Hamilelikte Amniyotik Sıvı Nasıl Artırılır?

Düşük amniyotik sıvı seviyelerinin tedavisi gebelik yaşına bağlıdır.

Doğuma yakınsanız, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bu gibi durumlarda, doktorunuz fetal kalp atış hızını, akciğer gelişimini ve bebek hareketlerini kontrol eder. Ve bu aşamada doğum en uygun yönetim seçeneğidir.

Doğuma yakın değilseniz, doktor başka yöntemler önerir.

Tıbbi Tedavi ve Yönetim:

Doğuma yakın değilseniz, aşağıdaki tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Amniyoinfüzyon: Rahim içi bir kateter yoluyla amniyotik kese içine sodyum klorür çözeltisinin infüze edilmesini içerir. Bu, ideal amniyotik sıvı seviyelerini korur ve sezaryen olasılığını azaltır.

Veziko-amniyotik şant: Bebeğinizde düşük seviyelerde amniyotik sıvı ile sonuçlanan obstrüktif üropati varsa, doktor bebeğinizin idrarını veziko-amniyotik şantlar kullanarak yönlendirir.

Maternal hidrasyon: IV ve oral sıvılar, amniyotik sıvı seviyelerini arttırmak için annenin vücudunu rehidrate eder. Bu nedenle, doktorunuz size çok fazla su içmenizi söylüyorsa şaşırmayın. Bu rehidrasyon hafif oligohidramniyos vakalarında iyi çalışır.

İlaçlarla birlikte, birkaç evde bakım için öneriler olabilir.

Amniyotik Sıvıyı Artırmak için Ana Çözümler

Vücudunuzdaki kayıp sıvı seviyelerini geri getirmek zorunludur. Amniyotik sıvıyı arttırmak için bazı doğal önlemler vardır.

Daha fazla su için: Her gün en az sekiz ila on bardak su içirin. Bu, amniyotik sıvı seviyelerini iyileştirmek için en basit önlemdir. Vücudunuzdaki su içeriğini arttırdıkça, amniyotik seviyeleri de artacaktır.

Su içeriği yüksek yiyecekler alın: – Yüksek su konsantrasyonuna sahip meyve ve sebzeleri yiyin.

Karpuz (%91.5), çilek (%91.0), kavun (%90.2), greyfurt (%90.5), yıldız meyve (%91.4) ve domates (%94.5) gibi meyveler ekleyin.

Salatalık (%96.7), kereviz (%95.4), yeşil biber (%93.9), buzdağı marul (%95.6), turp (%95.3), karnabahar (%92.1), bebek havuçları (%90.4), brokoli (%90.7) ve ıspanak (%91.4), vücuttaki su seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

Dinlenirken sol tarafa yatın: Tam yatak istirahati yapmanız istenirse, mümkün olduğunda sol tarafınıza yatın. Bu şekilde, kan uterus kan damarları boyunca düzgün bir şekilde akar ve fetal kanın düzenli bir hızda akmasına izin verir. Bu nedenle, amniyotik sıvı indeksinde bir artışa neden olur.

Hafif egzersizlerle kendinizi şımartın: Vücudun tüm bölgelerine kan akışını teşvik ettikleri için her gün ağırlık taşımayan egzersizleri deneyebilirsiniz. Rahim ve plasental bölgelerde kan dolaşımı arttıkça, amniyotik sıvı indeksi fetal idrar hızı da artar. Yürüyüş, hafif yürüyüş, yüzme ve su aerobiği alabileceğiniz en iyi egzersizlerdir. Ancak, egzersiz yapıp yapamayacağınızı doktorunuza sorun.

Amniyotik sıvı seviyelerini artırmanın yanı sıra, seviyelerin düşmesini de önleyebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.