Hamilelikte Aloe Vera Kullanılır Mı? Aloe Vera Suyu İçilir Mi?

Günümüzde aloe vera bitkisi cilt bakımı ve tıbbi ürünlerde popüler bir bileşen olmuştur. Ekstraktlarının ayrıca mide ve bağırsak hastalıklarını iyileştirdiği bilinmektedir.

Aloe vera yaprağın kabuğunun altındaki yapışkan kalıntıya lateks denir ve besin maddeleri ve lif içeriği ile popülerdir. Çeşitli sağlık yararları sunarken, aşırı veya doğru bir şekilde kullanılmadığı sebebi ile bazı yan etkilere sahip olduğu da bilinmektedir.

Bu yazımızda, gebelikte beslenmenize aloe vera’yı dahil etmenin ne kadar güvenli olduğunu, nasıl tüketileceğini ve varsa yan etkilerini anlatıyoruz.

Hamilelikte Aloe Vera Suyu İçmek Güvenli Midir?

Aloe vera suyu en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilmesine rağmen, hamile kadınlar için her zaman güvenli değildir. Aloe veradaki lateks antrakinon olarak da adlandırılan aloinin müshil doğasının bağırsaklarda uterus kasılmalarına ve elektrolit dengesizliğine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, dikkatle alınmazsa anne ve bebek için tehlikeli olabilir. Bu nedenle hamileyken aloe vera tüketmenin doğru dozu ve yöntemi için doktorunuzla konuşun.

Aloe Vera’nın Hamile Kadınlar İçin Tavsiye Edilen Dozu Nedir?

Hamileler günde ne kadar aloe vera kullanmalı? Genellikle, hamile kadınlarda kabızlığı gidermek için 0.04 – 0.17 gram kurutulmuş aloe vera önerilir. Bununla birlikte, bunun için bilimsel bir destek yoktur. Bu nedenle, aloe vera kullanıp kullanmayacağınızı öğrenmek için doktorunuza danışın. Doktor onaylamadan önce yan etkilere karşı faydalarını tartabilir.

Gebelikte Aloe Vera Suyunun Faydaları Nelerdir?

Aloe vera’yı jel formunda veya meyve suyu olarak tüketmek, dikkatli olmanız koşuluyla hamilelikte aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Aloe vera hem anne hem de bebek için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir.
 • Bağırsakları yatıştırır ve erken gebelikte sabah bulantılarını hafifletir.
 • Aloe vera, annenin ve fetüsün büyümesini desteklemek için gerekli olan sağlıklı kan dolaşımını teşvik etmek amacıyla kan kılcal damarlarını genişletmeye yardımcı olur.
 • Gastrointestinal sistemin iltihaplı dokularını yatıştırır ve müshil bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Tüm hamile kadınların aloe vera tüketiminden faydalanamayacağını unutmayın.

Hamilelikte Aloe Vera İçmek Zararlı Mı? Riskler Nelerdir?

Aloe vera suyunun gebelikte aşırı tüketimi ile ilişkili riskler aşağıda yer almaktadır.:

 • Lateksin uterus kasılma riskini arttırdığı ve bu sebeple düşük yapma riskini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca fetal doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir.
 • Aloe vera suyunun aşırı içlmesi de kabızlık riskini artırır. Çünkü müshillerin uzun süreli kullanımı bağırsak kaslarını zayıflatır ve kabızlığa neden olur.
 • Hamilelikte zararlı olabilecek başta potasyum olmak üzere elektrolit seviyelerini düşürür. Kas zayıflığına ve olağandışı kalp ritimlerine yol açabilir.
 • Liliaceae ailesinin bitkilerine alerjiniz varsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjilerin belirtileri kaşıntılı cilt, şişmiş cilt ve döküntü ve göğüs sıkışmasıdır.

Uyarı: Riskler göz önüne alındığında, topikal kullanımla sınırlandırılması ve oral tüketimden kaçınılması önerilir.

Gebelikte aloe vera tüketmek %100 güvenli değildir. Doktorunuz herhangi bir tıbbi duruma ek olarak önermediği sürece almamaktan kaçınmak daha iyidir.

Kaynaklar:

 1. Poulson & Wilkins; Aloe; UC San Diego Health (2016)
 2. Brandi Stone; Aloe Vera Plant Study; Healing Gardens
 3. Poulson & Wilkins; Aloe; University of Rochester Medical Center

Hamilelikte aloe vera kullandıysanız ve paylaşmak için herhangi bir deneyiminiz varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir