Hamilelikte Akupunktur Tedavisi ve Faydaları

Alternatif şifa terapileri ve yaklaşımları son zamanlarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Çoğunlukla bu alternatif yöntemlerin doğru kullanımı ile beraber herhangi bir yan etki olmaksızın hastalıkların tedavisinde fayda sağlayabildiği bilinmektedir.

Akupunktur, sağlık koşullarının geniş bir yelpazede ele alınmasında inanılmaz etkili olduğu düşünülen bir şifa terapisidir. Bu yazımızda hamilelikte akupunktur tedavisinin faydalarından ve hakkında bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, Çin Tıbbı kökenli olan bir tedavi yöntemidir. Çin ilkelerine göre, yaşam gücü enerjisi akışındaki tıkanıklıklar ve dengesizlikler hastalıkların gelişmesine neden olur. Akupunktur bir kez daha vücuda bu yaşam gücü enerjisini normal akışında sağlamak için uyarır. Son derece ince iğneler kullanılır ve prosedür hiç acısız gerçekleşir.

Akupunktur binlerce yıldır birçok sağlık koşulları ile mücadele için kullanılmıştır. Akupunktur genellikle aşağıda yer alan rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Hamilelikte Akupunktur Zararlı Mı?

Birçok insan iğne kullanımı gerektiren tıbbi prosedürler hakkında endişe duyar. Herhangi bir sağlık sorunu ile uğraşırken özellikle hamilelikte profesyonel hizmetleri tercih etmek çok önemlidir. Hamilelik kadınların hayatlarının en önemli dönemlerinden biri olduğundan, anne karnındaki bebek için de herhangi bir risk içeren tedavilerden kaçınılmalıdır. Risk almak her türlü ölümcül ve ciddi kayıplara dönüşebilir.

Hamilelikte Akupunktur Faydaları

Akupunktur tedavisinin gebelik ile ilgili pek çok sorunla mücadele ettiğine inanılmaktadır. Aşağıda hamilelikte akupunkturun faydaları yer almaktadır.

  1. Sabah bulantıları şiddetli bir hal aldığında akupunktur bu sorunu çözme konusunda yardımcı olabilir.
  2. Ayrıca hamileliğin ilk aylarında kanama veya lekelenmeyi durdurur.
  3. Hamilelikle ilgili yorgunluk, migren ve baş ağrısı, mide ekşimesi ve diğer belirtileri önlediği düşünülmektedir.
  4. Depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarından muzdarip olan hamile kadınlar da akupunktur sonrası bu tedavinin faydasını gördüklerini belirtmektedirler.
  5. Hamilelikte sırt ağrısı, kalça ağrısı ve bacak ağrısı gibi şikayetlere karşı akupunktur tedavisinin iyi bir seçenek olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte Akupunktur Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte akupunktur güvenli midir? Evet. Ancak bunun için profesyonel bir akupunktur uzmanından destek aldığınıza emin olmalısınız.

  • Vücut üzerinde belirli noktalara uyarıcı etki göstermesi rahim kasılmalarına neden olabilir.
  • Uzun akupunktur seanslarından kaçınmalı ve 15-20 dakika ile sınırlandırılmalıdır. Eğer herhangi bir kasılma hissederseniz derhal durdurun.
  • Akupunktur aynı zamanda doğum yapacağı tarihte gecikme olan bayanlara yardımcı bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Akupunktur yaptırmadan önce uzman kişinin daha önce de hamile kadınlarda bu tedaviyi uyguladığına emin olun.

İpuçları:

Ayrıca akupunkturun doğum ile ilişkili ağrı ile mücadele ettiği ve daha kolay doğuma teşvikte yardımcı olduğu düşünülmektedir. Doktorunuzla doğum sırasında akupunktur kullanımı hakkında konuşabilirsiniz. Akupunktur uzmanınız ile tüm detayları konuşmaktan çekinmeyin.

Bu makalemizde hamilelikte akupunktur kullanımı hakkında paylaştığımız genel bilgilerin akupunktur tedavisini anlamanızda sizlere fayda sağladığını umuyoruz. Bizimle aşağıda yer alan yorum bölümünden hamilelikte akupunktur deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir