamilelikte ananas yemenin anne adayları için güvenli olup olmadığını, doğumu tetiklemede rolünü ve daha fazlasını bilmenize yardımcı olur.

Hamilelikte Ananas Yemek Güvenli Mi?

Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde bu meyve düşük, rahim kasılmaları ve erken doğum eylemini indükleyebilen ekşi ve sıcak yiyecekler altında kategorize edilir. Bu bölgelerde, özellikle ilk üç aylık dönemde, ananas yemek tabudur.

Ananas, kanı incelten, pıhtıları kıran ve kan pıhtı oluşumunu azaltan bromelain enzimini içerir. Bromelain’in bu yeteneği proteinleri parçalayabilir ve erken doğum veya düşük yapma ile sonuçlanan anormal kanamaya sebep olabilir.

Bununla birlikte, Bütünleştirici Tıp (2018) “hamilelik sırasında ananas ile ilişkili bilinen bir risk olmadığını” gözlemlemektedir. Ayrıca taze meyvede bromelainin bulunduğunu gözlemler, ancak konserve işlemi onu yok eder.

Bu nedenle, ara sıra olgunlaşmış bir dilim ananas (tercihen konserve olanlar) veya bir bardak ananas suyu hamilelik sırasında zararlı olmayabilir. Bununla birlikte, doktorunuz ananas yemeye karşı öneride bulunursa, durumunuzu herkesten daha iyi bildikleri için önerilerini takip etmek iyidir.

Bakınız: Ananas Yemek Doğumu Başlatır Mı?

Hamilelikte Ananas Ne Kadar Tüketilmeli?

Hamile bir kadın için önerilen miktarda C vitamini sunduğu için bir bardak ananas tüketmek güvenlidir. Hamile kadınlar 80 mg ila 85 mg C vitamini gerektirir ve bir bardak ananas 78,9 mg sağlar.

Bakınız: Hamilelikte Ananas Zararlı Mı?

Hamilelik Ananas Yemek Faydalı Mı?

 • Ananas vitamin, mineral, lif ve su içerir. Yüksek diyet lifi ve düşük doymuş yağ içerir.
 • C vitamini (askorbik asit) bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolajen üretimini destekler (bebeğin cildinin, kemiklerinin, kıkırdağının ve tendonlarının büyümesinden sorumludur).
 • B1 vitamini (tiamin), kasların düzgün çalışmasına, sağlıklı sinir sistemine ve kalbe yardımcı olur.
 • B6 vitamini (piridoksin) çeşitli vücut fonksiyonları için gereklidir ve sabah bulantılarını tedavi eder.
 • Diyet lifi erken gebelikte yaygın olan kabızlığı hafifletir.
 • Folik asit, beyin ve omuriliğin doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.
 • Bromelain, hamilelik sırasında yaygın bir şikayet olan ödem tedavisine yardımcı olur
 • Kanı incelten bromelain yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olabilir.

Ananas meyvesinin tadını çıkarırsanız ve bu faydaları da alırsanız bir bardak konserve veya taze ananas veya ananas suyu içebilirsiniz. Ancak, sadece bu faydaları elde etmek için ananas yemek zorunda değilsiniz. Meyveyi sadece hoşunuza giderse yiyin. Asla aşırıya kaçmayın. Ayrıca, gerekli besin maddelerini sağlayan alternatif sebze ve meyve kaynakları bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. D. Jill Mallory, Integrative Medicine (Fourth Edition), 2018
 2. Pineapple, raw; Basic Report 09266; USDA
 3. Devinder Dhingra et al.; Dietary fibre in foods: A review; J Food Sci Technol (2012)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.