Hamilelikte Aktif Karbon (Kömür) Güvenli Mi? Kullanılır Mı?

Aktif karbon, ağızdan alımdan sonra belirli zehirlenme türlerini ve ilaç doz aşımını tedavi etmek için kullanılır. Ancak herhangi bir geçerli neden olmaksızın kullanılması önerilmez. Pek çok diş macunu ve maske gibi güzellik ürünlerinde de aktif karbon içeriğini görmüş olabilirsiniz.

Sabah bulantısı gibi hamilelik semptomlarını hafifletmek için düzenli olarak aktif kömür kullanımı doğum öncesi vitamin ve mineral takviyelerinin emilimini engelleyebilir. Hamilelik sırasında aktif karbon almadan önce doktorunuzun tavsiyesine başvurmanız daha iyidir.

Hamilelikte aktif kömürün güvenliği, etkinliği ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

Aktif Kömür Gebelikte Güvenli Mi?

Kısa bir süre için daha düşük dozlarda aktif kömür herhangi bir ciddi sağlık etkisine neden olmayabilir. Bununla birlikte, aktif kömür, belirli hamilelik veya emzirme takviyelerinin emilimini engelleyebilir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Bağırsak tıkanıklığı olan veya bağırsak hareketi yavaş olan hamile kadınlar için aktif kömür önerilmez. Tüketimi hamile annelere, doğmamış çocuklarına veya emzirilen bebeklere zarar vermeyebilir. Ancak kullanımı dikkatli olmalıdır.

Aktif kömürün belirli toksisitelerin ve zehirlenmenin tedavisinde etkililiği, maruz kalma süresine ve yutulan maddenin (toksin veya zehir) türüne bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, hamileyken aktif kömür sadece bir sağlık uzmanının rehberliğinde tüketilmelidir.

Not: Kömürün zehirlenmedeki veya aşırı dozda ilaç almadaki etkinliği, vücudu detoks etmede veya temizlemede etkili olduğu anlamına gelmez. Hamile kadınlar, detoksifiye edici kömür suları ve diğer ürünleri tüketirken dikkatli olmalıdır. Aktif kömür, charbon actif, aktif karbon, bitkisel karbon, hayvansal karbon vb. Gibi birkaç başka isimle de bilinir. Bu nedenle, kullanmadan önce sağlık takviyeleri ve meyve sularının içeriklerini kontrol edin.

Hamilelikte Aktif Karbonun Kullanımı

Bazı durumları tedavi etmek için aktif kömür kullanılır. Bununla birlikte, belirli toksinlerin yutulması veya oral ilaç aşırı dozunun tedavisi dışında, randomize kontrollü çalışmalardan ve diğer çalışmalardan elde edilen bilimsel kanıt eksikliği vardır.

Aktif kömürün gerçek etkinliğini değerlendirmek için yeterli veri olmamasına rağmen, aktif kömürün oral yoldan alınması aşağıdaki şekillerde faydalı olabilir:

 • Kolesterolü düşürür.
 • Sabah bulantısını azaltır.
 • İshali ve mide rahatsızlığını tedavi eder.
 • Abdominal gazları veya şişkinliği azaltır.
 • Hazımsızlık semptomlarını hafifletir.
 • Gebeliğin obstetrik kolestazını veya intrahepatik kolestazını tedavi eder (hamilelikte safra tuzlarının birikmesine neden olan azalmış safra akışı)
 • Diyaliz hastalarında fosfat seviyelerini azaltır.

Topikal kullanımlar:

 • Yara iyileştirici bandaj
 • Diş beyazlatma

Hamilelikte aktif kömürün yukarıda listelenen kullanımlarının etkinliğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Gebelikte Aktif Kömürün Kullanımının Yan Etkileri

Aktif kömürün düzenli ve yüksek miktarlarda kullanılması aşağıdaki gibi bazı yan etkilerle ilişkilendirilebilir:

 • Kabızlık
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Siyah dışkı
 • Besin maddelerine ve beslenme takviyelerinin emilim sürecine müdahale edebilir
 • Ipecac şurubu gibi belirli ilaçlarla etkileşim
 • Bağırsak bakterilerine zarar verebilir

Kömürde bulunan bileşikler de hoş olmayan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, aktif kömür ve aktif kömür ürünlerindeki diğer bileşenlerin güvenliğini ve etkinliğini öğrenmek için uzman tavsiyesi alın.

Hamilelikte Aktif Kömür Dozu

Zehirlenme veya aşırı dozda aktif kömür için öngörülen dozaj, başlangıç ​​dozu için 50-100 gram, ardından saatte 12.5 gram olabilir. Bunlar zehir merkezlerinde veya hastanelerde tıbbi gözetim altında verilir ve kesin dozaj değişebilir. Aktif karbon içeren ilaçları doktora danışmadan kendi kendine almayın. Bir zehirlenme veya aşırı dozda ilaç vakası varsa, acil yardım alın.

Aktif Kömür Etkileşimleri

Peroral aktif kömür, oral yoldan alınan reçeteli ilaçların etkinliğini azaltabilir. Kömür ilaca bağlanabilir ve emilimini engelleyebilir. Hamilelik için gerekli vitamin ve mineral takviyeleri almanız gerekebileceğinden, hamilelikte aktif karbon kullanmadan önce tıbbi yardım almanız önerilir.

Aktif kömür ayrıca mikro besinlerin gıda kaynaklarından emilimini de azaltabilir. Kanıtlanmamış faydalar için aktif karbon almak, doğum öncesi vitaminlerin ve mineral takviyelerinin emilimini azaltabilir. Ayrıca, aktif karbonun ilaç etkileşimleri sağlık uzmanlarınızla yeterince tartışılmalıdır.

Hamileyken Dişleri Beyazlatmak İçin Aktif Karbon Kullanılır Mı?

Aktif kömür genellikle diş beyazlatma için kullanılır. Ağız boşluğundan plak ve diğer dişlere zarar veren kimyasalları emdiği söylenir. Bununla birlikte, bu anekdotsal çözüm bilimsel kanıtlardan yoksundur.

Uzmanlar, kömür bazlı diş beyazlatma ürünlerinin kullanılmasını önermemektedir. Ayrıca kömür, aşınma nedeniyle diş minesine zarar verebilir. Hamilelik sırasında dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, düşük nispi dentin aşındırıcılığı (RDA) derecesine sahip güvenli bir diş macunu önerebilecek bir diş hekimini ziyaret edin.

Hamilelik, sağlığınız kadar bebeğinize de zararlı herhangi bir şeyin etki edebileceği bir zamandır. Doktorların rehberliğinde onaylanmış ilaçlar ve tedavi almak her zaman daha iyidir. Ayrıca bunları kullanmadan önce detoksifikasyon ajanlarının etiketlerini okuyabilirsiniz. Çünkü bazıları gelişmekte olan bebeklere ve emziren annelerin bebeklerine zarar verebilir. Bu nedenle kullanılmamalı veya kullanılıyorsa dikkatli kullanılmalıdır.

Kaynaklar:

 1. Prabin Agrawal, et al.; A Review On Activated Charcoal Tooth paste; World Journal of Pharmaceutical Research
 2. Activated charcoal; Summit Medical Group
 3. The hype of activated charcoal; Allina Health System

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir